Házikert

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

Agrofórum Online

A szobanövények öntözése szobakertészeknél mindig egy olyan feladat, aminél a siker hamar elbukható. Gyakori kérdések közül szemezgettem, amit a legtöbben tesznek fel nekem: Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mit jelent az, hogy optimálisan öntözzünk?

Nem szeretem ezt a szakkönyvi kifejezést, hogy öntözzünk optimálisan. Legyen optimális a talaj, és persze minden legyen optimális, de mit takar maga ez a szó?

Ahány ember annyiféle igény, ugye? Na, ez a növényeknél ugyanígy van. Ahány növény annyiféle valódi igény, és ez a faramuci optimális szó pont azt jelenti, hogy az adott növényre legyen tökéletes az öntözővíz is. De akkor nekiülhetünk kiinternetezni hogy melyik növény micsoda, és mennyi az igénye? Nem feltétlenül. Adok most pár általánosítható gondolatot, ami megkönnyíti a dolgot!

Szőrös és húsos levelű szobanövények esete

A szőrös levelű növények, mint egy afrikai ibolya például, egyáltalán nem szereti a felülről öntözést. Ráadásul mivel húsos is a levele, nagyon nedvdús, így az is fontos, hogy alulról se álljon a vízben, és néha hagyjuk kicsit kiszáradni a talajt, mert az állandó nedves talajban kirothadnak a növények.

A húsos levelűek közé tartozik a korallvirág, majomkenyérfa is, melyekre szintén igaz, hogy ne vigyük túlzásba az öntözést, maximum heti egyszer elegendő még a nagy nyári melegben is.

Fás szárú szobanövények

Fás szárú növények, mint a duranta, szobai fikuszok, yukkák például szintén a ritkábban öntözendők közé tartoznak. Mivel a fás szár masszív és erőteljes, így nem szükséges a heti 1 öntözésnél többet dolgozni velük.

Ahány növény annyiféle igény (fotó: Pixabay)

Páraigényesek és az öntözés

Szobanövények között is vannak olyanok, melyek páraigényesek, netán még léggyökereik is vannak. A Monstera (könnyezőpálma), a pálmafélék, az alokáziák, vagy akár a szobapáfrány is ide tartozik. Itt akár 3-4 naponta is öntözni kell, de legalább párásítani, hogy jól érezzék magukat.

Honnan látjuk, hogy a növény melyik kategóriába tartozik?

A legtöbb növény jelzi, ha nem érzi jól magát és könnyen tettenérhetők az igényeik.

Ha nem tápanyaghiány az ok, akkor a levélvégek elszáradásával jelzik a páraigényesek, hogy ideje párásítani.

De egy húsos levelű növényt is hamar felismerünk, mert fogásra érezni, hogy a pozsgások közé tartozik. Lédús leveleivel nem fogja igényelni a vizet, de ezt láthatjuk a talaján is, mert ha jó helyről vettük a növényt, akkor várhatóan valami homokos keverékbe ültették, ami nem tartja annyira a vizet.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Mitől lett foltos a borostyán levele?

2019. november 22. 04:37

Á. Edit kérdése: A temetőben a sírokra futtatott borostyán levelein foltosodás jelentkezett. Mi károsíthatja a borostyánt?

Több mint 100 éves a világ legidősebb karácsonyi kaktusza

2023. január 15. 06:36

A matuzsálemi kort megélő kaktusz egy magánember tulajdona. Állítólag már a 110. életévét tapossa ez a növény.