Házikert

Fukszia teleltetése hogyan történik?

Agrofórum Online

A fukszia nyáron egy csodaszép virágzónk a kertben, teraszon, balkonon. Nem is lehetne szebbet kívánni, mint a fuksziát. De amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Honnan származik a fukszia?

A fukszia vagy Krisztus vércseppje (Fuchsia) Dél-Amerika nyugati partvidékén őshonos, ahol egy évelő dísznövény, amely különleges, akár két színben is játszó, érdekes formájú virágaival hódította meg a kertészek szívét. A fajtáknak végtelen a listája, lágy- és fás szárú, magas és alacsony, kúszó és csüngő változatok egyaránt léteznek, és a színváltozatokról és kombinációkról nem is beszéltünk még. Talán pont ezért tudott ennyire elterjedni dísznövényként a világban.

Milyen igényei vannak általában a fuksziának?

A fukszia főleg az árnyékos, árnyas kerteket szereti, és fontos, hogy mindig legyen nedves a talaja. Éppen ezért olyan kertészeknek ajánlott, akik gondosan odafigyelnek, hogy ne hagyják kiszáradni talaját, megadják a növénynek a szükséges tápanyagokat is. Mivel igen tápanyagigényes növény, a sok virágzáshoz bőven kell dúskálniuk a tápelemekben. Már ültetéskor érdemes tápdús talajba tenni. Nagyon jó talajkeveréket lehet készíteni neki komposzt, kókuszrost és tőzeg keverékéből is, meg fogja hálálni a törődést.

Fukszia
A fukszia meghálálja a törődést

Hogyan teleltetjük a fuksziát?

Eredeti élőhelyét ismerve szerintem a legtöbben tudják, hogy teleltetni kell. Ehhez egy sötét kb. 10 Celsius-fokos helyiséget válasszunk, és csökkentsük minimálisra az öntözést. Ez akár a havi 2 öntözést is jelentheti. Átültetni és visszavágni tavasszal érdemes.

Hogyan szaporítsuk?

Szaporítani hajtásdugvánnyal vagy magról lehet. Praktikusabb egyébként dugványról. A dugványozáshoz friss hajtásokat kell levágni a növényről, melyre a legjobb időpont a tavasz lesz. Vágjunk le 5-10 cm-es egészséges hajtásokat, és távolítsuk el róluk az alsó leveleket. Ha van otthon kéznél gyökereztető hormon, akkor a dugvány talpát tegyük hormonba és aztán így duggassuk el a talajba. Ezzel segítjük majd az eredményes gyökeresedést. A dugványok csak frissen jók, fonnyadtan már romlanak a gyökeresedési esélyek.

A fukszia Jó vízellátottságú és szerkezetű, komposztban és rostban gazdag talajkeveréket készítsünk az eredményes gyökereztetéshez.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

2019. október 27. 07:14

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

Mire használható a mágnesezett víz a mezőgazdaságban?

2023. december 7. 14:10

A mágnesezett öntözővíz elősegíti a növények növekedését és fejlődését, fokozza a hozamot, és javítja a termés minőségét is – igazolták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatóinak vizsgálatai.