Házikert

Fukszia teleltetése hogyan történik?

Agrofórum Online

A fukszia nyáron egy csodaszép virágzónk a kertben, teraszon, balkonon. Nem is lehetne szebbet kívánni, mint a fuksziát. De amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Honnan származik a fukszia?

A fukszia vagy Krisztus vércseppje (Fuchsia) Dél-Amerika nyugati partvidékén őshonos, ahol egy évelő dísznövény, amely különleges, akár két színben is játszó, érdekes formájú virágaival hódította meg a kertészek szívét. A fajtáknak végtelen a listája, lágy- és fás szárú, magas és alacsony, kúszó és csüngő változatok egyaránt léteznek, és a színváltozatokról és kombinációkról nem is beszéltünk még. Talán pont ezért tudott ennyire elterjedni dísznövényként a világban.

Milyen igényei vannak általában a fuksziának?

A fukszia főleg az árnyékos, árnyas kerteket szereti, és fontos, hogy mindig legyen nedves a talaja. Éppen ezért olyan kertészeknek ajánlott, akik gondosan odafigyelnek, hogy ne hagyják kiszáradni talaját, megadják a növénynek a szükséges tápanyagokat is. Mivel igen tápanyagigényes növény, a sok virágzáshoz bőven kell dúskálniuk a tápelemekben. Már ültetéskor érdemes tápdús talajba tenni. Nagyon jó talajkeveréket lehet készíteni neki komposzt, kókuszrost és tőzeg keverékéből is, meg fogja hálálni a törődést.

Fukszia
A fukszia meghálálja a törődést

Hogyan teleltetjük a fuksziát?

Eredeti élőhelyét ismerve szerintem a legtöbben tudják, hogy teleltetni kell. Ehhez egy sötét kb. 10 Celsius-fokos helyiséget válasszunk, és csökkentsük minimálisra az öntözést. Ez akár a havi 2 öntözést is jelentheti. Átültetni és visszavágni tavasszal érdemes.

Hogyan szaporítsuk?

Szaporítani hajtásdugvánnyal vagy magról lehet. Praktikusabb egyébként dugványról. A dugványozáshoz friss hajtásokat kell levágni a növényről, melyre a legjobb időpont a tavasz lesz. Vágjunk le 5-10 cm-es egészséges hajtásokat, és távolítsuk el róluk az alsó leveleket. Ha van otthon kéznél gyökereztető hormon, akkor a dugvány talpát tegyük hormonba és aztán így duggassuk el a talajba. Ezzel segítjük majd az eredményes gyökeresedést. A dugványok csak frissen jók, fonnyadtan már romlanak a gyökeresedési esélyek.

A fukszia Jó vízellátottságú és szerkezetű, komposztban és rostban gazdag talajkeveréket készítsünk az eredményes gyökereztetéshez.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Öntözés szaktanácsadás mellett vagy anélkül? Higgye el, a növényei megérzik a különbséget

2024. június 14. 15:10

A szélsőségesebbé váló klíma és a növekvő termésingadozások kiküszöbölésére egyre fontosabb a szakszerű, adatalapú, precíz öntözés.

Miért nem keltek ki a saját gyűjtésből származó paprikamagok?

2023. március 25. 11:37

Miért nem keltek ki a saját gyűjtésből származó paprikamagok? Én hibázhattam valamiben, vagy a magokkal lehetett a gond?

Öntöződobokkal a jó termésbiztonságért

2023. május 16. 09:06

Szerencsére ma már léteznek olyan öntözőberendezések, melyek használatával a termésátlag nemcsak szinten tartható, hanem növelhető is.

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?