Házikert

Hogyan téliesítsük a fúrt kutat?

Agrofórum Online

Bár hazánkban az elmúlt években nem voltak igazán kemény telek és vastag hópaplant sem láttunk a kertekben, de ettől függetlenül, ahogy egyre zordabbá válnak az éjszakák és a nappalok, szükséges a fúrt kutakat (és a kerti csapokat) téliesíteni.

Ez nagyon fontos, ha nem akarjuk, hogy a mínuszok szorításában megsérüljön a vízrendszerünk. A kútban lévő szivattyú és a csövek ugyanis meg tudnak sérülni a fagyos hónapok alatt, különösen akkor, ha sokat van fagypont alatt a hőmérséklet – és nem víztelenítettük a rendszert. A fagy rettenetes károkat tud okozni, amit aztán csak nagyon drága ráfordításokkal lehet orvosolni.

Éppen ezért időben gondoskodnunk kell a vízrendszerünk védelméről. A téliesítés nem bonyolult, évek alatt rutinfeladattá válhat, de fontos, hogy mindig körültekintően járjunk el.

Lássuk, milyen lépésekben kell gondolkodnunk!

  • Szivattyú: Akinek van kútja, pontosan tudja, milyen méregdrága a legkisebb búvárszivattyú is, így vigyáznunk kell rá a téli hónapok során. Ha a szivattyúnk mélyen a föld alatt található, akkor általában „megússza” a fagyos hónapokat. Ha azonban felszínhez közeli vagy felszíni szivattyút használunk, extra óvintézkedésekre van szükség, hogy megóvjuk a fagykároktól. Az ilyen szivattyúkat fűtött, zárt, jól szigetelt helyen (pl. kamrában, garázsban) kell tartani. Ne legyen pára, huzat, se beázási veszély – érdemes egy védett polcra vagy faládába tenni.
  • Csövek: A felszínhez közeli csöveket vízteleníteni kell (egy tömlővel vagy fagytalanító csővel), majd szigetelni kell (habszivacs burkolattal vagy hőszigetelő takaróval, hővédő szalaggal). Így megvédhetjük a szétrepedéstől, amit a csőben maradt megfagyott víz okozott volna.
  • Amennyiben nyaralónk van, és ott kell a téli hónapokra fagytalanítani a rendszert, el kell zárni a teljes vízellátást. Ki kell nyitni a csapokat, hogy a bennük maradt víz kifolyjon, majd le kell kapcsolni a szivattyút és eltávolítani a hozzá csatlakozó csöveket.
  • A fúrt kútban a fagyhatár 80 cm körüli magasságban van. Ha ennél magasabb a víz, ki kell szorítani, hogy megelőzzük a rendszer károsodását. Sok helyen javasolják a csövek átfújását is, hogy egész biztosan nedvességmentesek legyenek a tél folyamán.
  • Tipp: A kerti csapunkhoz vásárolhatunk egy vízelvezető szelepet, amely lehetővé teszi, hogy a víz kiürüljön a csapból és a csövekből. Érdemes erre áldozni, mert megkönnyíti és biztonságosabbá teszi a téli víztelenítést.

Mit tehetünk, ha mégis megfagy a rendszer?

Ha az elővigyázatosságunk ellenére (vagy mert elfelejtettük téliesíteni a rendszert) a szivattyú vagy a csövek mégis megfagytak, először engedjünk egy kevés vizet a csapból, hogy csökkentsük a nyomást, majd próbálkozzunk hajszárítóval, hősugárzóval felmelegíteni a csöveket. Ha nem oldódik meg a probléma, célszerű szakembert hívni.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Gigaméretű kanadai hígtrágyaszivattyúról készült videó

2025. január 16. 13:10

Akár A rekordok könyvében is helyet kaphatna az a hígtrágyaszivattyú, amelyet egy látványos Youtube-videó mutat be.

ÚJDONSÁG: Megérkezett az 5D Keyline sorozat - Miért ne termelhetne még gazdaságosabban?

2019. október 14. 08:40

Sokoldalú és gazdaságos traktor, könnyebb szállítási feladatok és kisebb gazdaságok számára – az új 5D Keyline sorozat tagjai ideálisak a kisebb és idényjellegű munkák számára.

Szivattyúk a növénytermesztés szolgálatában - megválasztásuk alapvető szempontjai

2018. március 1. 12:40

A szántóföldi vízkormányzásban nélkülözhetetlen átemelő szivattyúkat és nyomó szivattyúkat mutatja be a szerző, kitér csőbúvár, a centrifugál és a hosszútengelyes szivattyúkra is. Kiemeli, hogy a szivattyúk méretezése során mire érdemes kiemelt figyelmet fordítani.

Szivattyúk a növénytermesztés szolgálatában – megválasztásuk alapvető szempontjai

2018. április 1. 10:31

Egy-egy öntözésfejlesztési beruházás kapcsán ritkán kerül előtérbe a rendszer kiszolgálását ellátó szivattyú, legalábbis olyan részletekbe menően, mint ami indokolt lenne.