Házikert

Hogyan ültessünk fát? Itt a legalkalmasabb időszak

Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete

A hőmérséklet fokozatosan csökken, a csapadék mennyisége növekszik. Itt a fatelepítésre legalkalmasabb időszak. A lombhullató fák lassan befejezik évi fejlődésüket, ezért is kedvező telepítési évszak az ősz a nyugalmi időszakukba belépő fák számára.

A talaj

Mivel a fák hosszú életűek, telepítésükkor figyelmesnek kell lennünk. Ha ültetéskor nem pótoljuk a talaj hiányosságait, akkor arra később már nem lesz lehetőségünk. Meg kell ismernünk a kiválasztott fa talajigényeit (kémhatás, szerkezet, tápanyagigény), és ha szükséges, talajcserét is kell végeznünk. Ha a talaj tápanyagtartalma 12% alatti, vagy a CO2 tartalom nagyobb, mint 1%, akkor a fa számára szükséges módon talajjavításra van szükség, amit többféle módon tehetünk meg. 

A termőföld és a komposzt összekeverésével létrehozott talajkeverék akkor a legjobb a fa számára, ha annak legalább 20-50%-a az egészséges komposzt. Használhatunk szervestrágyát is, de arra mindig figyelni kell, hogy az legyen teljesen érett, szagmentes. Ezért 2 évesnél idősebb trágyát használjunk csak, hiszen abban a szükséges lebomlási, szerkezet átalakulási folyamatok már lezajlottak.

Úgy számítsuk ki a szükséges mennyiséget, hogy a termőföld 5-10%-a legyen szervestrágya a bekeveréskor. Keverhetünk a termőföldbe alginitet is, az is tökéletes választás a talajcseréhez. Ideális, ha 5-10 kg alginitet adunk köbméterenként a termőföldhöz.

Bármelyik talajkeveréket is választjuk, annak morzsalékos, stabil szerkezetűnek kell lennie. Nem szabad figyelmen kívül hagynunk annak az élőhelynek az adottságait sem, ahova telepíteni szeretnénk. Annak ismeretében döntsünk a talajkeverék összetételéről. 

A lombos fákat hosszú évtizedekre telepítjük

Az ültetőgödör

Ültetőgödörnek a fa számára kiásott gödröt tekintjük, amibe bekerül a fa gyökerén kívül a talajkeverék is. Méretét MSZ 12172:2019 számú magyar szabvány határozza meg közterületre: 16 cm törzskörméretnél kisebb fák esetén 3,375 m3, annál nagyobb törzskörméretű fáknál 8 m3 méretű ültetőgödröt kell ásni.

Az ültetőgödörnek nem kell szabályos négyzet alakúnak lennie, hiszen lehet olyan helyzet, amikor a környezet adottságai ezt nem teszik lehetővé. Mivel a fák hosszú életre hivatottak, ezért a szakemberek a magánkertekben is hasonló méretű ültetőgödör kiásását javasolják, de ez nem előírás. 

Az ültetőgödör méretét közterületre az MSZ 12172:2019 számú magyar szabvány határozza meg

A karózás

A karó segíti a biztonságos gyökeresedést azzal, hogy védi a növényt a szél általi kimozgatástól. Olyan méretű karót válasszunk, ami nem ér a koronába. A fa törzséhez úgy kell rögzíteni, hogy azt ne sértsük meg, de mégis stabilan álljon. Ha 1 darab karót használunk, azt mindig a szélirányba helyezzük el. Ha a fa mérete miatt szükség van 2-3 darab karóhoz, akkor abból is egy mindig álljon szélirányban.

Öntözés

Az újonnan ültetett földlabdás és szabadgyökerű fák gyökérzete sérült, ezért nem tud a fejlődéséhez megfelelő mennyiségű vizet könnyedén felvenni. Ahhoz, hogy életben maradjon és növekedni tudjon, az ültetéskor alapos, áztató öntözésre van szükség. De még az ültetés utáni 1-2 évben sem hagyhatjuk magára a fákat.

Áztató öntözéskor annyi vizet kell a talajba juttatnunk, hogy a talajréteg legalább 80 cm mélyen átázzon. Ez a talaj meglevő víztartalmától és a szerkezetétől függően 20-50 liter vízmennyiséget jelent, évente legalább 20 alkalommal.

A vízmegtartás miatt alakítsunk ki a fa törzse körül fatányért. Közterületen egyre több helyen használnak öntözőzsákot, amiből folyamatosan tud csepegni a víz a fa tövéhez. Így a vízellátás folyamatos, a víz le tud szivárogni a talaj mélyebb rétegeibe is. Ez pedig segíti a gyökérfejlődést nemcsak a talaj mélyebb rétegeiben is. 

Növényültetés a fák alá

A fák életkörülményeit javíthatjuk, ha a koronájuk alá növényeket ültetünk. Az évelők, díszfüvek, alacsony cserjék gyökérzete élénkíti a talajéletet, ami előnyös a fák számára is. Emellett közterületen megakadályozza a taposás, házikertekben pedig nagyon szép látványt, életet visz a fák lomboronája alatti árnyékos területekre.

A fák koronája alá ültetett növényzet élénkíti a talajéletet

Csak olyan növényeket telepítsünk a fák alá, melyek kedvelik és bírják is az árnyékot és a vízért való küzdelmet a fák gyökereivel. A fák alatti területek árnyéka különböző lehet a fák koronájának szerkezete és leveleik mérete miatt. Vannak mély árnyékot adó fák, mint a hársfák és vannak laza árnyékúak, mint például a selyemakác, akác. Legyen számunkra az erdők aljnövényzete a minta. 

Megyesi Éva

(Felhasznált forrás:  Lukács, Z. (2020) : Faápolás)

(Fotó: iverde.org)

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

A világ 10 legdrágább fája

2024. május 3. 09:10

A világ tíz legdrágább fája közé ritkaságok, bútornak való keményfák vagy illóolaj-tartalmúak tartoznak.

Mennyi vizet igényelnek a fák?

2024. szeptember 26. 08:10

Ha nemrég ültettük el a fát, kiemelten fontos, hogy amíg meg nem honosodik a kertünkben, mindig elegendő vizet kapjon.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.

Miért az ősz a legjobb időszak a fák ültetésére?

2022. szeptember 24. 07:34

Az ültetésre legalkalmasabb időszak – ami bizony, még a tavasznál is jobb – nem más, mint az ősz, legalábbis, a fák szempontjából.