Házikert

Hogyan vásároljunk évelő növényeket?

Agrofórum Online

Évelő növényeket a tél végén általában tasakban, nejlonba csomagolva, kevés földdel kapunk, többnyire nagy bevásárlóközpontok polcain. Míg egy kertészetben, cserepesen vett évelőnél általában minden rendben van, addig ezekkel az előrecsomagoltakkal érdemes körültekintőnek lenni.

Cserepes évelők vásárlása

A lelkes hobbikertészek szinte megszállottan mentik meg a növényeket a leértékelt polcokról, gondolván, hogy majd otthon, megszeretgetve új életre kelnek. Viszont pár olyan momentuma van az ilyen vásárlásnak, amire ha nem figyelünk oda, akkor a növényünk tényleg menthetetlen lesz.

A megmentendő polcokra kerülő cserepes növényeknél az egyik szempont az, hogy ne legyen fertőzött a növény, amit hazaviszünk. Ha a töve ki van rothadva, netán gombás vagy baktériumos fertőzést látunk rajta, akkor inkább hagyjuk ott a barkácsboltban, mert számunkra ismeretlen fertőzést is bevihetünk a már meglévő növényeink mellé. A másik komoly gond viszont az, hogy sokszor ezek a növények már menthetetlenek. Akár évelőkről, akár szobanövényekről van szó.

Ne legyen teljesen kiszáradva. A cserepes évelőknél is figyelni kell arra, hogy ne legyen az a leértékelés oka, hogy elszáradt a teljes növény. A legtöbb évelőt nem lehet már ilyenkor regenerálni. Ilyen eseteknél már a gyökerek is elhaltak és pusztán öntözéssel nem fogjuk visszahozni őket az élők sorába.

A legtöbb növény nem szereti az átültetést, amikor virágzásban van. Mivel energiáit a virágokra és a majdani termésekre összpontosítja a gyökeresedés helyett, így ha virágzó évelőt vásárolunk, akkor vagy nagyon óvatosan és alaposan beöntözve ültettük ki a kertbe, vagy egyenlőre várjunk kicsit az elvirágzásig, mert sokkal nagyobb eséllyel tudnak begyökeresedni új helyükön.

Válasszunk évelőből is hazait!

A magyar évelőkertészetekből érdemes választani a kertünkbe is évelő növényeket, mert ezek a növények a hazai klímához vannak szokva. Míg ugyanígy egy mediterrán vagy épp holland kertészetből ideérkező évelő nem feltétlenül aklimatizálódott a helyi viszonyokhoz. A hazai kertészetek is magas minőségű évelőket állítanak elő, így mind az eredés, mind a választék kimagasló.

Az előrecsomagolt évelők

Biztos találkoztunk már ezzel a kategóriával is, többnyire mostanában a nagy láncok kertészeti pultjain láthatóak. Kevéske száraz tőzeggel hosszú hetekre betárolják a polcokra és ezért ezzel a fajta megoldással legyünk nagyon körültekintőek.

Az előrecsomagolt évelőknél ne legyünk restek és alaposan nézzük meg, mit vásárolunk és ne essünk abba a hibába, hogy a csomagoláson rendkívül szép képek vannak a jövendőbeli növényről. A lényeg a kiszáradt tőzeg között rejtőzik.

Ha egészséges, netán hajtani kezdő a gyökérdarab, rizóma a tasakon belül, akkor megvehetjük, de ha száraz, elhalt a gyökér, akkor inkább hagyjuk ott, mert sokszor ilyenkor már nem fog kihajtani gondos ápolás ellenére sem.

Hogyan ültessük el a gyökérdarabokat? Mindig tápanyagdús, de jól szellőző talajba ültessük, betartva a szükséges ültetési mélységet (fajra jellemzően). Majd bőségesen öntözzük meg. Kezdetben érdemes fagymentes, kicsit melegebb helységbe tenni, hogy az eredés és kihajtás idejében egyenletesen tudjon fejlődni, majd ahogy jön a tavaszi jó idő, szoktassuk hozzá a kinti időjáráshoz a friss növényeket.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Kihagyhatatlan márciusi tennivalók a kiskertben

2021. március 13. 08:37

Ha már a szerszámokat rendbetettük és már minden porcikánk kertészkedne és az első magokat is elvetettük, akkor itt az idő más tennivalók után nézni a kertben.

Cymbidium: hidegkedvelő orchideánk

2022. november 3. 05:38

Van egy igen különleges orchideafaj, a Cymbidium, mely igen dekoratív, ráadásul hatalmas dézsákban igazi szoliter szerepet is betölthet otthonunkban vagy télikertünkben.

Hogyan termesszünk magról fenyőfát?

2022. december 23. 10:33

A fenyőfák lassan, de biztosan magról is nevelhetők. Ha van egy hímivarú és egy nőivarú fenyőfánk, akkor azok virágzáskor (jellemzően nyár közepén) tobozokat fognak hozni, amelyek magjaiból – kellő türelemmel és odafigyeléssel – új fákat nevelhetünk.

Gyomirtó szerek körültekintő használata a házikertben

2022. március 29. 05:39

Nagyobb házikertek vagy hétvégi telkek gyommentesen tartása sok esetben nem lehetséges pusztán mechanikai gyomirtással – eljön az a pillanat, hogy a kapa mellett vagy helyett gyomirtó szer bevetésére kerül sor. Milyen alapvető tudnivalók szükségesek a sikeres gyomirtáshoz? A következő két cikk segít eligazodni.