Házikert

Hogyan vásároljunk évelő növényeket?

Agrofórum Online

Évelő növényeket a tél végén általában tasakban, nejlonba csomagolva, kevés földdel kapunk, többnyire nagy bevásárlóközpontok polcain. Míg egy kertészetben, cserepesen vett évelőnél általában minden rendben van, addig ezekkel az előrecsomagoltakkal érdemes körültekintőnek lenni.

Cserepes évelők vásárlása

A lelkes hobbikertészek szinte megszállottan mentik meg a növényeket a leértékelt polcokról, gondolván, hogy majd otthon, megszeretgetve új életre kelnek. Viszont pár olyan momentuma van az ilyen vásárlásnak, amire ha nem figyelünk oda, akkor a növényünk tényleg menthetetlen lesz.

A megmentendő polcokra kerülő cserepes növényeknél az egyik szempont az, hogy ne legyen fertőzött a növény, amit hazaviszünk. Ha a töve ki van rothadva, netán gombás vagy baktériumos fertőzést látunk rajta, akkor inkább hagyjuk ott a barkácsboltban, mert számunkra ismeretlen fertőzést is bevihetünk a már meglévő növényeink mellé. A másik komoly gond viszont az, hogy sokszor ezek a növények már menthetetlenek. Akár évelőkről, akár szobanövényekről van szó.

Ne legyen teljesen kiszáradva. A cserepes évelőknél is figyelni kell arra, hogy ne legyen az a leértékelés oka, hogy elszáradt a teljes növény. A legtöbb évelőt nem lehet már ilyenkor regenerálni. Ilyen eseteknél már a gyökerek is elhaltak és pusztán öntözéssel nem fogjuk visszahozni őket az élők sorába.

A legtöbb növény nem szereti az átültetést, amikor virágzásban van. Mivel energiáit a virágokra és a majdani termésekre összpontosítja a gyökeresedés helyett, így ha virágzó évelőt vásárolunk, akkor vagy nagyon óvatosan és alaposan beöntözve ültettük ki a kertbe, vagy egyenlőre várjunk kicsit az elvirágzásig, mert sokkal nagyobb eséllyel tudnak begyökeresedni új helyükön.

Válasszunk évelőből is hazait!

A magyar évelőkertészetekből érdemes választani a kertünkbe is évelő növényeket, mert ezek a növények a hazai klímához vannak szokva. Míg ugyanígy egy mediterrán vagy épp holland kertészetből ideérkező évelő nem feltétlenül aklimatizálódott a helyi viszonyokhoz. A hazai kertészetek is magas minőségű évelőket állítanak elő, így mind az eredés, mind a választék kimagasló.

Az előrecsomagolt évelők

Biztos találkoztunk már ezzel a kategóriával is, többnyire mostanában a nagy láncok kertészeti pultjain láthatóak. Kevéske száraz tőzeggel hosszú hetekre betárolják a polcokra és ezért ezzel a fajta megoldással legyünk nagyon körültekintőek.

Az előrecsomagolt évelőknél ne legyünk restek és alaposan nézzük meg, mit vásárolunk és ne essünk abba a hibába, hogy a csomagoláson rendkívül szép képek vannak a jövendőbeli növényről. A lényeg a kiszáradt tőzeg között rejtőzik.

Ha egészséges, netán hajtani kezdő a gyökérdarab, rizóma a tasakon belül, akkor megvehetjük, de ha száraz, elhalt a gyökér, akkor inkább hagyjuk ott, mert sokszor ilyenkor már nem fog kihajtani gondos ápolás ellenére sem.

Hogyan ültessük el a gyökérdarabokat? Mindig tápanyagdús, de jól szellőző talajba ültessük, betartva a szükséges ültetési mélységet (fajra jellemzően). Majd bőségesen öntözzük meg. Kezdetben érdemes fagymentes, kicsit melegebb helységbe tenni, hogy az eredés és kihajtás idejében egyenletesen tudjon fejlődni, majd ahogy jön a tavaszi jó idő, szoktassuk hozzá a kinti időjáráshoz a friss növényeket.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Nadragulya - Amit tudni érdemes

2022. december 5. 10:36

A nadragulya vagy más néven maszlagos nadragulya (Atropa bella-donna) szemet gyönyörködtető látványt nyújt az erdőkben.

Trópusi hangulat a szobában

2022. augusztus 5. 05:37

A tengerpartot nem tudjuk az otthonunkba varázsolni, de pótolhatjuk az élményt növényekkel.

Mit vethetünk még májusban?

2022. május 13. 05:36

Az összes tökfélét ebben az időszakban, május első felében vetem fészekvetéssel szabadföldbe, pontosabban magaságyásba.

Ilyen trükkökkel is lehet egy telephely kertje impozáns és márkaépítő

2023. október 22. 12:10

Vajon a kert mennyire tudja lekövetni az átlagos igények és kötelező elvárások mellett akár a vállalkozás arculatát is? Erre hozok pár érdekes gyakorlati példát saját “praxisomból”.