32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Házikert

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

Agrofórum Online

A keleti hunyor egy különleges évelő növény, amely akkor virágzik, amikor a legtöbb növény még téli nyugalmi állapotban van. Ha megfelelő helyet és gondozást kap, évtizedeken át gyönyörködhetünk virágaiban.

A keleti hunyor (Helleborus orientalis) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozik. Természetes élőhelye Délkelet-Európa, a Balkán és a Fekete-tenger vidéke, de Törökországban és a Kaukázusban is megtalálható.

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

A napos vagy félárnyékos helyeken érzi jól magát, például fák és cserjék alatt. Az ideális talaj friss, humuszos, jó vízelvezetésű, de időnként kiszáradhat.

Termesztés cserépben

Cserépben is nevelhető, de fontos a megfelelő méretű edény (legalább 25-30 cm átmérőjű). A növényt 2-3 évente tőosztással kell fiatalítani.

Virágzás

A hunyor általában februártól áprilisig virágzik, a hosszú szelekciós munkának köszönhetően a virágszínek széles skáláját kínálja: fehértől, krémszíntől rózsaszínen át a sötétvörösig és feketéig terjed. Egyes fajták színes mintázatot is hordoznak a szirmokon. A megtermékenyített virágok színe zölddé válik, hogy fotoszintézist végezzenek.

Téli védelem

A hunyor alapvetően télálló, de a fiatal növényeknél ajánlott a talajt levelekkel vagy kéregmulccsal takarni. Ha cserépben neveljük, a fagyok ellen védjük a gyökereket buborékfóliával vagy textíliával.

Nemcsak a kert télvégi dísze, hanem élettartama és igénytelen gondozása miatt is kedvelt évelő növény.

Gondozás

A száraz időszakokban a talajt nedvesen kell tartani, mert a túlzott szárazság csökkenti a virágzást. Azonban az állandóan vizes talaj gyökérrothadást okozhat.

A hervadt, elszíneződött leveleket még a virágzás előtt el kell távolítani. A virágzás utáni termésállomány is levágható, hogy a növény energiáját a gyökerek és a levelek fejlődésére fordítsa. Tavasszal komposzttal vagy hosszú hatású műtrágyával támogatható a növény.

Szaporítás

Az érett magokat ősszel gyűjtsük össze, majd azonnal vessük el. A csírázás gyakran hónapokig tart, és a növény csak 3-4 év múlva hoz virágot.

A tőosztás a legegyszerűbb módja a szaporításnak, de csak korlátozott számú új növényt eredményez. Az osztást legjobb ősszel végezni, mivel tavasszal a hunyor már virágzik.

Mérgező!

A hunyor minden része erősen mérgező, különösen a gyökértörzs. A növény protoanemonint tartalmaz, amely hányingert, szédülést, szívritmuszavarokat és súlyos esetben légzésbénulást okozhat.

Különösen veszélyes gyermekekre és háziállatokra, ezért fontos, hogy elkerüljük a növény fogyasztását és megfelelő óvintézkedéseket tegyünk a kertben vagy a természetben. Már a bőrrel való érintkezés is irritációt okozhat.

Ha mérgezés gyanúja merül fel, azonnali orvosi segítség szükséges!

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Hogyan gondozzuk a leanderünket? – Tanácsok kezdőknek

2024. augusztus 25. 08:10

Mediterrán növényként a kemény magyar teleket nem élné túl, így az első fagyok beállta előtt mindig védett helyre kell vinni és a házban átteleltetni.

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

Így kell orchideát nevelni vízben

2024. március 25. 07:10

Az orchideanevelés komoly kihívás mindazoknak, akik úgy hiszik, könnyű dolguk lesz a növényükkel, hiszen csak egy orchideatáp kell hozzá, és aztán folyton nyílnak majd a virágok.