Házikert

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Agrofórum Online

Megérkezett az ősz és még sok kint a zöld termés? Nem érnek be időben a paprikák, paradicsomok? Évek óta így csináljuk, elmondom a mi trükkjeinket!

Gazdálkodóként nincs is nagyobb rémálom, minthogy megérkeznek a szeptemberi talajmenti fagyok és rengeteg zöld termés várja még a beszínesedést, beérést. Mivel mi ráadásul színre válogatjuk a szószgyártáshoz a terméseket, így még fontosabb az, hogy szépen pirosodjanak, liluljanak, sárguljanak a paprikák, paradicsomok, persze fajtájukra jellemző módon.

Amikor bejön a talajmenti fagy sietni kell

Az évnek ez a másik nagyon izgalmas ideje, mert az idő az, ami számít ilyenkor. Be tudjuk-e érlelni a megfelelő mértékben a zöldségeket szedhetőre, vagy muszáj lesz utóérlelni?

A talajmenti fagy a tavalyi évben (2021-es év) már szeptember 4-én elvitte a zöld növényi részeket, olyan váratlanul érkezett. Idén még szerencsés az év eddig.

Az talán szerencse, hogy a paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Az őszi zöldségszüret még sokat hozhat a konyhára (fotó: Pexels)

Érlelés gyorsítása, ha szorít az idő

Na adjunk neki vizet! Az egyik sokak által használt módszer már a bekötődések javítására és az érés gyorsítására az, ha hagyjuk picit a növényeket kiszáradni. Ekkor hirtelen a következő öntözéskor még több termés fog bekötődni, majd a meglévőek szépen elkezdenek beérni. Ez egyfajta kényszerérés, de így lehet gyorsítani a vízmegvonással a dolgon.

Tápanyagok összetétele is számít

“Bár a foszforról a gyökeresedéskor szoktunk beszélni, a magok képzéséhez is nagyon sok foszforra van szükség. Javítja a virágok kötődését és a termésminőséget. Tehát sokkal több és szebb termésünk lesz. A növények káliumigénye fajonként változik: de általánosságban elmondható, hogy azok a növények, melyek sok virágot hoznak, több káliumra is van szükségük. Főleg, ha azok színes terméseket is produkálnak. A káliumtól lesznek szépek a piros színek a paprikán, paradicsomon, javítja az ízletességet, a kalciumtól pedig nemcsak nem repednek ki a termések, de jó hússzerkezetűek is lesznek. Javítja a kálium a növények szárazságtűrését és nagy szerepe van a virágok bekötődésében és a termésképzésben is. A foszfor meg segíti az ATP-szintézist, vagyis a növények energiaellátását. Hiányában kicsi a növekedés, aprók a levelek és a termés mennyisége is jóval kevesebb és gyengébb lesz.” – vallja Varga Szabolcs zöldségtermesztő agrármérnök.

Nem szedjük le az érett termést még

Az érés akkor hatékony, ha az etiléngáz termelődés elindul ott, ahol a termések félérettek. Ezért, hogy a tövek között az etiléngáz mennyisége nagyobb legyen, a már éretteket nem szedjük le, hagyjuk egy darabig a bokrokon és így a még zöldek is elkezdenek szépen és kicsit gyorsabb tempóban megérni.

Kiemelt kép: Pexels

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Így szabályos a rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2020. április 24. 12:27

A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy útmutatót készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

2022. augusztus 28. 09:37

Mivel hatóanyagai figyelemre méltók, így növényi levekhez a kertben használható a gilisztaűző varádics.

Miért hullatja levelét a cserepes citromfa?

2023. január 7. 04:38

Milyen okra vezethető vissza, hogy a cserepes citromfám hullatja a levelét? Mit tehetek?

Fog valaha teremni a magról nevelt mandarinfa?

2023. február 19. 04:39

Hogyan ápoljam a magról vetett mandarint? Fog valaha teremni is?