Házikert

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

Agrofórum Online

A komposzt sok mindenre jó, de nemcsak a kertben a növények táplálására használhatjuk, hanem akár a fóliaházat is fűthetjük vele! Nézzük hogyan csináljuk mi a kis walipini házunkban!

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre. Megépülnek a nagy fóliaházak és modern technológiák, de nem fenntarthatók, és sok esetben a drága beruházáshoz egy költséges üzemeltetés is társul, pedig a kezünkben vannak azok az ősi tudáselemek, melyekből bátran meríthetnénk. Persze akármennyi hőfokot nem tudunk tartani, nem a precíziós termesztéshez való alapvetően, de egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek, még üzemi szinten is. Ezt alkalmazzuk mi is a walipini házunkban, mely egy földbe süllyesztett fóliaház gyakorlatilag.

A walipini házunk a talajszint alatt van 120 cm-rel. Eredetileg 150 cm-rel volt, de a talajvíz miatt vissza kellett tölteni. Itt az enyhébb teleken nincs fagypont alatt a hőmérséklet, csak keményebb mínuszokban. Ehhez kiegészítő fűtésnek is jó, de a magaságyások fűtésének is megfelelő a komposztfűtés.

Mi kell a komposztfűtéshez?

A komposztfűtés alapja az, hogy a komposztálódás, mint biológiai-kémiai jelenség egy hőtermelő folyamat is egyben. Ezt a hőtermelődést használjuk ki, akár a komposztfűtéses magaságyásról beszélünk, akár a fóliaház fűtésére gondolunk.

Az irányított komposztálódás, amikor jól megy végbe, akkor szagtalan is, mert nem erjed, ebben a klasszikus értelemben. A jó komposztdomb sem büdös, tehát ettől sem kell félni. Egy komposztdomb vagy komposzthalom, amit fűtésre használunk akkor büdös, ha nem tökéletes a bomlási folyamat, és már elmegy az erjedés irányába.

A komposztfűtéshez rengeteg szerves anyagra van szükség, melyet alapjába véve is elkomposztálnánk. Gondolhatunk itt a szalmára, növényi zöld részekre, állati trágyára stb., melyet nedvesen is kell tartani ahhoz, hogy komposztálódni tudjon.

Egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek a komposztfűtés, még üzemi szinten is

De hogyan nyerjük ki a komposztból a hőt?

A hő kinyeréséhez a komposzt belsejébe egy hőcserélőt kell építeni, melynek az alapja a padlófűtéseknél is használt csőkígyós rendszer. Ebben kering majd a meleg víz, amit ha akarunk a termesztőasztalok alá is keringtethetünk.

Ha viszont úgy gondolkodunk, hogy még a keringetőt is kiiktatnánk, hogy áram se kelljen a rendszerhez, akkor a növények alatti termőréteget alakítsuk úgy ki, hogy a termesztésre szánt réteg alatt legyen egy jól összerakott komposztkeverék, ami a hőtermelésével a talpfűtést adja. Ennek az az előnye, hogy kisebb helyen is elfér, mert a komposztfűtésre rá lehet közvetlenül ültetni a felső réteg szintjén elhelyezett talajkeverékbe.

A termelődő hő kb. 50 Celsius-fokos lesz, a felhasznált biomassza széntartalma nyílt lánggal nem ég, így nincs CO2 kibocsátás, se korom, ami az üvegházhatást és a légszennyezést fokozná.

Egy jó komposztfűtéshez, komposztkazánhoz az alábbi keverékkel szoktunk dolgozni:

  • 10 m³ faapríték (nyers ágakból készült),
  • 2 m³ lótrágya,
  • 2 m³ kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (jó sok, amennyit csak felvesz a fa).

Egy ehhez hasonló másik működő keverék:

  • 10 m3 faapríték (nyers ágakból stb.),
  • 2 m3 lótrágya és/vagy egyéb állati trágya,
  • 2 m3 kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (bőven, amennyit csak felvesz a fa).

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Kukorica-szármaradvány fennhagyása ősszel és a bálák

2022. november 22. 07:37

A mezőgazdasági melléktermékek (mint biomassza) iránti mennyiségi- és minőségi igények folyamatosan növekednek. Ennek egyik oka, hogy a biomasszából előállított energia egyre nagyobb szerepet kaphat a megújuló energiatermelésben.

Bioszén: hogyan keletkezik és mire jó?

2024. július 12. 12:10

A biomasszában lévő szén egy része a folyamat során nem szén-dioxiddá, hanem szénné alakul.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Rovarlárvákkal hasznosítanák újra a gombatermesztés melléktermékeit

2022. június 9. 11:23

A Bio-Fungi Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) konzorciuma közös kutatás-fejlesztési projektet indít.