Házikert

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

Agrofórum Online

A komposzt sok mindenre jó, de nemcsak a kertben a növények táplálására használhatjuk, hanem akár a fóliaházat is fűthetjük vele! Nézzük hogyan csináljuk mi a kis walipini házunkban!

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre. Megépülnek a nagy fóliaházak és modern technológiák, de nem fenntarthatók, és sok esetben a drága beruházáshoz egy költséges üzemeltetés is társul, pedig a kezünkben vannak azok az ősi tudáselemek, melyekből bátran meríthetnénk. Persze akármennyi hőfokot nem tudunk tartani, nem a precíziós termesztéshez való alapvetően, de egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek, még üzemi szinten is. Ezt alkalmazzuk mi is a walipini házunkban, mely egy földbe süllyesztett fóliaház gyakorlatilag.

A walipini házunk a talajszint alatt van 120 cm-rel. Eredetileg 150 cm-rel volt, de a talajvíz miatt vissza kellett tölteni. Itt az enyhébb teleken nincs fagypont alatt a hőmérséklet, csak keményebb mínuszokban. Ehhez kiegészítő fűtésnek is jó, de a magaságyások fűtésének is megfelelő a komposztfűtés.

Mi kell a komposztfűtéshez?

A komposztfűtés alapja az, hogy a komposztálódás, mint biológiai-kémiai jelenség egy hőtermelő folyamat is egyben. Ezt a hőtermelődést használjuk ki, akár a komposztfűtéses magaságyásról beszélünk, akár a fóliaház fűtésére gondolunk.

Az irányított komposztálódás, amikor jól megy végbe, akkor szagtalan is, mert nem erjed, ebben a klasszikus értelemben. A jó komposztdomb sem büdös, tehát ettől sem kell félni. Egy komposztdomb vagy komposzthalom, amit fűtésre használunk akkor büdös, ha nem tökéletes a bomlási folyamat, és már elmegy az erjedés irányába.

A komposztfűtéshez rengeteg szerves anyagra van szükség, melyet alapjába véve is elkomposztálnánk. Gondolhatunk itt a szalmára, növényi zöld részekre, állati trágyára stb., melyet nedvesen is kell tartani ahhoz, hogy komposztálódni tudjon.

Egy közepes hőigényű növényválasztékhoz bőven elegendő talajfűtésnek a komposztfűtés, még üzemi szinten is

De hogyan nyerjük ki a komposztból a hőt?

A hő kinyeréséhez a komposzt belsejébe egy hőcserélőt kell építeni, melynek az alapja a padlófűtéseknél is használt csőkígyós rendszer. Ebben kering majd a meleg víz, amit ha akarunk a termesztőasztalok alá is keringtethetünk.

Ha viszont úgy gondolkodunk, hogy még a keringetőt is kiiktatnánk, hogy áram se kelljen a rendszerhez, akkor a növények alatti termőréteget alakítsuk úgy ki, hogy a termesztésre szánt réteg alatt legyen egy jól összerakott komposztkeverék, ami a hőtermelésével a talpfűtést adja. Ennek az az előnye, hogy kisebb helyen is elfér, mert a komposztfűtésre rá lehet közvetlenül ültetni a felső réteg szintjén elhelyezett talajkeverékbe.

A termelődő hő kb. 50 Celsius-fokos lesz, a felhasznált biomassza széntartalma nyílt lánggal nem ég, így nincs CO2 kibocsátás, se korom, ami az üvegházhatást és a légszennyezést fokozná.

Egy jó komposztfűtéshez, komposztkazánhoz az alábbi keverékkel szoktunk dolgozni:

  • 10 m³ faapríték (nyers ágakból készült),
  • 2 m³ lótrágya,
  • 2 m³ kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (jó sok, amennyit csak felvesz a fa).

Egy ehhez hasonló másik működő keverék:

  • 10 m3 faapríték (nyers ágakból stb.),
  • 2 m3 lótrágya és/vagy egyéb állati trágya,
  • 2 m3 kerti komposzt (falevelek, kerti és konyhai hulladék),
  • 8 talicska érett komposzt (humusz),
  • kút- vagy esővíz (bőven, amennyit csak felvesz a fa).

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

A karácsonyfák újbóli felhasználásával zöld energia állítható elő

2023. január 11. 14:24

Akár 40 tonnányi, a karácsonyi ünnepek után kidobott fenyőfát is elégethetnek a következő időszakban a két biomassza-tüzelésű blokkal működő pécsi hőerőműben.

MATE: biohulladék-kezelés a fenntarthatóbb jövőért

2022. június 7. 15:46

A MATE új biohulladék-kezelési technológiák fejlesztésével segíti hozzá térségünket egy fenntarthatóbb jövőhöz.

Gazdainfó: januári teendők, változó jogszabályok

2022. január 13. 16:15

Az évkezdet a gazdálkodóknak nem csak a tervezésről szól, hanem a jelentési kötelezettségekről is. Ezen kívül is érdemes résen lenni, hiszen több jogszabály is változott, ezekről is olvashatnak az alábbi összefoglalóban.

A bioszén és a pirolízisből származó energia kikövezheti az utat a szén-dioxid-semleges mezőgazdaság felé Kínában

2023. május 1. 07:35

A globális üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős része a mezőgazdaság számlájára írható, ugyanakkor a szén-dioxid-semlegességhez vezető út nem egyszerű.