Házikert

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

Agrofórum Online

Mindenki szép kertre vágyik és ehhez tenni is kell: tavasszal a gyepápolási munkák aktívan újrakezdődnek. Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

A gyepápolásnak van egy 5 pontba szedhető alapprotokollja, melyet ha betartunk, akkor alapvetően jó úton leszünk a szép gyep felé. A legfontosabb teendők tehát a nyírás, öntözés, tápanyag-utánpótlás, gyepszellőztetés és a gyommentesítés. Most a pázsitról beszélek, amiről ritkán írok, de ezt talán egy külön cikkben fogom kifejteni, pontosan miért nem vagyok a tökéletes gyepek pártján. Nézzük a tökéletes gyepeket!

A rendszeres nyírás elengedhetetlen!

A pázsitra vágyók készülhetnek arra, hogy sok nyírási munka lesz a területükön. Van, aki a 3 naponta történő, van, aki a heti egy nyírásra esküszik, de azért nem mondanék erre fix számot, mert ez éghajlat és talajfüggő, de még helyi mikroklímafüggő is.

Nyírhatjuk ollóval, kézi vagy motoros fűnyíróval, a legfontosabb mindegyiknél az, hogy éles szerszámmal nyírjuk, hogy szép vágási élünk legyen és ne szecskázza, tépje a penge a füvet.

A fűszálak átalános ideális hossza 4-5 cm, a kaszálék ne maradjon a gyepben, hanem szedjük ki gereblyével.

A fűkaszálék tökéletes a komposztra, amit aztán visszahordhatunk a talajba a kert más területein.

Az őszi telepítésű, fiatal gyepnél az első vágások után érdemes hengerezni, mert ez elősegíti a gyep sűrűsödését azáltal, hogy a tövecskék bokrosodni kezdenek.

A pázsitra vágyók készülhetnek arra, hogy sok nyírási munka lesz a területükön (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/mezo-nyar-kert-tanya-212324/)

Rendszeres öntözés nélkül nincs szép gyep!

Ez nem városi legenda: a szép pázsit rendkívül vízigényes. Inkább úgy mondanám, hogy vízpazarló. Mivel elég aszályosak a nyarak is az utóbbi években, így nem csak hetente, de inkább naponta érdemes a gyepet öntözni ahhoz, hogy igazán szép legyen. (Ez az egyik oka, amiért nem vagyok híve a tökéletes pázsitfelületeknek. Egy természetes gyep kevésbé igényli ezt az állandó öntözést.)

Az ideális öntözési időszak nyáron az esti órákban van, mert ekkor a legkisebb a párolgási veszteség.

A gyep is éhes

A rendszeresen nyírt gyep rengeteg tápanyagot igényel, mert egyrészt a levágott részekkel sok a veszteség, másfelől nagy stressz is a növénynek valamilyen szempontból, tehát erősíteni kell, hogy jó legyen a tűrése.

A magnézium-szulfáttal például növelhetjük a szárazságtűrését a gyepünknek, így ezt a tavaszi időszakban elkezdhetjük kijuttatni.

Gyommentesítésre fel!

Egy állandóan karbantartott gyepben is jelennek meg gyomok: gyermekláncfű, útifű, madársóska, moha, tarack. Ez utóbbi talán a legbosszantóbb a hobbikertészek és pázsitrajongók szemében.

Ezeket gyomkiszedő ásóval tudjuk eltávolítani a gyepből.

A talaj levegőztetése

Ha elhanyagoljuk a vágott fű eltávolítását és egy nemezes réteg képződik a talajfelszín felett, ráadásul a levegőztetést is lespóroljuk, akkor a gyep nem lesz olyan szép, mint amire vágyunk.

Az idősebb gyepfelületek felújítása is a levegőztetéssel kezdődik.

Miért kell levegőztetni? A folyamatos taposás és az öntözés hatására a gyep folyamatosan tömörödik. Ezért a levegőztetés szó szerint fellélegezteti a gyepet is, hiszen a gyökerek is jobban tudnak fejlődni, melynek következménye a szebb gyep lesz.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.

Szerbiában csökkent az öntözött területek nagysága

2020. május 23. 11:47

Az öntözővíz legnagyobb részét 88,3 százalékát a felszíni folyóvizekből, a maradék mennyiséget pedig a felszín alatti vizekből, tavakból, víztározókból és a vezetékes vízből biztosították.

Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

2022. november 28. 04:39

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

2023. szeptember 28. 04:37

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. Hogyan kezeljem a későbbiekben?