26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Házikert

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

Agrofórum Online

A nyári hőség és az erős napsütés komoly kihívásokat jelenthet a rózsakertészek számára. A forró nyári napok ugyanis nem csak számunkra, hanem rózsabokrunknak is stresszes lehet, szerencsére azonban megfelelő gondozással könnyen átvészelhetik ezt az időszakot.

A rózsák a kert legszebb díszei közé tartoznak, de a nyári forróság komoly kihívást jelenthet számukra. A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot. Ahhoz, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak a legmelegebb hónapokban is, különös figyelmet kell fordítanunk gondozásukra.

Egyes vad fajok kivételével a rózsa az igényesebb növények közé tartozik, így elengedhetetlen a megfelelő gondoskodás, különösen szélsőséges időjárási viszonyok között.  Gyökereik igen mélyre hatolnak, így rendszeres minimum 30 centiméter mélyre hatóló öntözést igényelnek, amelyet

alulról végezzünk, hogy a levelek szárazak maradjanak, ezzel megelőzve a gombás fertőzések kialakulását.

A növény töve körül alakítsunk ki kis mélyedéseket, amelyek segítik megakadályozni, hogy az öntözővíz elfolyjon (amelynek különösen örülnek, ha esővíz). Míg a vadrózsák nem igénylik a túlzott öntözést, addig az ágyásrózsák érzékenyebbek a tartós szárazságra. Ezeket a rózsákat ritkábban, de bőségesen kell öntözni, itt is ügyelve arra, hogy a levelek ne nedvesedjenek át.

Szellőztessük!

Sajnos számukra nem elég, ha jó szerkezetű talajba ültetjük őket, mivel ezt a jól szellőző talajt rendszeres felszíni kapálással kell fenntartani, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény gyökérzetét.

Erre a munkálatra különösen hosszantartó aszályos időszak után van nagy szükség, azért, hogy a talaj tömörödését megelőzzük, így biztosítva a szellőzést és az öntözővíz útját a gyökerekig.

Frissítőmetszés

A frissítőmetszés elvégzése során mind az elnyílt rózsafejeket távolítsuk el, mind pedig a vadhajtásokat. Az elnyílt rózsafejek eltávolítása segít a bokor energiájának megőrzésében, így folyamatos virágnyílásra számíthatunk, míg a vadhajtások eltávolításával megelőzzük, hogy túlnője a nemest.

Vadhajtások esetében figyeljünk oda, hogy közvetlenül az előtörés helyén vágjuk vissza az alvórügyekkel együtt, ezzel gátolva, hogy ezek a hajtások újra kihajtsanak és további energiát vonjanak el. A vágást mindenképpen a rügy fölött végezzük el tisztítómetszés esetén, ehhez pedig tiszta és éles eszközt alkalmazunk, így óvva a növényt a sérülésektől.

A túlzott hőség és erős napsütés mellett a tápanyaghiány is kókadáshoz vezethet. Július végéig még műtrágyázhatjuk, azonban augusztussal érdemes felhagynunk vele, mert késlelti a hajtások beérését. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy a fagyok beérkezésével a hajtások nem fásodtak megfelelően, így az új hatások télen elfagyhatnak.

A műtrágyát típustól függetlenül nedves talajra juttassuk és gondoskodjuk a trágyázást követő öntözésről is.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Földbe süllyesztett üvegház - a walipini hazai sikere

2019. február 27. 04:39

A walipini nem más, mint egy speciális üvegház. Ennek a földbe süllyesztett üvegháznak a lényege, hogy egyesíti a passzív napenergia felhasználását és a föld hőtartóképességét.

Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

2023. szeptember 28. 04:37

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. Hogyan kezeljem a későbbiekben?

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Öntözési módszerek és célok a gyümölcsösökben

2017. január 15. 06:14

Az intenzív gyümölcsültetvényekben ma már elengedhetetlen az öntözés. Az öntözőrendszer tervezésekor el kell döntenünk, hogy a vízpótláson kívül mire szeretnénk még használni, és annak megfelelően kell kiépíteni az ültetvényben.