27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Házikert

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

Agrofórum Online

A nyári hőség és az erős napsütés komoly kihívásokat jelenthet a rózsakertészek számára. A forró nyári napok ugyanis nem csak számunkra, hanem rózsabokrunknak is stresszes lehet, szerencsére azonban megfelelő gondozással könnyen átvészelhetik ezt az időszakot.

A rózsák a kert legszebb díszei közé tartoznak, de a nyári forróság komoly kihívást jelenthet számukra. A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot. Ahhoz, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak a legmelegebb hónapokban is, különös figyelmet kell fordítanunk gondozásukra.

Egyes vad fajok kivételével a rózsa az igényesebb növények közé tartozik, így elengedhetetlen a megfelelő gondoskodás, különösen szélsőséges időjárási viszonyok között.  Gyökereik igen mélyre hatolnak, így rendszeres minimum 30 centiméter mélyre hatóló öntözést igényelnek, amelyet

alulról végezzünk, hogy a levelek szárazak maradjanak, ezzel megelőzve a gombás fertőzések kialakulását.

A növény töve körül alakítsunk ki kis mélyedéseket, amelyek segítik megakadályozni, hogy az öntözővíz elfolyjon (amelynek különösen örülnek, ha esővíz). Míg a vadrózsák nem igénylik a túlzott öntözést, addig az ágyásrózsák érzékenyebbek a tartós szárazságra. Ezeket a rózsákat ritkábban, de bőségesen kell öntözni, itt is ügyelve arra, hogy a levelek ne nedvesedjenek át.

Szellőztessük!

Sajnos számukra nem elég, ha jó szerkezetű talajba ültetjük őket, mivel ezt a jól szellőző talajt rendszeres felszíni kapálással kell fenntartani, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény gyökérzetét.

Erre a munkálatra különösen hosszantartó aszályos időszak után van nagy szükség, azért, hogy a talaj tömörödését megelőzzük, így biztosítva a szellőzést és az öntözővíz útját a gyökerekig.

Frissítőmetszés

A frissítőmetszés elvégzése során mind az elnyílt rózsafejeket távolítsuk el, mind pedig a vadhajtásokat. Az elnyílt rózsafejek eltávolítása segít a bokor energiájának megőrzésében, így folyamatos virágnyílásra számíthatunk, míg a vadhajtások eltávolításával megelőzzük, hogy túlnője a nemest.

Vadhajtások esetében figyeljünk oda, hogy közvetlenül az előtörés helyén vágjuk vissza az alvórügyekkel együtt, ezzel gátolva, hogy ezek a hajtások újra kihajtsanak és további energiát vonjanak el. A vágást mindenképpen a rügy fölött végezzük el tisztítómetszés esetén, ehhez pedig tiszta és éles eszközt alkalmazunk, így óvva a növényt a sérülésektől.

A túlzott hőség és erős napsütés mellett a tápanyaghiány is kókadáshoz vezethet. Július végéig még műtrágyázhatjuk, azonban augusztussal érdemes felhagynunk vele, mert késlelti a hajtások beérését. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy a fagyok beérkezésével a hajtások nem fásodtak megfelelően, így az új hatások télen elfagyhatnak.

A műtrágyát típustól függetlenül nedves talajra juttassuk és gondoskodjuk a trágyázást követő öntözésről is.

Napraforgó balkonra? Igen, így lesz sikeres!

2025. július 6. 14:10

Napraforgót nem csak szántóföldön nevelhet! Mutatjuk, hogyan ültessen és gondozzon cserepes fajtát, akár erkélyen is!

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.

5 zöldség, amiket júliusban is érdemes elvetni

2025. július 6. 05:40

Júliusban számos gyorsan fejlődő, rövid tenyészidejű zöldségfajta vethető. Íme öt olyan zöldség, amelyet bátran elvethet ebben a hónapban is!

Amerikai alkörmös: látványos, de veszélyes dísznövény

2025. július 5. 16:10

Látványos, de mérgező és gyorsan terjed – tudja meg, érdemes-e amerikai alkörmöst ültetni, és mire figyeljen a gondozásakor!

Hogyan öntözzük a tujákat?

2024. július 24. 07:40

A tujáknak is más-más vízmennyiségre van szükségük az egyes évszakok során ahhoz, hogy egész évben harsogó zölden díszítsék a kertünket.

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Több mint 100 éves a világ legidősebb karácsonyi kaktusza

2023. január 15. 06:36

A matuzsálemi kort megélő kaktusz egy magánember tulajdona. Állítólag már a 110. életévét tapossa ez a növény.

Összeírják a vízgazdálkodási műveket a falugazdászok

2018. október 4. 11:38

A feladat végrehajtása során a falugazdászok felkeresik a kamara azon tagjait, akik az elmúlt öt évben legalább egyszer öntözték a területüket.