19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Házikert

Így kerüljük el, hogy a nyári forróságban kiégjen a gyep

Agrofórum Online

Gyepünk gondozása nyáron különös figyelmet igényel, hogy elkerüljük a kiégést és biztosítsuk a fű egészséges növekedését. Az öntözés időzítésétől kezdve a megfelelő fűnyírásig számos tényező befolyásolja, mennyire lesz ellenálló a gyep a hőséggel szemben.

Öntözés

A legjobb időpont az öntözésre a kora reggel, amikor a hőmérséklet még alacsony és a párolgás normális szintű, így a gyep több vizet tud magába szívni, ami biztosan eléri a gyökereket.

Amennyiben időnk csak este engedi, hogy locsoljunk, nincs akadálya, azonban abban az esetben érdemes odafigyelni, hogy ne maradjon sokáig nedves, pangó vizes, mert az gombás megbetegedésekhez vezethet.

A gyakori és felületes öntözés gyenge gyökerekhez vezet, inkább heti kétszer, de alaposan öntözzünk, annak érdekében, hogy a talaj mélyen átnedvesedjen. A mennyiséget tekintve 2,5-3 centiméter elég.

Fűnyírás

A fűnyírás rendkívül fontos szerepet játszik a gyep egészségének megőrzésében, ez pedig különösen igaz a nyári hónapokban, amikor könnyen kiéghet. Nyáron kicsit érdemes hosszabbra hagyni a fűszálakat (6-8 centiméter), hogy több árnyékot biztosítsanak a talaj számára, így csökkentve a párolgást és segítve a talaj nedvességtartalmának megőrzését.

Ha túl rövidre nyírjuk a füvet, nagy stressznek van kitéve, mert a gyökereknek nagyobb energiát kell fordítaniuk a regenerálódásra, így kevésbé lesz ellenálló a hőséggel és szárazsággal szemben.

A hosszabbra hagyott fűszálak erősebb és mélyebb gyökérzet kialakulását ösztönzik, ami jobb víz- és tápanyagfelvételt eredményez. Arra figyeljünk, hogy mindig éles pengével dolgozzunk, mert a tompa felszakíthatja a füvet, amely kiszáradáshoz vezet.

Tápanyagpótlás

Érdemes nyár elején némi lassan lebomló műtrágyát, komposztot vagy organikus trágyát alkalmaznunk, amely fokozatosan juttatja be a tápanyagokat a talajba, így szép dús zöld gyepet kapunk a nyáron. Kerüljük azonban a túlzott nitrogén használatát a nyár folyamán.

Árnyékolás

A fák vagy bokrok ültetése hosszútávon árnyékolással segíthet megvédeni gyepünket az állandó közvetlen napfénytől. További megoldásként szolgálhat, ha a lenyírt fűszálakat visszahagyjuk a gyepen, mert az segít megtartani a talaj nedvességét és tápanyagokkal látja el a füvet.

Talajlazítás

Az aeráció vagyis talajlazítás segíthet a víz és a tápanyagok jobb bejutásához a gyökerekhez. Ezt érdemes tavasszal vagy ősszel előre elvégezni, de ha nagyon tömörödött a talaj, akkor nyáron is alkalmazható.

Kártevők elleni védekezés

Figyeljünk a kártevők jelenlétére, mint például a pajorok vagy a különböző bogarak, amelyek károsíthatják a gyepet. Amennyiben jelenlétüket véltük felfedezni, érdemes rovarirtó szerekkel közbelépni.

Ne felejtsük el házi kedvenceinket sem, mint potenciális kártevőket. A kutyák vizelete jelentős károkat okozhat a gyepben, sárga foltokat hagyva maga után, ahol a fű kiéghet. Ez a probléma különösen gyakori lehet a nyári hónapokban, amikor a fű már amúgy is stressz alatt van a hőség és a szárazság miatt.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Tavaszi gyepápolás

2021. április 29. 06:37

Éled a kert és ezzel együtt egyre több a munka. A tavaszi gyepápolás az egyik alappillére az egész nyáron át tartó szép gyep látványának. Nézzük sorra mi tartozik bele a tavaszi gyepápolás munkálatai közé.

Gondoskodjunk megfelelően a növényeinkről a nyári nyaralások időszakában is!

2021. június 29. 05:43

Előfordulhat, hogy nem sikerül senkit sem beszerveznünk a növények megöntözésére a többnapos nyaralásunk időtartamára. Milyen előkészületeket tehetünk, hogy a szobanövényeink és a kertlakók is átvészeljék ezt az időszakot?

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.

Meddig nyírjuk ősszel a gyepet?

2021. november 16. 08:05

Az ősz folyamán a többi növényhez hasonlóan a gyepet is fel kell készítenünk a téli időszak körülményeihez, hogy tavasszal szépségét újra élvezhessük.