Házikert

Így tarthatjuk hosszantartóan üdén egynyári növényeinket

Agrofórum Online

A nyári hőség és magas páratartalom különös kihívást jelent az egynyári növények gondozásában, de néhány egyszerű módszerrel akár hosszabb ideig élvezhetjük virágaink szépségét.

Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy növényeink üdék és egészségesek maradjanak a legforróbb hónapokban is.

Öntözés

A rendszeres és alapos vízutánpótlás elengedhetetlen az egynyári növények esetében is, azonban a nagy melegre való tekintettel nem mindegy, mikor is gondoskodunk növényeink táplálásáról, hiszen a víz könnyebben elpárologhat a nagy hőségben.

Éppen ezért a legjobb időpont az öntözésre a kora reggel vagy az esti órák, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, és a víz kevésbé párolog el. Fontos, hogy alaposan öntözzük meg a növényeket, hogy a víz mélyen a gyökerekhez jusson, ne csak a felszíni talajt érje el.

Arra is érdemes figyelni, hogy öntözés során a levelekre minél kevesebb víz jusson, ez azért különösen fontos, mert ha a levelekre víz kerül, különösen napsütéses időben, a vízcseppek lencseként működhetnek.

Felnagyíthatják a nap sugarait, ez pedig égési sérüléseket okozhat a leveleken, ami barna vagy fekete foltok formájában jelentkezhet. Emellett ne felejtsük el, hogy a nedves, párás környezet kedvező a gombás megbetegedések előfordulásának, így különösen fontos észben tartani, mikor ideális öntözni.

Kókadt virágok

A növények lekókadása gyakori probléma, különösen a forró nyári hónapokban. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az öntözés önmagában nem elég, érdemes megfigyelnünk a környezetet, és átgondolnunk, hogy új helyre tegyük őket.

Ahogy számunkra, úgy a növényeink számára is igen fontos a jó légmozgás kánikula idején. A jó légáramlás csökkenti a gombás betegségek kockázatát és segít a növények hűtésében. Ügyeljünk arra, hogy a növények ne legyenek túl sűrűn ültetve, és rendszeresen vágjuk vissza az elhalt vagy túlnőtt részeket, valamint a beteg részeket is távolítsuk el mielőbb.

A beteg és holt részek rendszeres eltávolítása ösztönzi az új virágzást és megakadályozza, hogy a növény energiát pazaroljon az elhalt részek fenntartására. Ez különösen fontos az egynyári növények esetében, amelyek rövid életciklusuk alatt minél több virágot szeretnénk látni.

Megfelelő talaj

A megfelelően vízelvezető talaj elengedhetetlen a gyökérrothadás elkerülése érdekében. Ügyeljünk arra, hogy a talaj laza és jól átjárható legyen, különösen cserépben nevelt növények esetében, ahol a víz pangása gyakori probléma lehet. Ez pedig ugyan nem mutatkozik szembetűnően számunkra, azonban kókadt virágokhoz vezethet és a további öntözés csak ront a helyzeten.

Kerüljük a növények átültetését vagy nagyobb mértékű zavarását a legforróbb időszakokban, mivel ez stresszt okozhat, ami szintén kókadáshoz vezethet. Ha lehetséges, biztosítsunk árnyékolást a legforróbb délutáni órákban árnyékoló hálók vagy napernyők segítségével. Ez megvédi a növényeket a közvetlen napfénytől, amely kiszáríthatja a talajt és a növényeket.

Nyár végén és kora ősszel az egynyári növények természetes életciklusa a végéhez közeledik. Az egynyári növények nevéből is adódóan egy szezonra „tervezték” őket, így ilyenkor gyakran elhalnak, és helyet adnak a következő szezon növényeinek. Ez idő beköszöntével távolítsuk el az elhalt vagy elhervadt növényeket, hogy megelőzzük a betegségek és kártevők terjedését. Ez egyúttal helyet is felszabadít az őszi és téli növények számára.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Az öntözésfejlesztés gátjai Magyarországon II. rész

2018. március 29. 09:47

Az eddig beadott pályázatokkal kapcsolatosan elmondható, hogy voltak páran azon szerencsések, akik már saját kockázatukra megvalósították a beruházást. Ők jártak jól!

Az öntözés fontossága

2023. július 24. 17:15

Miért is van szükség öntözésre? A célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

Legyen otthon saját virágos rétünk!

2023. augusztus 31. 11:40

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.

A szántóföldi öntözés fejlesztése a cél

2021. április 27. 11:59

A KITE Zrt. zászlaján a fenntarthatóság különösen kiemelt helyet foglal el. Célkitűzései közé tartozik a technológiai soraiban a talajok okszerű használata, mely megőrzi azokat a jövő generációi számára. Most egy nyertes pályázat keretében valósulhat meg egy olyan öntözési szaktanácsadási rendszer kialakítása, mely ezt az elvet szolgálja.