Házikert

Így tarthatjuk hosszantartóan üdén egynyári növényeinket

Agrofórum Online

A nyári hőség és magas páratartalom különös kihívást jelent az egynyári növények gondozásában, de néhány egyszerű módszerrel akár hosszabb ideig élvezhetjük virágaink szépségét.

Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy növényeink üdék és egészségesek maradjanak a legforróbb hónapokban is.

Öntözés

A rendszeres és alapos vízutánpótlás elengedhetetlen az egynyári növények esetében is, azonban a nagy melegre való tekintettel nem mindegy, mikor is gondoskodunk növényeink táplálásáról, hiszen a víz könnyebben elpárologhat a nagy hőségben.

Éppen ezért a legjobb időpont az öntözésre a kora reggel vagy az esti órák, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, és a víz kevésbé párolog el. Fontos, hogy alaposan öntözzük meg a növényeket, hogy a víz mélyen a gyökerekhez jusson, ne csak a felszíni talajt érje el.

Arra is érdemes figyelni, hogy öntözés során a levelekre minél kevesebb víz jusson, ez azért különösen fontos, mert ha a levelekre víz kerül, különösen napsütéses időben, a vízcseppek lencseként működhetnek.

Felnagyíthatják a nap sugarait, ez pedig égési sérüléseket okozhat a leveleken, ami barna vagy fekete foltok formájában jelentkezhet. Emellett ne felejtsük el, hogy a nedves, párás környezet kedvező a gombás megbetegedések előfordulásának, így különösen fontos észben tartani, mikor ideális öntözni.

Kókadt virágok

A növények lekókadása gyakori probléma, különösen a forró nyári hónapokban. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az öntözés önmagában nem elég, érdemes megfigyelnünk a környezetet, és átgondolnunk, hogy új helyre tegyük őket.

Ahogy számunkra, úgy a növényeink számára is igen fontos a jó légmozgás kánikula idején. A jó légáramlás csökkenti a gombás betegségek kockázatát és segít a növények hűtésében. Ügyeljünk arra, hogy a növények ne legyenek túl sűrűn ültetve, és rendszeresen vágjuk vissza az elhalt vagy túlnőtt részeket, valamint a beteg részeket is távolítsuk el mielőbb.

A beteg és holt részek rendszeres eltávolítása ösztönzi az új virágzást és megakadályozza, hogy a növény energiát pazaroljon az elhalt részek fenntartására. Ez különösen fontos az egynyári növények esetében, amelyek rövid életciklusuk alatt minél több virágot szeretnénk látni.

Megfelelő talaj

A megfelelően vízelvezető talaj elengedhetetlen a gyökérrothadás elkerülése érdekében. Ügyeljünk arra, hogy a talaj laza és jól átjárható legyen, különösen cserépben nevelt növények esetében, ahol a víz pangása gyakori probléma lehet. Ez pedig ugyan nem mutatkozik szembetűnően számunkra, azonban kókadt virágokhoz vezethet és a további öntözés csak ront a helyzeten.

Kerüljük a növények átültetését vagy nagyobb mértékű zavarását a legforróbb időszakokban, mivel ez stresszt okozhat, ami szintén kókadáshoz vezethet. Ha lehetséges, biztosítsunk árnyékolást a legforróbb délutáni órákban árnyékoló hálók vagy napernyők segítségével. Ez megvédi a növényeket a közvetlen napfénytől, amely kiszáríthatja a talajt és a növényeket.

Nyár végén és kora ősszel az egynyári növények természetes életciklusa a végéhez közeledik. Az egynyári növények nevéből is adódóan egy szezonra „tervezték” őket, így ilyenkor gyakran elhalnak, és helyet adnak a következő szezon növényeinek. Ez idő beköszöntével távolítsuk el az elhalt vagy elhervadt növényeket, hogy megelőzzük a betegségek és kártevők terjedését. Ez egyúttal helyet is felszabadít az őszi és téli növények számára.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Hogyan kell gondozni a lestyánt?

2023. május 4. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan kell gondozni a lestyánt?

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Víztakarékossági ötletek a kertben

2023. május 19. 12:18

Enyhe telek, hosszan tartó aszályos időszakok nyáron – egyre gyakoribbak az időjárási szélsőségek, köztük a heves viharok és esőzések.

„Nem azért öntözünk, mert megéri . . .” Beszélgetés Szikszai Tamás vezérigazgatóval 

2019. május 1. 16:14

Legutóbb 2018-ban jártunk az Agro-Harta Zrt.-nél, ugyancsak repcevirágzás idején. Akkor is az öntözésről beszélgettünk Szikszai Tamással, meg a beszélgetésbe bekapcsolódó Wéber Péterrel, az igazgatóság elnökével.Tervek és a tervek útjában álló nehézségekről váltottunk szót.