Házikert

Penészes a lakás? – Íme pár szobanövény, melyek párás lakásban tarthatók

Agrofórum Online

A penészes lakással nemcsak az a probléma, hogy a penészt nehéz kiirtani és az egészségre is ártalmas, hanem az is, hogy nehéz növényesíteni. Ahogy ruhákat is szárítani. Nézzük van-e olyan növény, mely penészesedő lakásban is tartható!

A penészes lakással az az alapvető gond, hogy nagyon sok hőhíd van és rossz a szigetelés, bejön többnyire valahol a víz is, általában a vízszigeteletlen lábazat miatt, és egy ördögi kör a takarítás, amit persze sokszor vízzel kell végezni (pl. felmosás, csempemosás). A fürdés is párával jár, még akkor is, ha zuhanykabint használunk. Ilyenkor még csak hab a tortán, ha nincs szárítógép és a ruhákat is bent szárítjuk.

Páramentesítő gépek használata

Az egyik megoldás a gyakori szellőztetés mellett a páramentesítő gépek használata, amikkel a felesleges párát a lakásból ki lehet “szedni”. Viszont ilyenkor bár a falak és bútorok szempontjából jó a helyzet vagy javul, de a növények nagy részének a levélvége elkezd általában barnulni, ami az alacsony pára jele.

Pozsgásokkal a penészes lakás ellen

Akár eljutunk végre a penészesedésből a szárazabb levegőjű lakásig, akár nem, olyan növényeket kell választani, melyek víztakarékosak és keveset párologtatnak.

Erre ideális választás a legtöbb fás szárú szobanövény, gondolok itt a dracénákra, yukkákra, de az igazán jó az lenne, ha párahasznosító növényekkel vennénk körbe magunkat, mint például a lepkeorchidea, mely léggyökerein keresztül is felveszi a vizet, így kevesebbet kell öntözni és mégis szépen fejlődik.

Dracéna levelei
A dracéna is jó választás lehet párás lakásba (fotó: Pixabay)

A másik irány a pozsgás növények használata, vagy a szukkulenseké, ideális lehet a majomkenyérfától kezdve a zámiáig sokféle szárazságtűrő növény.

Párából táplálkozó és levegőt tisztító növények

Az ilyen lakásokban izgalmas az olyan élő dekorációk használata, mint a szakállbroméliák például. Az orchideákat már említettem fentebb, de a penészesedés mellett a levegőtisztításért felel minden hasonló növényünk. Ugyanígy a vitorlavirágot is ebbe a kategóriába sorolják, bár sokkal vízigényesebb a már említetteknél.

Népi hiedelmek mentén

Hogy valójában miért, arra nem találtam tudományos magyarázatot, de penészirtó, penészt távol tartó növénynek tartják az Aloe verát és az agavékat is.

Ugyanígy a fikuszokat és a gerberát is, de valójában hiteles forrást nem találtam róla eddig még, így hát inkább teszteljük le!

Kiemelt kép: Pixabay

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Ezért adjunk kávézaccot a szobanövényeknek

2024. október 24. 06:40

A kávézacc javítja a talaj minőségét, sőt, néhány növény számára afféle bioműtrágyaként is szolgálhat.

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

A világ legdrágább szobanövényei

2024. december 17. 08:10

Vannak olyan szobanövények, amelyek sokkolóan magas árral rendelkeznek. Vajon miért kerülnek olyan sokba egyes növények? Melyek ezek?

A ragadozó atkákat a szobanövényeknél is használhatjuk?

2024. december 19. 04:37

Azt szeretném kérdezni, hogy ragadozó atkákat a lakásban élő szobanövényeken is lehet "alkalmazni"? Hasznos tevékenységüket ott is lehetne használni?