Házikert

Kefevirág: a mutatós mediterrán szoliter növény

Agrofórum Online

Régi vágyam volt, hogy nagy dézsában nevelt kefevirágom legyen és az álmom teljesült is, de elbuktam a teleltetésnél. Idén már okosabb voltam, így elhoztam azokat a tapasztalatokat, amivel egy kefevirágot sikerrel lehet évről évre tartani.

A mutatós mediterrán szoliter növények ugyanúgy feladhatják a leckét, ha nem tudunk ideális teleltetési módot kialakítani, mint egy citrusféle vagy egy leander. A kefevirág, az ólomvirág, a duranta és még sorolhatnám a listát, melyekkel évek óta küzdök – gyakorlott kertész létemre is. Csoda hát, hogy egy teljesen kezdő hobbikertésznek nem sikerül azonnal? Bizony, hogy nem! A hiba nem feltétlen a kezdő hobbikertész gépezetében van.

Amit a kefevirágról tudni érdemes

A kefevirág (Callistemon citrinus), ha valahol jól érzi magát, akkor igen nagy szoliter növénnyé nevelhető. Ausztrália száraz, meleg égövi területeiről származik, ahol akár 5-6 méteres, örökzöld növénnyé tud fejlődni.

A kefevirág a nevét a virágáról és annak formájáról kapta. Piros virágait körkörösen, valóban üvegmosó kefére hasonlító formában hozza.

Évente kétszer is virágzik, egyszer tavasszal, másodszor nyár végén augusztus-szeptember magasságában.

A nyári időszakban a napos, meleg helyet kedveli, savanyú talajigényét kell megadni elsősorban számára és a lágy öntözővizet. Talán emiatt is nem a kezdő kertészek növényeként említeném.

Teleltetéskor viszont minimum 7 Celsius fokot kell neki tartani, ugyanúgy igényli a fényt ebben az időszakban is.

Elvirágzás után érdemes metszeni, mert virágait az ágvégeken hozza.

Kefevirág szoliter növény
Kefevirág

Mit lehet elrontani a szoliter növény, azaz a kefevirág tartásánál?

A teleltetés az egyik kardinális pont. Fontos a kefevirágnak, hogy alulról a dézsája sem fázhat. Ez azt jelenti, hogy ha például a hideg pince vagy melléképület levegője ugyan 7 Celsius fok felett van, de a padló, amire letesszük nagyon hideg, akkor a növény fázni fog.

A lágy víz a másik pontja a nehézségnek. A legtöbb víz kemény, főleg a csapvizek. Lágyítani egy vizet házi körülmények között úgy lehet, hogy először felforraljuk, majd visszahűtjük, szobahőmérsékleten tároljuk és utána adjuk a növényeknek. Ez valójában a legtöbb növénynek jobb lenne, mint a sima csapvíz. Az esővíz is lágy víznek számít, így ha van lehetőség gyűjteni az esővizet, akkor a kefevirágunk csak örülni fog neki.

A savanyú talajhoz viszont érdemes erre való talajkeveréket vásárolni és ha vannak tűlevelűek a kertben, akkor a tűleveleket is beszórhatjuk a növényünk talajfelszínére. Tápanyagozásnál használhatunk áfonyához való keverékeket is emiatt.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

A puszpángmoly első nemzedékének rajzása megkezdődött, készülni kell a védekezésre

2018. június 7. 04:00

S. Angéla kérdése: Puszpáng bokraimat eddig sikerült megvédenem idén a puszpángmoly lárváinak rágásától. Mikor várható az újabb fertőzés?

Már az íriszeket is pusztítja valami?

2019. június 21. 10:39

F. Mária kérdése: Íriszeim leveleit szürkés színű lárvák rágták. Egyes töveken alig maradt levél. Milyen kártevő lehet, és hogyan védekezhetek ellenük?

Durván megviselte a koronavírus a holland virágkertészeteket

2020. május 18. 08:35

Összesen 22 százalékkal zuhant éves alapon a holland virágkertészeteket exportja az új típusú koronavírus terjedése miatt.