Házikert

Kerti teendők júliusban – nem csak az öntözés feladat!

Agrofórum Online

A legtöbb nyáron virágzó egynyári növény mostanra már javában virágzik. Ehhez azonban napi szintű gondos odafigyelésre és ápolásra van szükségük.

Az talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy rendszeresen öntözni és trágyázni kell őket. Eső után támadnak a csigák, amelyek tarrá rághatják a virágoskertet. Az eltávolításuk tehát alapvető jelentőségű. Vannak hernyók is, amelyek előszeretettel fogyasztják a legszebb növényeinket, de nagy gondot okozhatnak a kisméretű levéltetvek is. Továbbá figyelni kell a lisztharmatra és más gombabetegségekre.

Mik tehát a júliusi teendőink?

  • A hosszabb virágzás elősegítése érdekében rendszeresen távolítsa el az elszáradt virágokat a növényekről.
  • A magasra növő virágokat, például a csillagfürtöt támassza meg, hogy el ne dőljenek.
  • A szegélyekre vagy virágládákba ültetett növényeknek folyamatos tápoldatozásra van szükségük, valamint megfelelő, szárazság esetén akár napi többszöri öntözésre.
  • Figyeljen a levéltetvekre, és szükség esetén védekezzen ellenük. Ha nem szeretne rovarölő szert használni, érdemes kipróbálni valamelyik házi módszert (mosószappan, csalánból készített oldat stb.).
  • Egyes tavasszal virágzó cserjéket enyhén visszametszve újabb virágzásra késztethetünk, például a japán gyöngyvesszőt.
  • Ha valamelyik virág kipusztult, még most van értelme a helyére újat ültetni.
  • Előzze meg a betegségeket: csak a növények tövét öntözze, és rendszeresen szedje le a zöldségekről-gyümölcsökről az érett termést. Így azok nem betegednek meg, továbbterjesztve a növény más részeire is a gombabetegségeket. Valamint ez segít abban is, hogy új gyümölcsök és zöldségek teremjenek.
  • Ha a nőszirom elvirágzott, elkezd barnulni, hagyja abba az öntözését. Vágja vissza a leveleket, miután elszáradtak, majd ássa ki és ossza szét a rizómákat. Hagyja őket néhány napig árnyékban száradni, hogy a vágott felületek megszáradjanak. Ültesse el őket újra, így minden évben egyre több virágnak örülhet.
  • A kánikulai reggel alkalmas arra, hogy éles kapával levágja a fiatal gyomnövények csúcsát. Ezek a nap végére kiszáradnak és elpusztulnak. A nagyra nőtt gyomokat viszont éppen ellenkezőleg, érdemes alaposan meglocsolni, hogy a gyökérzet minél nagyobb részét ki tudjuk húzni a talajból.
  • A rózsák ilyenkor vannak teljes virágzásban, vagy az első virágzás után már hozzák az új bimbókat (főleg ha levágtuk a régi virágokat). Sajnos ez az az időszak, amikor a különféle gombabetegségek megjelennek a növényen. Távolítsa el a beteg leveleket, ne érje víz a leveleket, és használjon rendszeresen gombaölő szereket.

A kertészkedés nem ördöngösség, nem a mély szakismeret, hanem a folyamatos törődés tartja karban a kertet. Kis odafigyeléssel csodák születhetnek benne, és egész őszig gyönyörködhetünk a szépségében.

Fotó: Pixabay

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Mi okozza nagyméretű, világos foltok kialakulását a paprikán?

2023. szeptember 3. 10:39

Segítségüket kérem a paprikabogyókon megjelent világos színű, nagyméretű foltokkal kapcsolatban! Eddig ilyen jelenséget nem tapasztaltam. Mi okozza a képeken látható tünetet a paprikán?

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.