31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Kerti teendők júliusban – nem csak az öntözés feladat!

Agrofórum Online

A legtöbb nyáron virágzó egynyári növény mostanra már javában virágzik. Ehhez azonban napi szintű gondos odafigyelésre és ápolásra van szükségük.

Az talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy rendszeresen öntözni és trágyázni kell őket. Eső után támadnak a csigák, amelyek tarrá rághatják a virágoskertet. Az eltávolításuk tehát alapvető jelentőségű. Vannak hernyók is, amelyek előszeretettel fogyasztják a legszebb növényeinket, de nagy gondot okozhatnak a kisméretű levéltetvek is. Továbbá figyelni kell a lisztharmatra és más gombabetegségekre.

Mik tehát a júliusi teendőink?

  • A hosszabb virágzás elősegítése érdekében rendszeresen távolítsa el az elszáradt virágokat a növényekről.
  • A magasra növő virágokat, például a csillagfürtöt támassza meg, hogy el ne dőljenek.
  • A szegélyekre vagy virágládákba ültetett növényeknek folyamatos tápoldatozásra van szükségük, valamint megfelelő, szárazság esetén akár napi többszöri öntözésre.
  • Figyeljen a levéltetvekre, és szükség esetén védekezzen ellenük. Ha nem szeretne rovarölő szert használni, érdemes kipróbálni valamelyik házi módszert (mosószappan, csalánból készített oldat stb.).
  • Egyes tavasszal virágzó cserjéket enyhén visszametszve újabb virágzásra késztethetünk, például a japán gyöngyvesszőt.
  • Ha valamelyik virág kipusztult, még most van értelme a helyére újat ültetni.
  • Előzze meg a betegségeket: csak a növények tövét öntözze, és rendszeresen szedje le a zöldségekről-gyümölcsökről az érett termést. Így azok nem betegednek meg, továbbterjesztve a növény más részeire is a gombabetegségeket. Valamint ez segít abban is, hogy új gyümölcsök és zöldségek teremjenek.
  • Ha a nőszirom elvirágzott, elkezd barnulni, hagyja abba az öntözését. Vágja vissza a leveleket, miután elszáradtak, majd ássa ki és ossza szét a rizómákat. Hagyja őket néhány napig árnyékban száradni, hogy a vágott felületek megszáradjanak. Ültesse el őket újra, így minden évben egyre több virágnak örülhet.
  • A kánikulai reggel alkalmas arra, hogy éles kapával levágja a fiatal gyomnövények csúcsát. Ezek a nap végére kiszáradnak és elpusztulnak. A nagyra nőtt gyomokat viszont éppen ellenkezőleg, érdemes alaposan meglocsolni, hogy a gyökérzet minél nagyobb részét ki tudjuk húzni a talajból.
  • A rózsák ilyenkor vannak teljes virágzásban, vagy az első virágzás után már hozzák az új bimbókat (főleg ha levágtuk a régi virágokat). Sajnos ez az az időszak, amikor a különféle gombabetegségek megjelennek a növényen. Távolítsa el a beteg leveleket, ne érje víz a leveleket, és használjon rendszeresen gombaölő szereket.

A kertészkedés nem ördöngösség, nem a mély szakismeret, hanem a folyamatos törődés tartja karban a kertet. Kis odafigyeléssel csodák születhetnek benne, és egész őszig gyönyörködhetünk a szépségében.

Fotó: Pixabay

Amerikai alkörmös: látványos, de veszélyes dísznövény

2025. július 5. 16:10

Látványos, de mérgező és gyorsan terjed – tudja meg, érdemes-e amerikai alkörmöst ültetni, és mire figyeljen a gondozásakor!

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.

Miért nem képez fejet a karfiol?

2022. december 7. 04:36

Évek óta próbálkozom karfiolt termeszteni kertemben, de sajnos sikertelenül. A növények ugyanis nem fejesednek. Miért nem képez fejet a karfiol?