Házikert

Kertmentő trükkök kánikulára: 10 tipp, ami tényleg működik

Agrofórum Online

Az utóbbi években a nyarak egyre hosszabbak és forróbbak, ami nemcsak az embereket, hanem a kertek növényeit is próbára teszi. A hőhullámok, az aszály és a perzselő napsütés könnyen károsíthatják a növényeket, különösen, ha a talaj gyorsan kiszárad vagy a gyökerek nem kapnak elegendő vizet. Éppen ezért érdemes tudatosan felkészülni a forró hónapokra.

1. Válasszon hőséget jól tűrő növényeket!

A sikeres kertészkedés alapja a megfelelő növényfajok kiválasztása. Érdemes olyan évelőket és egynyáriakat ültetnie, amelyek természetes élőhelyükön is bírják a forróságot és a vízhiányt, mint a levendula, varjúháj, cickafark vagy rozmaring. Ezek a növények vastag, szőrös vagy viaszos leveleikkel csökkentik a párologtatást, így kevesebb vízre van szükségük, és a tűző napon is egészségesek maradnak. Ültetés előtt tájékozódjon arról, melyik faj igényli a teljes napsütést, melyik kedveli inkább a félárnyékot, hogy a megfelelő helyre kerüljenek!

2. Javítsa a talaj vízmegtartó képességét!

A humuszban gazdag, morzsalékos talaj sokkal jobban képes megőrizni a nedvességet, mint a homokos vagy kötött, agyagos föld. Dolgozzon a talajba érett komposztot, szerves trágyát vagy lombföldet, amelyek nemcsak tápanyaggal látják el a növényeket, hanem segítenek a víz megőrzésében is! Ne feledje: minél jobb a talaj szerkezete, annál mélyebbre tudnak hatolni a gyökerek, így a növények ellenállóbbak lesznek a hőségben.

3. Használjon talajtakarót a párolgás csökkentésére!

A mulcsozás az egyik leghatékonyabb módszer a nedvesség megtartására. Terítsen a talajfelszínre szalmát, fakérget, aprított gallyat vagy akár fűnyesedéket! Ezek az anyagok megakadályozzák, hogy a nap közvetlenül felmelegítse a földet, csökkentik a párolgást, gátolják a gyomok növekedését, és hűvösen tartják a gyökérzónát. Fontos, hogy a mulcsréteg ne érjen közvetlenül a növény szárához, mert az rothadást okozhat.

4. Öntözzön tudatosan, a növény igényeihez igazodva!

Nyári időszakban a helyes öntözés kulcsfontosságú. Mindig kora reggel vagy késő este öntözzön, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, így a víz nem párolog el azonnal. Kerülje a felszíni locsolást: inkább alaposan, mélyen itassa át a talajt, hogy a víz a gyökerekhez jusson, ne csak a felszínt nedvesítse meg! Csepegtető öntözőrendszer használatával pontosan oda juttathatja a vizet, ahol szükség van rá, minimalizálva a veszteséget.

5. Árnyékolja a kényesebb növényeket!

A fiatal palánták és az árnyékot kedvelő fajok különösen megszenvedik a perzselő napot. Húzzon föléjük árnyékoló hálót, vagy telepítsen gyorsan növő, futtatott növényeket (például futóbabot, hajnalka-ívet), amelyek természetes árnyékot biztosítanak. Ha cserepes növényeket tart, azokat a legmelegebb napokon mozgassa félárnyékos helyre, vagy helyezze őket csoportokba, hogy egymást is védjék a hőségtől.

Érdemes tudatosan felkészülni a forró hónapokra
Érdemes tudatosan felkészülni a forró hónapokra

6. Gondoskodjon a szél elleni védelemről!

A forró, száraz szél gyorsan kiszívja a nedvességet a levelekből és a talajból. Telepítsen szélfogó sövényt, rácsot vagy kerítést a kert szélén, hogy mérsékelje a légmozgást! A jól elhelyezett sövény nemcsak a szárító hatás ellen nyújt védelmet, hanem mikroklímát teremt, amely kedvez a hőérzékeny növényeknek.

7. Rendszeresen gyomláljon a vízmegőrzés érdekében!

A gyomok nemcsak tápanyagot, hanem vizet is elvonhatnak a haszonnövényektől. Ha a kertben tisztán tartja az ágyásokat, a megmaradó víz kizárólag a kívánt növényeket szolgálja. Gyomlálás után érdemes az üresen maradt földet mulccsal takarni, hogy ne alakuljanak ki újabb gyomok.

8. Telepítsen vízmegtartó elemeket a kertbe!

Ha hely van rá, hozzon létre egy kis vízfelületet – például kerti tavat vagy vízgyűjtő hordót –, amely párásítja a környezetet és hűti a mikroklímát! Az összegyűjtött esővíz ráadásul kiválóan felhasználható öntözéshez, így csökkenthető a vezetékes vízhasználat.

9. Csökkentse a hőstresszt a növényeknél!

Ne végezzen erős metszést, átültetést vagy más stresszes munkákat a legmelegebb napokon, mert ilyenkor a növények védekezőképessége gyengül! Inkább várja meg a hűvösebb időszakokat, amikor a növények regenerálódó képessége nagyobb!

10. Használjon víztakarékos eszközöket!

A modern kertészeti eszközök, például a lyuggatott öntözőcső vagy a nedvességmérő szenzorok segítenek optimalizálni az öntözést. Így pontosan annyi vizet kapnak a növények, amennyire valóban szükségük van, és elkerülhető a túlöntözés vagy pazarlás.

Képek: Pixabay

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

A kertészkedés 6 egészségre gyakorolt pozitív hatása

2022. szeptember 25. 06:34

Lássuk, miért jó kertészkedni, és milyen hatással van ez az egészségünkre!

A kávézacc használata a kertekben

2022. november 20. 08:41

A magyar felnőtt lakosság 70%-a kávézik. De vajon mit csinálnak az emberek a kávézaccal?

Hasznos ötletek chilitermesztőknek

2022. május 29. 05:34

Több ezer chilifajta termeszthető aszerint, hogy milyen színű, formájú, méretű vagy erősségű paprikát szeretnénk.

A bíborszínű szuhar

2023. március 10. 14:34

A cserjét sűrű zöld lombozat, finom, papírszerű rózsaszín vagy fehér virágok és aromás illatú levelek jellemeznek. A szuhar a mediterrán virágok közül a legdíszesebbek közé tartozik.