Házikert

Kihozhatom már a leandert? – Mediterrán növények a kertben

Agrofórum Online

Gyakori kérdések között szemezgettem, és most aktuális a kérdés újra, ami szezonról szezonra felmerül: kivihetem már a leandert?

A leander mellett gyakorlatilag ez a kérdés az összes mediterrán növényre igaz lehetne, mégis valahogy évről évre a leanderen van a fő hangsúly. Pedig ugyanígy a citromfától kezdve a bougainvilleáig sok mindent érinthetnénk, ha mediterrán növényekről van szó. Tehát kivihetjük már a leandert?

Mikor esedékes a mediterrán növények kiköltöztetése?

Mikor ezeket a sorokat írom, már javában tavasz van, mégis éjjelente igen cudar az időjárás. Most éppen tombol a szél és éjjelre -5 fokot mondanak. Amikor ezt a cikket olvassák, kezeljék némi fenntartással a szép idő és a tavasz fogalmakat, mert szeszélyes időjárásunknak hála ez a kitavaszodott-e már vagy sem, minden országrészben eltérő, és akár még megye szinten is más és más lesz az időjárás hétről hétre.

A mediterrán növények nem kedvelik az ilyen változékony időjárást, mi több az éjjeli fagyokat sem, tehát éjjelre mindenképpen érdemes őket bevinni még pár hétig.

Éjjelre mindenképpen érdemes bevinni még pár hétig a leandert (fotó: Pixabay)

Fő a fokozatosság!

Mint mindenben, itt is fő a fokozatosság. A növények levelei, hajtásai a téli időszakban elszoknak a közvetlen fénytől, így érdemes őket visszaszoktatni a kinti napsütéshez. A napsütés tavasszal is igen erős tud lenni és a levelek ezáltal megéghetnek, ha hirtelen a tűző napra kirakjuk a dézsás mediterrán növényeinket.

Először mindig félárnyékba tegyük vagy árnyékba, majd pár órára a napra, majd újra visszavisszük a teleltetőbe. Pár hét alatt szépen újra hozzászoknak a növények a kinti fényviszonyokhoz és már bátran kint is lehet hagyni őket – már, ha az időjárás engedi.

Mi várható hosszú távon?

A leanderek általában a kisebb fagyokat elviselik, így ha nem akarjuk ki-be hurcolni a dézsákat, akkor úgy -4 fokig akár kint is hagyhatjuk ilyenkor a növényeket, de lehetőleg szélvédett helyen, akár házfalhoz közel, hogy a falakból áradó meleg még kicsit segítse a növényt.

A bougainvillea és a citromfélék viszont ilyenkor rendre költözzenek csak vissza, hiszen a fagyra sokkal érzékenyebbek.

Például, ha hideg a talpa a dézsának, vagyis fagyásnál a talaj is lehűl és fázik a növény alulról, akkor akár a virágokat is elrúghatja, ami termő mediterrán növényeknél, gyümölcstermőknél egyáltalán nem szerencsés.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

33 fok Finnországban, 40 erdőtűz Norvégiában: mi vár ránk?

2018. szeptember 17. 10:31

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, aszályos tavasz és kora nyár Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula Magyarországon az Alföldön. A meteorológiai szempontból igen különösen alakuló nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.

Időjárásjós névnapok

2023. április 27. 05:39

Sok bort hoz, hideg telet ígér, negyven napnyi esőt várhatunk, zsákban hozzák a meleget, keleti szele kemény telet hoz… Vajon kik ők? Milyen napokhoz, és így milyen nevekhez társították elődeink az időjárás változásait? Vajon mennyi „válik be” mind a mai napig?

Csalóka a sok csapadék, 2022-nél is rosszabb év jön hamarosan

2023. augusztus 1. 17:10

Az idei év inkább kivételnek számít a viszonylag sok csapadékkal, ugyanis a magyar gazdáknak is nagyobb kihívást jelentő, szárazabb, sok extrémitást hozó időjárási körülmények közt kell majd termelniük a jövőben.