17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Kihozhatom már a leandert? – Mediterrán növények a kertben

Agrofórum Online

Gyakori kérdések között szemezgettem, és most aktuális a kérdés újra, ami szezonról szezonra felmerül: kivihetem már a leandert?

A leander mellett gyakorlatilag ez a kérdés az összes mediterrán növényre igaz lehetne, mégis valahogy évről évre a leanderen van a fő hangsúly. Pedig ugyanígy a citromfától kezdve a bougainvilleáig sok mindent érinthetnénk, ha mediterrán növényekről van szó. Tehát kivihetjük már a leandert?

Mikor esedékes a mediterrán növények kiköltöztetése?

Mikor ezeket a sorokat írom, már javában tavasz van, mégis éjjelente igen cudar az időjárás. Most éppen tombol a szél és éjjelre -5 fokot mondanak. Amikor ezt a cikket olvassák, kezeljék némi fenntartással a szép idő és a tavasz fogalmakat, mert szeszélyes időjárásunknak hála ez a kitavaszodott-e már vagy sem, minden országrészben eltérő, és akár még megye szinten is más és más lesz az időjárás hétről hétre.

A mediterrán növények nem kedvelik az ilyen változékony időjárást, mi több az éjjeli fagyokat sem, tehát éjjelre mindenképpen érdemes őket bevinni még pár hétig.

Éjjelre mindenképpen érdemes bevinni még pár hétig a leandert (fotó: Pixabay)

Fő a fokozatosság!

Mint mindenben, itt is fő a fokozatosság. A növények levelei, hajtásai a téli időszakban elszoknak a közvetlen fénytől, így érdemes őket visszaszoktatni a kinti napsütéshez. A napsütés tavasszal is igen erős tud lenni és a levelek ezáltal megéghetnek, ha hirtelen a tűző napra kirakjuk a dézsás mediterrán növényeinket.

Először mindig félárnyékba tegyük vagy árnyékba, majd pár órára a napra, majd újra visszavisszük a teleltetőbe. Pár hét alatt szépen újra hozzászoknak a növények a kinti fényviszonyokhoz és már bátran kint is lehet hagyni őket – már, ha az időjárás engedi.

Mi várható hosszú távon?

A leanderek általában a kisebb fagyokat elviselik, így ha nem akarjuk ki-be hurcolni a dézsákat, akkor úgy -4 fokig akár kint is hagyhatjuk ilyenkor a növényeket, de lehetőleg szélvédett helyen, akár házfalhoz közel, hogy a falakból áradó meleg még kicsit segítse a növényt.

A bougainvillea és a citromfélék viszont ilyenkor rendre költözzenek csak vissza, hiszen a fagyra sokkal érzékenyebbek.

Például, ha hideg a talpa a dézsának, vagyis fagyásnál a talaj is lehűl és fázik a növény alulról, akkor akár a virágokat is elrúghatja, ami termő mediterrán növényeknél, gyümölcstermőknél egyáltalán nem szerencsés.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép - 2018. november

2018. december 2. 08:18

Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással.

PrecMet agrometeorológiai hálózat – időjárásadatok egyenesen a szántóföldről

2020. június 10. 13:44

Sorozatunk negyedik részében a PrecMet alkalmazást szeretnénk bemutatni, mely a KITE Zrt. és az OVF meteorológiai állomásainak adatain alapszik. Az aktuális és múltbéli adatokat közli le térkép- és adatformában. Ezt a digitális modult, valamint a PrecSat alkalmazást nyilvánossá tettük mindenki számára, így megtekinthetők az országban elhelyezett meteorológiai állomások adatai, valamint figyelemmel kísérhetők egy adott tábla műhold által vizsgált jellemzői.

A szélsőséges időjárás veszélyezteti a hegyekben túrázókat

2024. augusztus 3. 12:10

A magashegyi túrázás népszerű sport. Ám a kirándulókra az időjárási szélsőségek és a balesetek fokozottan veszélyesek.

-50 Celsius fok - na de mi is az a hőérzet?

2019. január 31. 10:37

Az elmúlt napokban az Észak-Amerikában mért rendkívül alacsony, rekordközeli hőmérsékleti értékek a magyarországi médiába is bekerültek. -50, -60 fokos hőérzet- vagy angolul wind chill-értékekről olvashatunk.