Az igazán kemény tél beköszönte előtt érdemes megtenni néhány alapvető lépést annak érdekében, hogy növényeink és kerti eszközeink sértetlenül vészeljék át a hideg időszakot.
Ahogy az ősz beköszönt, és a kert fái megkopaszodnak, eljött az ideje, hogy felkészítsük kertünket a hideg hónapokra. Nemcsak a növények igényelnek védelmet a fagytól, hanem a kerti eszközöket is megfelelően kell tárolni.
Növények védelme és gondozása
Metsszük vissza a rózsákat, gyümölcsfákat, levendulát és bogyós gyümölcsöket. Tavaszi virágzó növényeknél azonban legyünk óvatosak, mert eltávolíthatjuk a következő évi virágrügyeket. Ültessünk tulipánokat, nárciszokat és krókuszokat, hogy tavasszal már korán élvezhessük a szépségüket.
A mediterrán és trópusi növényeket fagymentes, világos helyre kell vinni. Az ideális hőmérséklet 5-10 °C között van.
A legtöbb díszfű télálló. Ezeket a növényeket nem ajánlott visszavágni, mivel az elhalt levelek védik a növény vegetációs pontját. Érzékenyebb fajok esetében (pl. pampafű) kössük össze a növényeket és csomagoljuk be, hogy megóvjuk a fagytól.
Kerti ágyások előkészítése
A téli zöldségekkel beültetett ágyásokat még egyszer kapáljuk meg, és szabadítsuk meg a gyomoktól.
Ássuk ki a fagyérzékeny hagymás és gumós növényeket, például a kardvirágot, fréziát, begóniát és dáliát. A gumókat és hagymákat száraz helyen teleltessük át.
Ne vágjuk vissza az évelők szárát, mivel azok magjai táplálékot nyújtanak a madaraknak, és a rovarok számára téli menedéket biztosítanak.
Fedjük be a talajt vastag réteg lombbal, szalmával vagy faforgáccsal. Ez véd a fagytól, javítja a talaj szerkezetét, és táplálékot biztosít a mikroorganizmusok számára.
Gyep gondozása
A téli pihenő előtt utoljára vágjuk le a füvet, de ne túl rövidre, hogy a fűszálak elegendő fényt kapjanak a tél folyamán. Használjunk káliumtartalmú trágyát, hogy a gyep ellenállóbb legyen a faggyal szemben. Távolítsuk el a mohát és gyomokat, hogy ne terjedjenek tovább tavasszal. A lehullott lombot se hagyjuk a gyepen, illetve a járdákon, hogy elkerüljük a fű károsodását és a csúszásveszélyt.
Kerti tavak téliesítése
Ha nem fagyálló, vegyük ki a szivattyút, ürítsük ki, majd tároljuk fagymentes helyen. Helyezzünk a tóba jégmentesítőt (például polisztirol gyűrűt), hogy a víz felszíne ne fagyjon be teljesen. Ez biztosítja a megfelelő gázcserét, és megakadályozza a halak fulladását vagy a káros gázok felhalmozódását.
Soha ne törjük fel a befagyott tó jegét, mert a rezgések károsíthatják a halakat és a tófóliát. Inkább meleg víz segítségével olvasszuk fel.
Kerti eszközök és bútorok karbantartása
Távolítsuk el a földet és rozsdát a szerszámokról. A fémrészeket kenjük be lenolajjal vagy más biológiailag lebomló olajjal. Tavaszig tároljuk őket száraz, fagymentes helyen.
Tisztítsuk meg a kerti bútorokat, és fedjük le őket vízhatlan takaróval, de ügyeljünk a megfelelő szellőzésre, hogy ne képződjön penész. A fa bútorokat érdemes faápoló olajjal is lekezelni.
Ürítsük ki a vízgyűjtő tartályokat, hogy elkerüljük a szétfagyásukat. Ha kint maradnak, fordítsuk őket fejjel lefelé vagy fedjük le őket, nehogy összegyűljön bennük a víz.
Egyéb téliesítési teendők
A külső vízcsapokat és csővezetékeket az első fagyok előtt téliesíteni kell, hogy elkerüljük a csövek szétrepedését. Zárjuk el belülről a vízvezetéket, majd nyissuk meg a külső csapot, hogy a maradék víz kifolyhasson, és a fagyáskor keletkező jégnek legyen helye kitágulni. Szereljük le a locsolócsöveket és csatlakozókat, majd tároljuk őket fagymentes helyen.
A kültéri lámpákat és vezetékeket is védeni kell a nedvességtől.
Használjunk homokot vagy zúzott követ a csúszós utak biztonságossá tételéhez. Ezek nem károsítják a talajt vagy a növényeket, így környezetbarát megoldást nyújtanak.
Már most gondoljunk a tavaszra!
Mérjük fel a kertet, és tervezgessünk új ágyásokat vagy növénykombinációkat. Végezzünk csírázási próbát, hogy megbizonyosodjunk róla, használható-e még a meglévő vetőmagkészletünk. Tisztítsuk meg és élezzük ki a metszőollókat, gereblyéket, hogy tavasszal készen álljanak.