Kiskerti teendők

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

Agrofórum Online

Végre terjed a vadvirágos kert életérzés és ehhez a vetési gyakorlathoz hoztam most pár okos ötletet, ahogyan nekünk is működik évről évre. Gyakorlati összefoglaló következik.

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Részben nem járunk messze a valóságtól, de talajállapot függő, hogy ez valójában beválik-e.

Készítsük elő kicsit a talajt!

A talaj-előkészítés kétféleképpen történhet. Ha teljesen szabad felületre vetünk, akkor az annyiban egyszerűbb, hogy a talaj-előkészítés megegyezik a klasszikus veteményezés talaj-előkészítésével.

Ha viszont meglévő gyepfelületet szeretnénk vadvirágosítani, akkor először egy talajlazításra szükség lesz, egy alapos felgereblyézésre.

Fényre csírázók, apró és nagy magvak

A vadvirágok esetében az az izgalmas, hogy vannak fényre csírázó magvak, melyeket egyáltalán nem kell takarni, hanem ott tényleg működik a “csak elszóróm, beletaposom, megöntözöm” és jól is vagyunk elv.

Az apró magvak esetében nagyon a felszínre kell vetni, ami maximum 2-3 mm-es takarást jelent csak. Ilyen a dísznövények között a lobélia is például, de a mákfélék magjai is így vethetők.

Terjed a vadvirágos kert életérzés
Egyre terjed a vadvirágos kert életérzés (fotó: Pixabay)

Az apró magvakat vékonyan takarjuk, akár gereblyézzük is fel és öntözzük be alaposan letaposás (vagy hengerezés) után. Fontos, hogy tartsuk nedvesen a talajt, mert könnyen kiszáradnak a kis csíranövények!

Nagyméretű magoknál viszont már mélyebbre való vetésre van szükség. A minimum 1-2 mm-es méretű magvakat maximum 3-5 cm mélyre érdemes vetni. Ezt gyep közé nehezebb is megvalósítani. Ehhez inkább az a fajta talaj-előkészítés lesz a praktikus, mint a veteményeskertnél.

Csak úgy elszórjuk…

Mivel vadvirágokról beszélünk, alapvetően a csak úgy elszórjuk is megoldás lehet, de itt bele kell kalkulálni, hogy sokkal kevesebb magból lesz aztán növényünk.

Érdemes lehet palántát nevelni

Vadvirágok esetében is érdemes lehet palántát nevelni, ami azért is praktikus, mert a kezdeti növekedési időszakban egy sokkal védettebb helyen tudjuk indítani a növényeket: odafigyelve a vízre és egyéb tényezőkre. Így a kelési arány is magasabb lesz. Aztán a palántakorba érő növények már kiültethetők a fagyok után a kert bármely pontjára, ahonnan már a természet teszi a dolgát.

Kiemelt kép: Pixabay

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Készüljünk az őszi vetésre

2022. szeptember 13. 15:42

Nem tudjuk, hogy mit hoz az ősz az időjárás terén, éppen ezért kiemelten kell figyelnünk a vetésre.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2019. június 6. 13:01

Az elmúlt években Európa számos országában a termelők számára komoly fejtörést okozott a repceállományokban megjelenő levéltetű kártétele. A levéltetvek mint vektorok az ősz folyamán más keresztesvirágú növényfajról is hozhatják a tarlórépa sárgaságvírusát, illetve segíthetik a vírus továbbterjedését az állományon belül.