Kiskerti teendők

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

Agrofórum Online

Végre terjed a vadvirágos kert életérzés és ehhez a vetési gyakorlathoz hoztam most pár okos ötletet, ahogyan nekünk is működik évről évre. Gyakorlati összefoglaló következik.

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Részben nem járunk messze a valóságtól, de talajállapot függő, hogy ez valójában beválik-e.

Készítsük elő kicsit a talajt!

A talaj-előkészítés kétféleképpen történhet. Ha teljesen szabad felületre vetünk, akkor az annyiban egyszerűbb, hogy a talaj-előkészítés megegyezik a klasszikus veteményezés talaj-előkészítésével.

Ha viszont meglévő gyepfelületet szeretnénk vadvirágosítani, akkor először egy talajlazításra szükség lesz, egy alapos felgereblyézésre.

Fényre csírázók, apró és nagy magvak

A vadvirágok esetében az az izgalmas, hogy vannak fényre csírázó magvak, melyeket egyáltalán nem kell takarni, hanem ott tényleg működik a “csak elszóróm, beletaposom, megöntözöm” és jól is vagyunk elv.

Az apró magvak esetében nagyon a felszínre kell vetni, ami maximum 2-3 mm-es takarást jelent csak. Ilyen a dísznövények között a lobélia is például, de a mákfélék magjai is így vethetők.

Terjed a vadvirágos kert életérzés
Egyre terjed a vadvirágos kert életérzés (fotó: Pixabay)

Az apró magvakat vékonyan takarjuk, akár gereblyézzük is fel és öntözzük be alaposan letaposás (vagy hengerezés) után. Fontos, hogy tartsuk nedvesen a talajt, mert könnyen kiszáradnak a kis csíranövények!

Nagyméretű magoknál viszont már mélyebbre való vetésre van szükség. A minimum 1-2 mm-es méretű magvakat maximum 3-5 cm mélyre érdemes vetni. Ezt gyep közé nehezebb is megvalósítani. Ehhez inkább az a fajta talaj-előkészítés lesz a praktikus, mint a veteményeskertnél.

Csak úgy elszórjuk…

Mivel vadvirágokról beszélünk, alapvetően a csak úgy elszórjuk is megoldás lehet, de itt bele kell kalkulálni, hogy sokkal kevesebb magból lesz aztán növényünk.

Érdemes lehet palántát nevelni

Vadvirágok esetében is érdemes lehet palántát nevelni, ami azért is praktikus, mert a kezdeti növekedési időszakban egy sokkal védettebb helyen tudjuk indítani a növényeket: odafigyelve a vízre és egyéb tényezőkre. Így a kelési arány is magasabb lesz. Aztán a palántakorba érő növények már kiültethetők a fagyok után a kert bármely pontjára, ahonnan már a természet teszi a dolgát.

Kiemelt kép: Pixabay

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Levendula metszése: mikor és hogyan végezzük szakszerűen?

2025. március 28. 13:10

Ha a megfelelő időben és technikával végezzük a levendula metszését, a növény ellenállóbb lesz, hosszabb ideig megőrzi dekoratív megjelenését, és folyamatosan új hajtásokat hoz.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Bővítse takarmánybázisát őszi vetésű gabonafélékkel!

2022. augusztus 26. 13:29

A tömegtakarmányt fogyasztó állatállományok esetében különösen nagy jelentősége van a termésbiztonságnak, ezért célszerűnek látszik több növényfajra alapozni az ellátásukat.

Precíziós vetés és hibridárpa Kunpeszéren

2019. november 7. 12:40

Október elején az Alföldön is megkezdődött az őszi árpa vetése, Kunpeszér határában ráadásul mindez precíziósan történik - ahogy ez már megszokott minden növénykultúra esetében.

Az Amazone 250 000 eladott vetőgépnél tart

2019. november 7. 05:33

Több, mint 250 000 vetőgép értékesítése után az Amazone különleges jubileumot ünnepel. Ez a negyed millió vetőgép nem egyszerűen egy tekintélyes számot jelent, de egyúttal gazdag történelmi áttekintésre is teret ad.