Kiskerti teendők

Bio megoldások a sok eső okozta káoszban

Agrofórum Online

Nagyon szélsőséges időjárás van mostanában és nagyon a nyár közepéig sem ígérnek jobbat.

Nagyon extrém az időjárás mostanában, hűvösek voltak többnyire a napok, főleg az éjszakák és gyakran párásabb a levegő a május-júniushoz képest is. Megszaporodnak a gombafertőzések, erőteljesebben jelent meg a tafrina is az idei évben.

Gyep és gombafertőzések

Az ügyfeleim között is nagy a riadalom a gyepet érintő gombásodás miatt. Ennek az az oka, hogy a sűrű gyepen belül a pára hamar megül és az éjszakai hideg időjárás, a nappali hűvös, néha meg tűző nap is serkentő, de pláne egy borongós időjárás nagyon kedvez a rozsdagomba terjedésének.

A gyeprozsda gyengítheti a fű lendületét, és megnyithatja más betegségek és gyepproblémák útját. A rozsdagomba a spóráival könnyen elterjed, de a pázsit rozsdagomba a legtöbb esetben nem igényel fungicideket. De ha nagyon vastag és alacsonyra nyírt a gyep, akkor elkerülhetetlen. Megoldásképp a gyepszellőztetés is fontos tényező.

A gyeprozsda akkor jelenik meg nyáron, ha alacsony a szárazság és a talaj nitrogéntartalma is alacsony. Komplexen magnézium-szulfáttal érdemes a gyepet erősíteni, ez javítja a vízháztartását (hősokk, aszálysokk, túl sok víz…) és ezt kombinálva egy gyepszellőztetéssel már felérhet egy jó megoldással. A rozsdagombás füvet csak középmagasságig nyírjuk. Ez természetes gyep esetén is működik.

Sok-sok csiga és fekete olajosbogár

Veteményeskertek réme is ez a két kártevő és tudom, sokan szentként tisztelik a csigákat és megvédenék az összeset, mondván, hogy „nem esznek zöldet”, de a rossz hír az, hogy az a tavalyi hullám, ami a kertész zárt csoportokban feljött, hogy a csigák jók a kertben, ezt nehéz megértetni egy veteményestulajdonossal, akinél tarra rágják az újhagymát, friss epret és mindent.

A csigák rengeteg zöld növényi részt esznek valójában és bio megoldásként a futókacsa egy szuper lehetőség. Emellett össze is gyűjthetjük mi magunk, kiváló fehérjepótlás a csiga a tyúkoknak is!

A fekete olajosbogár viszont egy időszakosan előkerülő komoly gond: nagyon gyors a kártételük, egyik este észre sem vesszük, másik nap már mindent megrágnak. Vödörbe bele kell csapkodni őket és szintén a baromfiudvarban a tyúkoknak örömet lehet vele okozni. Ellenük a kitozán alapú készítmények lesznek jó megoldások a bio vonalon még. A neemolaj is jó, de óvatosan bánjunk vele, mert a neemolaj a „mindent visz” listán van a bio készítmények között is, hiszen nem kímél semmilyen rovart, nem szelektív. A kitozán egy más módszerrel ható készítmény.

Amint viszont bejönnek a melegek, ott majd a földibolhára kell odafigyelni a veteményeskertben, ami a rukkolára, sarkantyúkára fog elsőként rástartolni, utána jön a metélőpetrezselyem, mizuna és más salátafélék. Ellenük nekem a fokhagymaolaj vált be a legjobban.

Kiemelt kép: Pexels

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Beteg, korhadt fa eltávolítása után mivel kezeljük a talajt?

2025. március 25. 04:36

Segítségüket kérem. Beteg, gombás, korhadt fa eltávolítása után mivel kezeljük a talajt, ha új facsemetét ültetnénk a helyére? És mennyi időt várjunk az új fa ültetéséig?

Hiperspektrális képalkotás: új módszer a gombafertőzések kimutatására

2021. január 22. 04:36

A gombaeredetű fertőzésekből fakadó minőségromlás számos termény esetén komoly gazdasági problémát jelent, így a hiperspektrális képfeldolgozás ilyen célú felhasználása rövid időn belül közvetlen hasznot hozhat az agráriumban.

Gombaölő szeres védekezés kalászosokban

2023. május 19. 08:34

Tazer Kombi csomagunk kétféle hatóanyaga erős védelmet biztosít, a zöldítő hatás pedig a „ráadás”.

Miért száradnak és halnak el a díszcseresznye hajtásai?

2025. június 24. 04:38

Fiatal díszcseresznyefámnak, mely idén már ontotta virágait, hajtásai elszáradtak, elhaltak. Milyen betegsége lehet?