Kiskerti teendők

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

Agrofórum Online

Miközben néhány madárfaj a téli hónapokra melegebb éghajlatra költözik, számos őshonos madár hű marad lakóhelyéhez. Ahhoz, hogy a hideg évszakban elegendő táplálékot találjanak, egyre több kerttulajdonos dönt madáretető helyek kialakítása mellett. De valóban szükséges-e a madáretetés, és mire kell közben ügyelni?

A madarak téli etetésével kapcsolatos vélemények megoszlanak. Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához. Fagyos időben a természetes táplálékforrások gyorsan kiapadhatnak, így a kertben vagy az erkélyen kihelyezett etetők hasznos támaszt nyújthatnak.

Évtizedes kutatási eredményei alapján az etetés jelentős mértékben hozzájárulhat a madárfajok védelméhez és megőrzéséhez. Bár az etetés javítja a gyengébb madarak túlélési esélyeit, a természetes szelekciót nem veszélyezteti, mivel a gyenge egyedek gyakran ragadozók áldozatává válnak. Sőt, a nagyobb madárállomány elősegíti a ragadozók túlélését is, hiszen számukra is elegendő táplálékot biztosít.

Egész éves etetés

Az egész éves madáretetés egyre népszerűbb, mivel a madarak nyáron is sok energiát igényelnek, különösen a fiókák táplálásához.

Ha csak télen szeretnénk etetni, akkor az etetőhelyeket már novemberben érdemes kihelyezni, hogy a madaraknak legyen idejük felfedezni azokat. A rendszeres etetést következetesen folytatni kell a tél végéig, mivel a madarak gyorsan hozzászoknak az etetőhelyhez, és annak hiánya veszélyeztetheti túlélésüket.

Puhatáp-fogyasztók

A puhatáp-fogyasztók, mint például a vörösbegy, az ökörszem, az énekes rigó és a seregély, elsősorban a földön keresnek táplálékot, és állati eredetű élelmet, finom magvakat vagy gyümölcsöket fogyasztanak.

Az ő számukra a durva magkeverékek nem megfelelőek. Nekik érdemes zabpelyhet, mákot, korpát, mazsolát, gyümölcsöket vagy szaküzletekben kapható keverékeket kínálni, lehetőleg a talaj közelében. Egy különleges csemege számukra az olvasztott zsírban megforgatott zabpehely, amelyet azonban óvni kell a romlástól.

Magevők

A magevő madarak, mint például a pintyek, verebek, erős csőrükkel képesek megtörni a napraforgómagokat, a kendermagokat és más magvakat.

Vegyes táplálkozású madarak

A puhatáp-fogyasztók rugalmasabb képviselői, mint a cinegék, harkályok vagy csuszkák, télen magvakat is elfogadnak, például napraforgómagot, kendert vagy mákot. Számukra a zsír- és magkeverékek (cinkegolyók) is alkalmasak, feltéve, hogy könnyen hozzáférhetőek.

Fontos: Az ételmaradékok vagy kenyér nem alkalmasak madáreleségnek, mivel a bennük lévő fűszerek és sók veszélyesek, sőt akár halálosak is lehetnek.

Az etetőhelyek megfelelő elhelyezése és tisztán tartása

Az etetőhelyek elhelyezésekor fontos, hogy macskák számára ne legyenek elérhetők. A szabadon álló madáretetőket legalább 1,5 méter magasságban, sima felületű rúdra erősíthetjük, vagy a fák törzsétől távol, ágakon helyezhetjük el.

A tápláléktartó adagolók és cinkegolyók különösen higiénikusak, mivel ezeknél a madarak nem tudják ürülékükkel beszennyezni az eleséget. A hagyományos madáretető házakat viszont rendszeresen tisztítani kell, mielőtt friss táplálékot helyezünk el bennük.

Természetes táplálékforrások biztosítása a kertben

A madarak segítésének egyik legjobb módja a természetes táplálékforrások biztosítása. Ültessünk berkenyét, galagonyát vagy díszalmát, amelyek gyümölcsei hónapokon keresztül táplálékot nyújtanak.

Az őszi metszést halasszuk a tél végére, hogy a gyümölcsök és magvak elérhetők maradjanak a madarak számára. A lehullott leveleket és holtfát hagyjuk a bokrok alatt, hogy rovarok telepedhessenek meg rajtuk, amelyek szintén fontos táplálékot jelentenek sok madárfaj számára.

Téli madáritató

A madarak számára télen elengedhetetlen az ivóvíz is. Fagyos időben szükség szerint naponta többször cseréljük a meleg, de nem forró csapvizet.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Ritka vendégek a madáretetőknél

2025. január 2. 14:10

A nagyvárosok belső területein a madárfauna meglehetősen szegényes és szinte csak némi veréb, galamb, esetleg feketerigó, illetve dolmányos varjú népességre szorítkozik.

Emlékeztető – mit NE tegyünk a téli etetés során a madáretetőbe?

2021. január 6. 10:11

Sajnos megeshet, hogy felkészületlen jószándékból olyan termékek is kerülnek a madáretetőbe, amelyeket a háztájunkat látogató madarak nem tudnak elfogyasztani. Ezek az élelmiszerek számos okból kifolyólag okozhatnak problémát a vendégeinknek, ezért kerüljük a kihelyezésüket!

Miből készíthetünk házilag cinkegolyót a madaraknak?

2024. január 20. 11:10

Hogyan és miből készíthetek maglabdát télire a madaraknak? Szeretnék egy kicsit spórolni. Milyen megoldást javasolnak?

Hogyan etessük a madarakat télen, ha valóban jót szeretnénk tenni?

2023. december 26. 10:43

Hogy ne tegyünk kárt a hazai madárvilágban, lássuk, hogyan is etessünk madarakat télen a saját kertünkben!