Kiskerti teendők

Márciusi növénytársítási ötletek

Agrofórum Online

A március már igazán kertészkedős hónap, így ha most állnánk neki, akkor íme pár növénytársítási ötlet, amit márciusban ültethetünk.

A fenntartható kert – és itt az ökológiai fenntarthatóságra gondolok – akkor lesz működőképes, főleg vegyszerek nélkül, ha az egymást segítő növények rendszerébe is beleássuk magunkat, és kiváló növénytársításokat hozunk létre.

Miért érdemes a növényeket társítani?

Természetes kártevőriasztás céljából is társíthatunk. Egyes növények illata elűzi a rovarokat, mások félrevezetik a tájékozódásban őket. A kémiai kommunikáció a rovarvilágban nagyon intenzív, így növényvédelmi célokra is használhatók a fűszer- és aromanövények.

Jobb tápanyaghasznosítást akkor érünk el, ha például a vetésforgót is alkalmazzuk. A különböző gyökérzetű növények nem versengenek a talajban, de egyes növények például nitrogéngyűjtő baktériumokat vonzzanak a gyökérzónába (gyökérgümőkbe), és így, ha nem kihúzzuk a letermett borsót, babot, hanem csak talajszintben visszavágjuk, akkor a baktériumok is ottmaradnak, és a következő növények élvezhetik a jótékony munkájukat, a nitrogéngyűjtést. Ez erőteljesebb növekedésben fog megnyilvánulni, pl. egy paprika vagy paradicsom esetében, ha előtte borsó elővetemény volt.

Bizonyos párosítások elősegítik egymás növekedését, bár ez nem törvényszerű. Viszont egymást segíthetik fizikailag is: a babfélék jó támrendszere lehet a kukorica, így ebből a szempontból is érdemes előre tervezni az ültetéseket.

A tudatos növénytársítás a kertben rendkívül hasznos
A tudatos növénytársítás a kertben rendkívül hasznos (fotó: Pixabay)

Milyen jó társításokat ismerünk?

A bazsalikom viszonylag magasra növő, fásodó szárú növény, ha megfelelően ültetjük és van tere a növekedésre. Aromás növényként a paradicsom és paprika közé ültetve nagyon hasznos és csökkenti a hernyókártételt is. Ugyanígy paradicsomkordonok alá ültethetünk hagymát és sárgarépát is. A sárgarépát a répalégy, a hagymát pedig a hagymalégy veszélyezteti, de a kettő együtt elűzheti mindkét kártevőt.

Az uborka a kapornak lesz jó társa, a rukkola és mizuna társa lehet a fokhagyma és újhagyma is, hiszen a hagymás illóanyagok távol tartják a földibolhákat. Ugyanakkor ne ültessünk a földibolhák által kedvelt növények környezetébe sarkantyúkát, mert akkor mit sem ért az egész, tarra fogják rágni!

Ugyanez a retekfélék esete is, mert a földibolhák imádják a retek levelét is, és így salátaélék mellé úgy tegyünk, ha tisztába vagyunk vele, hogy a retek leveleit le fogják rágni, cserébe megmenekülhet a fejes saláta.

Ellenségek is vannak

Nagyon sok ellenséggel is találkozunk, melyek főleg az egyforma növénycsalád tagjai között jelennek meg. Paprikát, paradicsomot, burgonyát és padlizsánt nem érdemes egy helyre ültetni.

Ugyanígy például a nagyon tápanyagigényeseket se ültessük egymáshoz közel, mert versengeni fognak a tápanyagokért, például a paradicsom és a káposztafélék. Ráadásul a káposztafélék gyakran igazi rovarmágnesek, és mivel a paradicsom egy idő után nem permetezhető a folyamatos érés miatt, így ezért sem célszerű közel ültetni őket egymáshoz.

Kiemelt kép: Pixabay

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

A fokhagyma tápértéke és gyógyhatása, termesztésének helyzete a világon és nálunk

2019. június 8. 15:37

A fokhagyma jellegzetes funkcionális, nagy tápértékű, az egészség alakulására is rendkívül kedvező hatással lévő élelmiszer. Fajtatípusairól, fajtáiról, a termeszthetőségének feltételeiről, valamint termesztési módjáról olvashatnak összeállításunkban.

A fokhagyma jótékony hatásai a kerttől az asztalig

2018. október 16. 03:48

Nem ismerünk olyan „társítási szituációt”, amikor a fokhagyma gátolná a másik növényt a növekedésben, vagy odavonzaná valamely kártevőjét. Sőt, inkább elkerülik a kártevők erőteljes szaga miatt.

Kína a világ legnagyobb fokhagymatermelője

2021. február 11. 05:37

Egyértelműen Kína vezeti a fokhagymatermelő országok ranglistáját, ugyanis a második helyen álló India csak nyolcad annyi termést tud felmutatni. A harmadik helyen álló Banglades éves termése pedig a kínai ötvenede. A legjobban szereplő európai ország Spanyolország, ahol az éllovas termésének nyolcvanhatodát takarították csak be. A TOP 10 utolsó helyére a hazánkkal szomszédos Ukrajna fért be. Magyarországon a FAO adatai szerint 2019-ben 7370 tonna fokhagymát termesztettek.

Bolti fokhagymából így termesszünk saját fokhagymát

2024. május 12. 16:10

A teljes gumót egy kis pohár tetejére kell tenni, amiben víz van.