Kiskerti teendők

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

Agrofórum Online

A kertben különböző trágyák használhatók, attól függően, hogy milyen növényeket szeretne termeszteni, és milyen típusú talajjal dolgozik. Az alábbiakban összefoglalom a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

Szerves trágyák a legtermészetesebb megoldások

A szerves trágyák természetes eredetűek, és lassan, folyamatosan bocsátják ki tápanyagaikat, miközben javítják a talaj szerkezetét. Ezek különösen ajánlottak, ha hosszú távon fenntartható kertészkedést szeretne.

Marhatrágya, sertéstrágya, lótrágya

Gazdagok nitrogénben, foszforban és káliumban. Javítják a talaj vízmegtartó képességét és szerkezetét. Általában komposztált formában használják, hogy elkerüljék a túlzottan erős hatást a növényekre. Szórja a talaj felszínére, majd dolgozza be!

Baromfitrágya

Nagyon magas nitrogén- és foszfortartalommal rendelkezik, ami gyors növekedést serkent. De hátránya, hogy túl töményen használva perzselhet! Csak komposztált formában használja, mert a friss baromfitrágya túlságosan koncentrált lehet, és károsíthatja a növényeket!

Komposzt

Kiváló szervesanyag-forrás, amely javítja a talaj tápanyagtartalmát és szerkezetét. Könnyen előállítható kerti hulladékból és konyhai maradékból. Keverje a talajba ültetés előtt, vagy használja mulcsként! A komposztot be is keverhetjük a talajba, de ha csak ráhordjuk a talajra és alaposan beöntözzük, akkor ugyanúgy megfelelő lesz hosszú távon, mert a tápanyagok a gyökértérhez jutnak.

Zöldtrágya és takarónövényes takarás

Élő növények, például here vagy mustár vetésével javítja a talajt. Ezeket a növényeket később beforgatják a talajba, vele együtt a pillangós növényekre jellemző nitrogéngyűjtő baktériumok sokasága is hasznosul. Ültetés előtti időszakban vesse, majd néhány héttel később forgassa be!

Hamutrágyák

  • Előnyök: Káliumban és kalciumban gazdagok, segítenek a talaj savasságának csökkentésében, mert erősen lúgos kémhatásúak.
  • Felhasználás: Szórja vékony rétegben a talaj felszínére, majd dolgozza be! De például burgonyavetésnél a burgonya alá is tehető a krumplibogár elleni védekezésként.

Algaliszt, vagy tengeri moszattrágya, folyékony algakivonatok

Mikroelemekben gazdag, javítja a talaj szerkezetét és serkenti a növények ellenálló képességét. Szórja a talajra, vagy használja folyékony formában beöntözésre vagy lombtrágyaként. Fehérvirágú növényeknél a virágokra ne kerüljön, mert elszínezi (bár virágzáskor a virágokat amúgy is érdemes kihagyni a lombtrágyázásból)!

A baromfitrágya magas nitrogén- és foszfortartalommal rendelkezik
A baromfitrágya magas nitrogén- és foszfortartalommal rendelkezik (fotó: Pixabay)

Műtrágyák is lehetőséget biztosítanak a tápanyag-utánpótlásra

A műtrágyák szintetikus úton előállított tápanyagforrások, amelyek gyors hatásúak, de körültekintően kell használni őket.

Nitrogénműtrágya

  • Előnyök: Serkenti a levelek és hajtások növekedését.
  • Felhasználás: Tavasszal és nyáron használja, amikor a növények aktívan fejlődnek!

Foszfor- és káliumműtrágya

  • Előnyök: Elősegítik a gyökérképződést, virágzást és gyümölcshozást.
  • Felhasználás: A növények virágzási és termésképződési szakaszában alkalmazza!

Mire figyeljen a kertben használt trágyák esetén?

  • Túltrágyázás elkerülése: A túl sok trágya károsíthatja a növényeket, ezért mindig kövesse az ajánlott mennyiségeket!
  • Talajtípus figyelembevétele: Válassza ki a trágyát a talaj pH-ja és tápanyagszintje alapján!
  • Időzítés: Tavasszal és nyáron a növények növekedési időszakában a legfontosabb pótolni a tápanyagokat.

Ha ezeket az irányelveket betartja, növényei egészségesen fejlődhetnek, és bőséges termést hozhatnak.

Kiemelt kép: Pixabay

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

2024. december 2. 11:10

Az újrahasznosítás a legkörnyezetkímélőbb eljárás, főleg az olyan szennyező anyagok esetében, mint a foszfor és a szennyvíziszap.

Tápanyagutánpótlás-tervezés: hasznosak-e a digitális eszközök?

2021. szeptember 10. 09:15

A magas hozam eléréséhez optimális műtrágya használatra van szükség. A fenntartható tápanyag-utánpótlás egyrészt pénzügyi okból, másrészt környezetvédelmi szempontból is fontos. A komplex (NPK) - és nitrogén (N) műtrágyák adagolása és kijuttatása kézi számítással is megtervezhető, de a ma már rendelkezésre álló digitális eszközök forradalmasítják a tervezést.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.