A lakásban teleltetett cserepes növények tavasszal fokozatosan kivihetők a kertbe, de a hirtelen környezetváltozás károsíthatja őket.
Minden fagyokra érzékeny növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben. Mivel a hirtelen környezetváltozás megterhelő lehet, ezért fokozatos átmenetre van szükség. Ha nem figyelünk oda, felesleges stressznek tesszük ki a növényt, amely komoly következményekkel járhat.
Időzítés
A növények kihelyezését akkor érdemes megkezdeni, amikor az éjszakai hőmérséklet stabilan 10 °C felett van, különösen a trópusi eredetű növények esetében. Ez biztosítja, hogy a hőmérséklet-különbség ne okozzon stresszt a növényeknek, és megakadályozza a hideg okozta károsodást.
Akklimatizáció
A növények fokozatos hozzászoktatása a kinti körülményekhez elengedhetetlen. Először árnyékos helyre tegye őket, hogy elkerülje a közvetlen napfény okozta leégést. Két hétig tartsa őket teljes árnyékban, majd fokozatosan szoktassa őket az egyre több napfényhez.
Elhelyezés
A növényeket soha ne tegyük ki közvetlenül tűző napra, még a napfénykedvelőket sem, mivel a hirtelen erős fény károsíthatja őket. Ügyeljen arra is, hogy védve legyenek az erős széltől, amely kiszáríthatja a talajt és károsíthatja a növényeket.
Ha az udvaron órákon át süt a nap, fontolja meg, hogy áthelyezi őket egy fedett verandára, vagy egyszerűen csak vigye be őket a korábbi helyükre.
Hogyan gondozzuk a télen lakásban tartott növényeket a szabadban?
A szobanövények nyári kihelyezése a szabadba elősegítheti egészséges növekedésüket, de fontos, hogy megfelelően gondozzuk őket az új környezetben.
Öntözés
A szabad levegőn tartott növények gyorsabban kiszáradhatnak, ezért ügyeljünk a rendszeres öntözésre. Ellenőrizzük naponta a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén öntözzük meg a növényeket, hogy elkerüljük a kiszáradást.
Tápanyag-utánpótlás
A növények megfelelő fejlődése érdekében fontos a rendszeres tápanyag-utánpótlás. Ez persze nem csak általánosságban igaz. Egyes növények a téli hideg hónapokat nyugalmi állapotban töltik, így a tavasz beköszöntével különösen ajánlott a tápanyag pótlása.
Hetente egyszer adjon az öntözővízhez tápoldatot, hogy biztosítsa a szükséges tápanyagokat a növények számára. Fontos, hogy ismerjük növényeinket, és az igényeiknek megfelelő tápoldatot adjunk számukra.
Esővédelem
A széllel szembeni védelem mellett fontos odafigyelnünk az esőre is. A kisebb esőzések jót tesznek a növényeknek, de a heves záporok, zivatarok károsíthatják őket. Viharok előtt vigyük őket védett helyre, például teraszra vagy fedett részre, hogy elkerüljük a sérüléseket.
Ellenőrizze növényeit!
Egyes növényeknek szüksége van arra, hogy a téli védett környezet után ismét hozzászokjon a kinti körülményekhez, amelyet a kártevők előszeretettel használnak ki. A szabadban tartott növényeket könnyebben megtámadhatják kártevők, például levéltetvek, takácsatkák vagy pajzstetvek.
Rendszeresen ellenőrizzük a levelek fonákját és a szárak tövét a kártevők jelenlétére. Ha fertőzést észlelünk, azonnal cselekedjünk, például biológiai vagy természetes növényvédő szerekkel, mint a neem olaj vagy szappanos vízpermet.
Fontos az is, hogy megelőzésképpen ne zsúfoljuk össze a növényeket, mert a rossz légáramlás kedvez a kórokozóknak.
Fajspecifikus tanácsok
Leander (Nerium oleander)
A leander egy mediterrán növény, amely kedveli a napos, meleg helyeket. Tavasszal, amikor a hőmérséklet már nem csökken 5 °C alá, elkezdhetjük kiszoktatni a leandereket, vagy már ki is tehetjük őket. A kihelyezés után pár nap vagy egy hét elteltével bőségesen öntözzük meg a növényt, hogy magához térjen.
A megfelelő fejlődés érdekében tavasszal érdemes megtrágyázni a földjét, például marhatrágyával vagy komposzttal. Az elvirágzás után vágjuk le a virágokat, így a növény több energiát tud fektetni a növekedésbe, és kevésbé vonzza a rovarokat, kártevőket.
A leander sajnos igazi levéltetűmágnes, ezért érdemes fokhagymát vagy büdöskét ültetni a növény köré, mivel ezek természetes módon távol tartják a kártevőket.
Fikusz (Ficus spp.)
A fikuszok nem klasszikus trópusi szobanövények, ezért már 10 °C feletti éjszakai hőmérséklet esetén kitehetjük őket a kertbe. Fontos, hogy fokozatosan szoktassuk őket a kinti körülményekhez, először árnyékos helyre helyezve őket, majd fokozatosan növelve a napfény mennyiségét. Ügyeljünk arra, hogy a növények ne legyenek kitéve közvetlen, erős napfénynek, mivel ez megégetheti a leveleiket!
Kiemelt kép forrása: Pixabay.