24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Házikert

Konferencia a zöldítésben alkalmazott növényekről – sok fiatallal

Agrofórum Online

A vártnál nagyobb érdeklődés mellett zajlott a Debreceni Egyetem zöldítésben alkalmazott növényekről szóló szakmai konferenciája október 12-én a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A szántóföldi szemlével egybekötött rendezvényre feltűnően sok fiatal volt kíváncsi, ami jó jel lehet a hamarosan gyakorlatban is elinduló új KAP-ciklus elején. A nemcsak papíron, hanem a valóságban is fenntartható gazdálkodás a következő években egyre fontosabbá válik, és nem feltétlenül csak a támogatási források miatt, hanem éppen a fiatal, illetve következő generációk jövője érdekében.

A konzervatív ember védi a szülőföldjét

A konferencián Papp Zsolt György vidékfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár röviden ismertette a korábban zöldítésként ismert, a jövőben viszont sok szempontból megváltozó „zöld” támogatási elemeket. Bizonyos szempontból az elvek hasonlóak lesznek, ám azok beleolvadnak az alaptámogatásba. A különböző fenntartható, környezetvédelmi szempontból is kedvező megoldásokra összesen 202 millió euró áll majd rendelkezésre évente, ami hektáronként az igénylők számától függően minimum 60 euró, maximum 121 euró lehet. A helyettes államtitkár jelezte: lesznek szigorítások is, például az ökológiai másodvetések esetében nem lehet majd permetezni, ha támogatásra is pályázik a gazdálkodó. „Talaj nélkül nincsen jövő és nincsen stabil élelmiszeripar. A talajnedvesség megőrzése, a talajszerkezet megóvása éppen ezért alapvető cél” – tette hozzá.

Román István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal főispánja szerint az lenne a legfontosabb, ha a szélsőséges irányzatok és törekvések között meg lehetne találni azt az értéket, amivel valóban hozzá lehet járulni a körforgásos gazdálkodáshoz, és ebben segítenek a hasonló rendezvények. Konzervatív emberként hangsúlyozta: „aki szereti a szülőföldjét, és ragaszkodik ahhoz, nem akarja tönkre tenni azt a földet, amiből született, és amit unokái örökölnek tőle”.

Dr. Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese többek között arról beszélt, hogy egy világválság küszöbén állva az előrehaladás lehetősége a kutatásban és fejlesztésben különösen fontos szerepet játszik. Emellett bejelentette, hogy 2023. szeptember 1-jétől precíziós agrármérnök BSC képzést indítanak. Céljuk, hogy a dél-dakotai egyetemmel közös diplomát adjanak ki az elvégzett évek után. A rektorhelyettes kijelentette: hasonló jellegű képzés Európában még nincsen.

Csillagfürtös visszatekintés

„Párhuzamok és ellentétek a Westsik-féle vetésforgó és napjaink zöldtrágyázási gyakorlatában” címmel Dr. Zsombik László tudományos főmunkatárs indította az előadások sorát. Westsik Vilmos Kossuth-díjas, nyíregyházi agrárszakember, az úgynevezett Homokjavító Kísérleti Gazdaság 1883-ban született, majd 1976-ben elhunyt vezetője számos vetésforgó rendszerű kísérletet végzett, amelyben csillagfürtöt is alkalmazott zöldtrágyaként. Korabeli írásiban, megfigyeléseiben számos érdekességre hívta fel a figyelmet, amelyek adott esetben 2021-ben is megfontolandók, aktuálisak. Ezekből csak néhányat idézek gondolatébresztőként:

„Sajnálatos, lélektani tünet, hogy a gazdaközösség a parlagtól nem sajnálja az egy esztendőt, ezzel szemben a főnövényű csillagfürtnek vonakodik feláldozni az egy esztendőt.”

„Szabolcsvármegyében több gazdaság tett nálunk panaszt, hogy a magcsillagfürt nem jó elővetemény, gyenge termések vannak utána. Ilyen esetben azonban minden esetben arról kellett meggyőződnünk, hogy a magcsillagfürt nagyon gyomos volt, így tulajdonképp a sok gyom kiszárította és kizsarolta a talajt.”

„A magcsillagfürt után annyi nitrogén szokott visszamaradni, ami egyenértékű 100 kg nitrogénműtrágyával.”

„Szalmatrágyázási vetésforgónk területén fészkelte be magát a legerősebb mértékben a homoki cserebogár pajorja.”

„A nyersszalma helyes műtrágyázással egybekapcsolva jó eredményt ad úgy a kapás, mind a gabonaneműeknél.”

„A zöldtrágyázás mellett a szalmatrágyázást is alkalmazni kell.”

„Foszfor és káli műtrágyázás mellett a pillangós növények nagyobb gyökérzetet fejlesztenek, és ennek alapján több nitrogént gyűjtenek.”

„Számolni kell azzal, hogy a tarlózöldtrágyázás nem minden évben fog sikerülni.”

„A tarló zöldtrágyázást kapás növények alá szánjuk.”

„Kapás növények alá még augusztus 21-25-e táján is elvethető a zöldtrágya.”

„Gyárfás József kísérletügyi főigazgató tantétele, hogy a tavaszi alászántású tarlózöldtrágya gyorsabban bomlik, és az első évben fejti ki főhatását, a második évben kisebb az utóhatása.”

„Ezzel szemben az őszi alászántású tarlózöldtrágya az első évben lassabban hat, de a második évben nagyobb az utóhatása.”

„Tarlózöldtrágyázás esetében üreges földbe kerül a rozs vetőmagja, őszi depressziót okoz, csak tavasszal indul meg a rozs fejlődése.”

Ilyen és ehhez hasonló megállapításokat hallottunk a több évtizeddel előttünk élő és dolgozó kutatótól, amelyek sok szempontból tényleg elgondolkodtatók voltak 2022-ben…

Dr. Zsombik László egyébként kiemelte, hogy a zöldítő növényeknél tényleg fontos lenne vetésforgóban gondolkodni, de hazánkban sajnos önmagában is ritka, hogy a gazdálkodók 4-5 évre előre ténylegesen megterveznék a vetésszerkezetüket.

Zöldtrágya növények kísérletei

Kiemelkedően érdekes volt Pál Vivien tudományos segédmunkatárs beszámolója a Nyíregyházán folytatott kísérleteikről, amikben a zöldtrágyázás hatékonyságát vizsgálták különböző módokon zab-tritikálé-kukorica-zöldtrágya növénykeverék vetésforgóban.

A tesztek során a csillagfürtöt, a tavaszi bükkönyt, az olajretket és a pohánkát vizsgálják, és a humuszos homoktalajon 4 blokkot alakítottak ki. A növényeket három különböző vetőmagdózisban juttatják ki, és arra is kíváncsiak, hogy mi történik, ha műtrágyázzák a területeket, illetve kontrollnak tarlót is használnak.

Egy különösen érdekes, sokszor felvetődő kérdésre is keresik a választ: a zöldítő növény kizsarolja-e a talajnedvességet? Májusban és júniusban is vizsgálták az utóhatást tirikáléban, és a tapasztalatok szerint minden zöldtrágya-növény esetében magasabb volt a talaj nedvességtartalma, mint a kontroll területen.

A fiatal kutató előadásában számos konkrét terméseredményt és további tapasztalatot megosztott az érdeklődőkkel, amiről terveink szerint részletesen az Agrofórum ZÖLDÍTŐ rovatában szakcikk formájában számolunk be.

Pohánkától a mustáron át a talajművelő retekig

A rendezvényen Bányai Tibor, a Magyar Szója Egyesület elnöke az agroökológiai alapprogram részleteit ismertette, amivel kapcsolatban szintén szakmai cikkel készülünk a következő lapszámainkban. Az előadások sorát végül Mendlerné Dr. Drienyovszki Nóra tudományos főmunkatárs zárta a Horizon 2020-as InnoVar projekt bemutatásával.

A konferencia elméleti része után gyakorlati bemutató következett. Érdekesebbnél érdekesebb és sok esetben rendkívül változatos zöldítő keverékeket vehettünk szemügyre – többek között a Nyíregyházi Kutatóintézet, a Lajtamag Kft., a Démétér Biosystems Kft., a Pannon-Mag-Agrár Kft., és a szegedi Gabonakutató Kft. anyagait. Volt mustár, olajretek, olajlen, talajművelő retek, pohánka. facélia, cirok, bükköny, csillagfürt, de számos más faj is, méghozzá számos kombinációban. A terepi bejáráson az említett cégek képviselői is jelen voltak, és számos információval szolgáltak az érdeklődő gazdálkodóknak.

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Színes zöldségek, amikre rácsodálkoznak majd

2025. április 29. 11:10

Unja a szokványos zöldségeket? Ezekkel a különleges fajtákkal nemcsak a tányér, de a kert is színekben pompázik majd!

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Az Európai Bizottság pontosítja a növényvédőszer-használati tilalom részletszabályait

2018. február 21. 07:30

A zöldítésben elszámolni kívánt évelő nitrogénmegkötő növénykultúrákban január 1-jétől december 31-ig (kivéve a telepítés és a feltörés évét) tilos a növényvédőszer-használat abban az évben, amikor a területet ökológiai jelentőségű területként elszámolják.

A hatékony zöldítés lépései: Zöldítésben Etalon!

2020. július 22. 05:36

Az ökológiai másodvetés adta kötelező megfelelés során, azon termelők tudják kihasználni a lehetőségeket, akik okszerűen, szakmailag megalapozott döntésekkel választják ki a számukra megfelelő keveréket.

Aprómagtermelőké a jövő (1.)

2021. március 17. 08:18

Nézzük meg, hogy a három legnagyobb területtel rendelkező zöldtrágya keverék komponens esetében hogyan alakultak a vetőmag-előállítással kapcsolatos adatok hazánkban.

Befejeződött a közvetlen támogatási jogcímekhez kapcsolódó kifizetés

2021. április 28. 08:17

A Kincstár 12,2 milliárd forintot utalt a területalapú alaptámogatás (SAPS) végfizetési eljárása során április 19 és 23 között a termelőknek.