Házikert

Medvehagyma virágzása

Agrofórum Online

A medvehagyma rendszertanilag a hagymafélék családjába tartozik, 20-50 cm magas növény, amely tavasszal szőnyegszerűen nyílik az erdők aljnövényzete között. Hófehér virágával nemcsak, mint hasznos fűszernövény, de mint kerti virág is kitűnik. Virágzási ideje aránylag rövid, kb. 2 hétig virágzik, április és május környékén, de leveleit már március végétől szedhetjük egészen az ősz végégig.

A nedves, árnyas erdőkben érzi jól magát, az enyhén savas talajt kedveli.

Hazánkban főleg a gyertyános, tölgyes vagy bükkös erdők aljnövényzetében nő tömegesen. Március elejétől már látható hajtásai vannak. Tömeges lelőhelye a Zselic, a Gerecse és a Mecsek, ahol legkorábban Orfű környékén, illetve a Misina déli lejtőin jelenik meg. Számos lelőhelye van Zalában is, ahol kedvünkre szedhetjük a medvehagymát és készíthetünk belőle különböző finomságokat. Aki szeretné, kiszáríthatja és fűszerként is hasznosíthatja.

Medvehagyma virágzása (fotó: Szentes Dóra)

A leveleket még virágzás előtt szedjük le, ekkor még kellemes, enyhén fokhagymás az íze, ám virágzás után már erős, kissé kellemetlen lesz az aromája. Ha a kertben a medvehagyma és a gyöngyvirág is megtalálható, nagyon figyeljünk oda a levelek begyűjtésénél, mivel a két növény levele szinte ugyanolyan kinézetű!

A szabályok szerint naponta személyenként összesen 2 kilónyi mennyiség szedhető a medvehagymából.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Miért változik meg ősszel a levelek színe?

2022. november 3. 09:43

Mindannyian szeretjük a gyönyörű őszi napokat, amikor a falevelek zöldről napsárgára, narancssárgára és pirosra váltanak. Ezek a színátmenetek sok növény számára igen nagy jelentőséggel bírnak – olvassa el cikkünket, hogy megtudja, miért.

Február 1-től újra igényelhető a fiatal erdők ápolásának támogatása

2020. február 4. 13:02

A felhívás célja az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozásokkal, amelyek által nagyobb mértékben képesek ellátni gazdasági értékteremtő funkciójukat.

Ártéri gyümölcsös a táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás feledőben lévő példája, egyben kultúrtörténeti érték és génbank

2019. szeptember 17. 04:36

Az ártéri gyümölcsösök fajai nemcsak az egykori tájgazdálkodás példájaként, de génbankként, a kultúrfajok diverzitásában nagyon fontos szerepet játszanak.

Módosultak a hengeresfa, a tűzifa és az apríték kereskedelmi szállításának szabályai

2018. március 12. 20:00

NÉBIH: az új szállítójegy sokkal jobban megfelel a faanyagszállításban résztvevők (feladó, szállító, vevő) igényeinek.