Házikert

Még nem késő – ezek a legfontosabb júliusi teendők a kertben

Agrofórum Online

A nyár közepén már ontja magából a kert a gyümölcsöket, zöldségeket, de ezerszám nyílnak a virágzók is. Nézzük sorra a júliusi legfontosabb teendőket a kertben!

A kert egy szentély egész nyáron: ahol hűsölhetünk – jó esetben, mely gazdag termést ad, melyben pihenünk, és ahol rengeteget dolgozhatunk is szabadidőnkben. Vagy lusta kertészek módjára elhagyjuk a régimódi kapálást, mulcsozunk és mulcsozunk!

Mulcs, mulcs, mulcs

A mulcsozásnak hála az égnek egyre nagyobb divatja van, mióta celebek is felkapták, és úgy hangoztatják, mint a spanyolviasz feltalálását, pedig maga a mulcsozás nem újkeletű dolog. Mióta az eszemet tudom fakéreggel takartuk a talajt, de még a gyomokat is kihúzás után visszafektettük nagypapámmal a sorközökbe, ezzel is gátolva a vízveszteséget és a gyomosodást.

Manapság már egyre ismertebb a komposzthagyó mulcs is, ami kontkrétan annyit jelent, hogy mindent (divatosan mondva mindent is) beledobálunk a növények közé az ágyásba és majd ott helyben „elkomposztálódik” idővel. Itt azért szeretném megjegyezni, hogy ez alapvetően jó, de egy olyan záródott növényállománynál lehet ezt kivitelezni, ahol nem virít majd ott a dinnyehéj, a lerágott kukoricacső, a kiborított kávézacc egyszerre két banánhéj mellett. A növényi egyéb részeket viszont metszőollóval visszanyesegethetjük az ágyásba: a rózsa hajtásaitól kezdve a növényi szárakig, mert az nem mutat rondán.

Tehát így nyár közepén töltögessük csak a mulcsrétegünket, hogy minél több talajnedvességet tudjunk visszafogni!

Szobanövények ápolása nyáron is aktuális feladat
Szobanövények ápolása, öntözése nyáron is aktuális feladat (fotó: Pexels)

Az elvirágzott részek levágása

A nem öntisztuló növényeknél vágjuk le az elvirágzott részeket, hogy a termésérleléssel ne vegyen el erőt a virágzástól! A muskátlik, petúniák esetében is szépen metsszük vissza az elszáradt részeket, csipegessük le a leanderek elnyílt virágmaradványait, vágjuk le az elszáradt rózsafejeket!

Tápanyagozás és öntözés kapcsolata

Minél nagyobb kánikula van, és minél többet öntözünk, annál fontosabb lesz a kimosódott tápanyagokat vissza is pótolni.

Szedjünk ehető virágokat!

Júliusban a kert is tele van vagy tele lehet ehető virágokkal, ami azért izgalmas, mert a legunalmasabb ételhez is több kedvünk van, ha ehető virágokkal van díszítve. A nyári kánikulában amúgy is nehéz kérdés a „Mit főzzünk?”, de virágokkal sokkal izgalmasabb ételek hozhatók össze!

Szobanövények ápolása

Ha most találnánk ki, hogy kivisszük a szobanövényeket a kertbe, akkor ne tegyük! Már annyira erőteljes a napsütés és olyan nagy a forróság, hogy nincsenek hozzászokva a növények ehhez a meleghez és párahiányhoz sem. Inkább fürdessük le a szobanövényeket többször a kádban, kézmeleg vízzel átzuhanyozva! Így a növényeink is felfrissülnek, de nem sülnek ki a meleg forró kertben. Fontos, hogy az orchideák virágát ne érje víz, és a szőrös levelű növényeket sem fürdetjük!

Kiemelt kép: Pixabay

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Miért lesz fás a karalábé és reped fel?

2023. július 29. 04:39

Az utóbbi években nem sikerül jól a karalábétermesztés, a legtöbb gumó fás belül és fel is szoktak repedni. Kérem szépen válaszukat! Miért lesz fás a karalábé, és miért reped fel?

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Nem lesz baja a már most kihelyezett leandernek?

2023. március 30. 11:38

Mikor tehető ki a leander? Sok helyen láttam már, hogy kihelyezték telelésből, nem lesz baja?

Hogyan legyen sokáig szép a vágott fenyő a lakásban?

2022. december 13. 05:38

Érdemes a vágott fenyőt megfelelő módon kezelni, hogy vízkeresztig, netán még utána is szép maradjon és illatozzon a lakásban.