Házikert

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben laktak?

Agrofórum Online

A szobanövények jó részét nyáron a kertben is nevelhetjük, hiszen a meleg és sok fény csak még szebbé teszik őket. De mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben helyeztük el őket? Elmondom az én trükkjeimet!

Először is meg kell különböztetni a melegigényes és a hidegebb környezetet is eltűrőket, mert eltérő időben kell őket behozni. A hidegtűrőbb szobanövények, mint akár a Cymbidium orchidea, akár egészen a fagyokig is kint lehet, mert hidegházi növények közé tartozik.

Ugyanakkor a Monstera, Alocasia és hasonló pára és melegigényes növényeket már lassan be kell költöztetni a kertből, mert bár napközben akár meleg is lehet, de az éjszakák már hűvösek.

A növényvédelemre figyeljünk oda!

A növényvédelem azért kardinális kérdés, mert a kertből bármikor behozhatunk kártevőket a lakásba és a melegben boldogan „viháncolva” elszaporodnak majd.

Viszont a lakásban nem szabad komolyabb vegyszerekkel védekezni, mert nehezebb is megoldani, hogy a kötelező várakozási időket kivárjuk. Lakásban mindig bio készítményeket szoktam javasolni és az elmúlt időszakban már csak egy speciális kitozántartalmú készítménnyel próbálom a beltéri növényeimet megvédeni. Ennek az a nagy előnye, hogy a növény nemcsak azt hiszi, hogy rovartámadás érte és sok növény ilyenkor ellenanyagot tud termelni, de többnyire a levélszövetek is megvastagodnak, és így a kártevők nehezebben szívogatják meg a leveleket.

Ennek a kitozánalapú növénykondicionálónak annak ellenére, hogy rovarok elleni védelem a szerepe, nincs várakozási ideje, és bátran használhatjuk gyerekszobai növények kezelésére is.

Szobanövények a kertben
Szobanövények a kertben (fotó: Pixabay)

Nézzük át a növényeket behordás előtt!

Behordás előtt fontos átnézni a növényeket, hogy csakis egészségeseket vigyünk be a lakásba. Alaposan nézzük át a levelek színét és fonákát is! Sok kártevő a hajtások ízközeinél, az elágazásoknál tud megbújni.

Ha úgy látjuk, hogy egy alaposabb növényfürdetéssel ez megoldható, akkor zuhanyozzuk le a kádban a növényeket, és ha felszáradtak a levelek, akkor már mehetnek a helyükre!

FONTOS: ne kerti csapról zuhanyozzuk le őket, mert az a víz nagyon hideg lesz! Mindig kézmeleg, kicsit langyos, de nem forró vízzel zuhanyozzuk le őket!

Kiemelt kép: Pixabay

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

Mik lehetnek az apró, muslicaszerű rovarok a szobanövényeken?

2019. december 7. 07:38

Zs. Ibolya kérdése: Szobai virágaimon egy ideje apró, muslicaszerű repkedő rovarokat látok, terjednek. Mik ezek, hogyan szabadulhatok meg tőlük?

Milyen tüneteket mutat az a szobanövény, amelyik megfázott?

2023. január 9. 04:39

Sajnos néhány szobanövényem pár napra hűvösebb körülmények között maradt. Mi jelzi megfázásukat?

Szerencsebambusz, ami nem is bambusz

2022. október 23. 08:37

Nem bambuszféle? Akkor mi is valójában a kereskedelemben kapható szerencsebambusz?