22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Házikert

Mi legyen a vágott fenyővel? Ünnepek utáni tippek

Agrofórum Online

Ha vágott fenyőt vettünk karácsonykor, akkor jóval könnyebb dolgunk van, mint a konténeressel. Ha igazán okos megoldásban gondolkodunk, akkor a vágott fenyő is felhasználható ünnepek után számos egyéb módon.

Gyűjtőhelyre vihető, kitehető

Egyes településeken fix helyre gyűjtik évről-évre, más helyeken elég csak a kapuba kitenni és egyszerre elszállítják pár napon belül a többi kidobott fával együtt. Többnyire ezeket a fákat ledarálják és fűtőanyagként élnek tovább vagy nonprofit szervezetek komposztálják be és a végén a közterületeket fenntartókhoz kerül már talajkeverékek formájában. Természetesen nem azonnal, ugyan úgy mint a házikertben, ez sem egyik napról a másikra történik.

Komposztáljuk be!

A fenyőféléket ugyanúgy bekomposztálhatjuk, mint bármi más nővényi maradékot, viszont érdemes külön komposztdombot készíteni erre a célra, mert a végeredmény egy savanyúbb talaj lesz.

A fenyőfélék amúgy is lassabban tudnak lebomlani a gyantatartalmuk miatt, viszont kiváló plusz talajunk lesz a savanyú talajokat kedvelő növényeink számára. Így akár azáleaféléket, hortenziát, áfonyát is nevelhetünk ezzel a keverékkel majd.

Mulcsként használható?

Ha luc fenyőnk volt, akkor várhatóan már le is potyogott lassan róla az összes tűlevél. Mulcsként a tűlevelek miatt nem célszerű használni a vágott fenyőt, csak akkor, ha olyan fenyőféle, melynek a tűlevelei nem a szúrós fajták közé tartoznak. Ilyenkor mulcsnak bedarálhatjuk a fát és az is a mulcskészítés mellett szól, hogy a magas gyantatartalom miatt nehezen fog elkomposztálódni, tehát egészen sokáig alkalmas talajtakarásra.

De itt is felhívnám a figyelmet, hogy a fenyő savanyítja a talajt még mulcsként is, tehát főleg a savas talajokat kedvelő növények alá tegyük!

Dekorációba építve, ha még zöldek a tűlevelek

Sok fenyőfélének sokáig szép zöldek maradnak a tűlevelei, így téli kültéri dekorációkba is alkalmasak lesznek. Balkonládás növényösszeültetésekhez a téli hangulatért vagy akár nagyobb hajtásokra, gallyakra vágva az évelőágyásra rá is fektethető, mert az enyhe időjárás miatt sok növény elkezdett már beindulni és akkor a gallyakkal kicsit védhetők lesznek.

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

5 milliárd forintba került a világ legdrágább karácsonyfája

2023. december 7. 16:40

A közelgő ünnepek alkalmával ki az ezüstfenyőt, ki a nordmannt keresi, a világ „krémjének” számító milliárdosok azonban egész más síkon gondolkodnak arról, milyen is egy igazán szép, ünnepi fenyőfa. Számukra ugyanis mást jelent az ünnep és mást a karácsonyfadíszítés, mint általában a „hétköznapi” embereknek.

Karácsonyfa-vásárlás II. rész

2020. december 2. 06:36

A cikk első részében választ kaptunk arra, mire figyeljünk földlabdás vagy vágott élőfenyő vásárlásakor, illetve segítséget kaphattunk a vásárlás időpontjának és helyének megválasztásában. Ebben a cikkben a karácsonyfa céljára vásárolható fenyőfélék közti különbségekről, előnyeikről és hátrányaikról lesz szó.

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

2023. december 14. 07:10

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Jó, hogy nem eszünk karácsonyfát – rengeteg rajta az illegális növényvédő szer

2023. december 22. 11:10

Kritizálják a karácsonyfaültetvényeket a növényvédő szerek használata miatt. Tizenkilenc vizsgált karácsonyfából 14 esetben talált peszticid-, azaz növényvédőszer-maradékot a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség.