Házikert

Mi legyen a vágott fenyővel? Ünnepek utáni tippek

Agrofórum Online

Ha vágott fenyőt vettünk karácsonykor, akkor jóval könnyebb dolgunk van, mint a konténeressel. Ha igazán okos megoldásban gondolkodunk, akkor a vágott fenyő is felhasználható ünnepek után számos egyéb módon.

Gyűjtőhelyre vihető, kitehető

Egyes településeken fix helyre gyűjtik évről-évre, más helyeken elég csak a kapuba kitenni és egyszerre elszállítják pár napon belül a többi kidobott fával együtt. Többnyire ezeket a fákat ledarálják és fűtőanyagként élnek tovább vagy nonprofit szervezetek komposztálják be és a végén a közterületeket fenntartókhoz kerül már talajkeverékek formájában. Természetesen nem azonnal, ugyan úgy mint a házikertben, ez sem egyik napról a másikra történik.

Komposztáljuk be!

A fenyőféléket ugyanúgy bekomposztálhatjuk, mint bármi más nővényi maradékot, viszont érdemes külön komposztdombot készíteni erre a célra, mert a végeredmény egy savanyúbb talaj lesz.

A fenyőfélék amúgy is lassabban tudnak lebomlani a gyantatartalmuk miatt, viszont kiváló plusz talajunk lesz a savanyú talajokat kedvelő növényeink számára. Így akár azáleaféléket, hortenziát, áfonyát is nevelhetünk ezzel a keverékkel majd.

Mulcsként használható?

Ha luc fenyőnk volt, akkor várhatóan már le is potyogott lassan róla az összes tűlevél. Mulcsként a tűlevelek miatt nem célszerű használni a vágott fenyőt, csak akkor, ha olyan fenyőféle, melynek a tűlevelei nem a szúrós fajták közé tartoznak. Ilyenkor mulcsnak bedarálhatjuk a fát és az is a mulcskészítés mellett szól, hogy a magas gyantatartalom miatt nehezen fog elkomposztálódni, tehát egészen sokáig alkalmas talajtakarásra.

De itt is felhívnám a figyelmet, hogy a fenyő savanyítja a talajt még mulcsként is, tehát főleg a savas talajokat kedvelő növények alá tegyük!

Dekorációba építve, ha még zöldek a tűlevelek

Sok fenyőfélének sokáig szép zöldek maradnak a tűlevelei, így téli kültéri dekorációkba is alkalmasak lesznek. Balkonládás növényösszeültetésekhez a téli hangulatért vagy akár nagyobb hajtásokra, gallyakra vágva az évelőágyásra rá is fektethető, mert az enyhe időjárás miatt sok növény elkezdett már beindulni és akkor a gallyakkal kicsit védhetők lesznek.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Karácsonyfa cserépben: így marad sokáig szép

2024. december 15. 08:10

A nagyobb hőmérséklet-különbségek elkerülése érdekében javasolt fokozatosan hozzászoktatni a karácsonyfát a meleghez.

Mire ügyeljünk a konténeres fenyőfa feldíszítése során?

2024. december 12. 04:39

Mire ügyeljünk a konténeres fenyőfa karácsonyfának való feldíszítése során? Válaszukat előre is köszönöm!

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

2023. december 14. 07:10

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.