Házikert

Miért érdemes borsót vetni?

Agrofórum Online

Bár nem egy kiadós zöldségféle, mégis borsót érdemes a kiskertbe vetni, hogy legalább pár főzelékrevaló legyen belőle.

Mit tud a borsó, ami miatt érdemes vetni?

A veteményborsó, zöldborsó vagy fejteni való borsó – ki hogyan nevezi, azért egy jó növény, mert gyökérgümőink nitrogéngyűjtő baktériumokat nevelnek, ezzel is segítve nemcsak magát a borsó növényt, de a többi környező növényt is. Próbaképp érdemes vetni akár virágágyásba is pár szemet, hagyni szépen bebokrosodni és nézzük meg, mennyire jót tesz a környező dísznövényeknek is!

A másik előnye, hogy jó pár korai fajtát (Rajnai törpe, Debreceni vagy Újmajori korai…) akár tél alá is vethetünk. Így már igen korán tavasszal élvezhetjük a friss borsó zamatos ízét.

A borsó gyökérzete óvja a talajt, hogy a téli időszakban a szél és az esőzések ne tudják tönkretenni, így fontos szerepe van a vetésforgóban is.

Illetve a borsó tipikusan az a zöldségünk, ami minimálisat vesz ki a talajból, szinte csak hozzáad.

A borsóban sok ásványi anyag és vitamin található

Az ásványi anyagok mellett B1-, B2- és C-vitamint is tartalmaz (20 g/100 g). Bár szénhidrát tartalma jelentős, a burgonyához képest háromszor annyi fehérjét tartalmaz.

Kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és cinktartalma is jelentős. Éppen ezért tudott a mai konyhába is beépülni akár levesekbe, akár főzelékekbe, vagy pürék formájában.

Termesztése

A borsó az, amit már gyermekkorban megtanulunk termesztgetni, mert könnyen csírázik, így a bab mellett jó környezetórai anyag volt a csírázási kísérleteknél.

A borsónak több alakköre van, melyből a cukorborsó az, amit hüvelyestül fogyasztunk, mert egy édes borsó, a gyermekek kedvence.

A kifejtő borsó egy sima magvú, a cukortartalmuk hamar keményítővé alakul, így rövid idő van a betakarításokra is. Ide tartoznak az étkezési száraz zöld vagy sárga magvú borsók is.

A velőborsó cukortartalma viszont lassan alakul át keményítővé, így hosszabb a betakarítási idő is, hosszabb ideig marad zsenge.

A borsót március-áprilisban szakaszosan vetjük. Talajban nem válogat, tápanyag-, vízigénye közepes, ha a téli csapadék bőséges volt, akkor csak a virágzásakor öntözzük.

Magaságyásban sokkal kiegyenlítettebb lesz a termésmennyisége, mint szabadföldön, pont a kiegyenlítettebb vízmennyiségnek köszönhetően.

A betakarítási időt viszont gondosan kell megválasztani, hogy friss és zsenge termés szüretelhessünk róla. Védve a gyökérgümőknél élő nitrogéngyűjtő baktériumokat a hajtást csak vágjuk le, de ne húzzuk ki a növényt tövestül.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Egyre nagyobb üzlet a borsó

2021. szeptember 29. 06:47

A borsóárak globális megugrását az alacsony kínálat és a növekvő növényi fehérje iránti kereslet okozta.

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.

Hüvelyesek betárolása: ötletek zsizsikesedés ellen

2022. október 12. 06:37

Mai témának a hüvelyesek betárolását hoztam, hiszen mindannyian találkoztunk már zsizsikkel a konyhaszekrényben vagy a kamrapolcon, amit utána nagy bosszúság és sok takarítás után tudtunk kiebrudalni csak a kamrából.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.