Házikert

Miért megy tönkre hamar a cserepes fűszernövény?

Agrofórum Online

Megvesszük a bolt polcáról a cserepes fűszernövényt, hazavisszük és másnapra, harmadnapra el is pusztul vagy elkezd elpusztulni. Mi a jelenség valódi oka?

A legtöbb ember önmagában keresi a hibát, mondván, biztos nem jól ápolta, vagy nem volt jó gazdája. De a valóság kicsit színesebb ennél. Korábban már készítettem erről videót is, hogy vajon mi állhat a dolgok mögött, mert még nekem is tartogatott meglepetéseket ez a téma. Évek óta nagyon óvatosan vásárolok cserepes fűszernövényt, főleg csak télen, amikor már friss zöldfűszerre vágyom és a kert épp nem ad elegendőt.

Nézzük hát sorra az okokat!

Nem megfelelő gyökérzet

A legtöbb esetben, amikor kiszedjük a növényt a cserepéből, akkor látjuk igazán, hogy a bibi nem a mi készülékünkben van. A gyökerek nagyon gyengék, vagy hiányoznak, és csoda volt, hogy eddig bírták cserépben. Bármilyen furcsán hangzik, igen nagy arányban van jelen a probléma a „random helyeken” vásárolt cserepes fűszerek esetében. Így nem is csoda, hogy otthon mi már nem fogjuk tudni tovább tartani. Ezen sajnos egy átültetés sem szokott segíteni.

Eddig túl volt etetve, most nem kap már semmit

Amikor egészségesnek látszó növényt vásárolunk, akkor van egy olyan faktor a történetben, hogy a kertész, aki termelte mindent megadott neki, ami ahhoz kell, hogy életerős, roppanós leveleket hozó bazsalikom, petrezselyem vagy tárkony kerüljön ki a boltok polcaira.

Onnantól viszont, hogy polcra kerül, ezt a rengeteg törődést és tápanyagot, netán még a vizet sem kapja meg a növény, éhezik valójában.

Ezután hazavisszük és otthon is csak vizet kap, de a megszokott magas tápanyagmennyiséget már nem adjuk neki. Itt az éhezés után hamar elpusztulhat, mert sokként éri magát a növényt a hirtelen “takarmányváltás”, ahogy állattenyésztésből ismerjük a fogalmat.

Bár nagyon praktikus a konyhában, csak körültekintően vásároljunk cserepes fűszernövényeket! (fotó: Pexels)

Nem megfelelő a közeg

Az egyik legkönnyebben áthidalható probléma az, ha nem megfelelő a közeg, mert ezen egy átültetés könnyen segíthet.

De ezen kívül még egy eset van, ami sokszor a hazavitel után látszik csak: megfáznak sok esetben a bolti növények.

Gondoljunk csak a kedvenc mindent árusító valamelyik hazai üzletláncra, ahol a fotocellás ajtó előtti első áru maga a szobanövény és a fűszernövény, melyekre a hideg téli napok során is folyamatosan rányílik az ajtó.

Ilyenkor a növények megbetegszenek, netán növényvédelmet is igényelnének, de a legfőbb baj az, hogy megfáznak, és azt nagyon nehéz utána házilag regenerálni.

A betegséget meg kell nézni a celofántakarás mögött is, mert gyakran a szemünk vásárol, és csak a celofán feletti részt látjuk. De ha bekukkantanánk a cserépbe is, akkor már lehet, hogy laza mozdulattal visszatennénk az olykor penészes, gombás fertőzésekkel teli fűszernövény-töveket.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A fiatal vörös juhar tavasszal különösen érzékeny az öntözésre és a talajállapotra. A megfelelő gondozás az egészséges fejlődés kulcsa.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Mit tehetünk az uborka kesernyés íze ellen?

2023. augusztus 14. 13:10

Bár hazánkban talán a paradicsom és a paprika a legnépszerűbb zöldségféleség, nem sokkal mögöttük, dobogós helyen áll az uborka is. Néha azonban megesik, hogy a saját termesztésű uborkánk kesernyés. Miért van ez, és mit tehetünk ellene?

Bioszén felhasználásával távolítják el az antibiotikumokat a szennyvízből

2023. március 28. 09:34

A kutatók jelenleg olyan alternatív vízforrások után kutatnak, amelyek fenntartható módon képesek kielégíteni a jelenlegi és jövőbeli öntözési igényeket.

Szomorúan néznek ki a kertek

2024. augusztus 3. 09:10

Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai.

Öntözés nélkül elképzelhetetlen!

2021. szeptember 17. 11:21

A nyár folyamán rendszeresen öntözték a Kalocsa térségi földeket a helyi gazdálkodók, az aszály miatt enélkül szinte elképzelhetetlen lett volna a termelés. A költségek azonban hatalmasak, aminek enyhítésére Fajsz környékén összefogtak a növénytermesztők, és létrehozták Magyarország egyik legújabb öntözési közösségét.