Házikert

Miért megy tönkre hamar a cserepes fűszernövény?

Agrofórum Online

Megvesszük a bolt polcáról a cserepes fűszernövényt, hazavisszük és másnapra, harmadnapra el is pusztul vagy elkezd elpusztulni. Mi a jelenség valódi oka?

A legtöbb ember önmagában keresi a hibát, mondván, biztos nem jól ápolta, vagy nem volt jó gazdája. De a valóság kicsit színesebb ennél. Korábban már készítettem erről videót is, hogy vajon mi állhat a dolgok mögött, mert még nekem is tartogatott meglepetéseket ez a téma. Évek óta nagyon óvatosan vásárolok cserepes fűszernövényt, főleg csak télen, amikor már friss zöldfűszerre vágyom és a kert épp nem ad elegendőt.

Nézzük hát sorra az okokat!

Nem megfelelő gyökérzet

A legtöbb esetben, amikor kiszedjük a növényt a cserepéből, akkor látjuk igazán, hogy a bibi nem a mi készülékünkben van. A gyökerek nagyon gyengék, vagy hiányoznak, és csoda volt, hogy eddig bírták cserépben. Bármilyen furcsán hangzik, igen nagy arányban van jelen a probléma a „random helyeken” vásárolt cserepes fűszerek esetében. Így nem is csoda, hogy otthon mi már nem fogjuk tudni tovább tartani. Ezen sajnos egy átültetés sem szokott segíteni.

Eddig túl volt etetve, most nem kap már semmit

Amikor egészségesnek látszó növényt vásárolunk, akkor van egy olyan faktor a történetben, hogy a kertész, aki termelte mindent megadott neki, ami ahhoz kell, hogy életerős, roppanós leveleket hozó bazsalikom, petrezselyem vagy tárkony kerüljön ki a boltok polcaira.

Onnantól viszont, hogy polcra kerül, ezt a rengeteg törődést és tápanyagot, netán még a vizet sem kapja meg a növény, éhezik valójában.

Ezután hazavisszük és otthon is csak vizet kap, de a megszokott magas tápanyagmennyiséget már nem adjuk neki. Itt az éhezés után hamar elpusztulhat, mert sokként éri magát a növényt a hirtelen “takarmányváltás”, ahogy állattenyésztésből ismerjük a fogalmat.

Bár nagyon praktikus a konyhában, csak körültekintően vásároljunk cserepes fűszernövényeket! (fotó: Pexels)

Nem megfelelő a közeg

Az egyik legkönnyebben áthidalható probléma az, ha nem megfelelő a közeg, mert ezen egy átültetés könnyen segíthet.

De ezen kívül még egy eset van, ami sokszor a hazavitel után látszik csak: megfáznak sok esetben a bolti növények.

Gondoljunk csak a kedvenc mindent árusító valamelyik hazai üzletláncra, ahol a fotocellás ajtó előtti első áru maga a szobanövény és a fűszernövény, melyekre a hideg téli napok során is folyamatosan rányílik az ajtó.

Ilyenkor a növények megbetegszenek, netán növényvédelmet is igényelnének, de a legfőbb baj az, hogy megfáznak, és azt nagyon nehéz utána házilag regenerálni.

A betegséget meg kell nézni a celofántakarás mögött is, mert gyakran a szemünk vásárol, és csak a celofán feletti részt látjuk. De ha bekukkantanánk a cserépbe is, akkor már lehet, hogy laza mozdulattal visszatennénk az olykor penészes, gombás fertőzésekkel teli fűszernövény-töveket.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Vízpótlással a termésbiztonságért 

2019. május 1. 15:42

Hazánk mezőgazdasági termőterületeinek alig 3%-án van jelenleg kiépítve vízpótló öntözés, ami lehangolóan kevés. Az öntözés fejlesztése Magyarországon az egyik legfontosabb stratégiai kérdés, amelyet a klímaváltozásból adódó szélsőséges időjárási helyzetek gyakoribbá válása is indokol. Folyóinkon éves átlagban mintegy 107 köbkilométer víz érkezik és kifolyik 112 köbkilométer. A gyakorlatban az egyenleg úgy néz ki, hogy évente három Balatonnyi vizet, hasznosítás nélkül engedünk el. Az átrohanó vizek felfogása, tározókba kényszerítése, a víz- és energiatakarékos, környezetkímélő mikroönözés elterjesztése nem tűr halasztást.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Miért torzul és csavarodik a sárgarépa?

2022. október 26. 04:37

Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?