Házikert

Most vethető a földicseresznye

Agrofórum Online

A földicseresznye, más néven hólyagcseresznye, zsidócseresznye egy régről újra felfedezett ehető növényünk. Sárga édeskésen fanyar termése a cukrászoktól kezdve az éttermi szakácsokig, sok konyhaművészt megihlet.

A földicseresznyét elsősorban gyümölcséért termesztjük, a melegebb, mediterrán jellegű területeken. Hatalmas gyökér és lombtömege a származását is jól mutatja, a burgonyafélékhez tartozik.

Neve a görög phusa (hólyag) szóból ered, mely elnevezést a csészelevelek formája után kapta.

Eredetileg Dél-Amerikából származik és ott kezdték el a nemesítését is.

Lampionvirágnak is hívják, mert amíg érik a termése, addig fellevelekből lampionszerű levelek védik a termést, melyek később a termés sárgulásával elkezdenek elszáradni, pirosodnak, barnulnak.

Virágkötészetben is gyakori a használata, de ott nem a termést érlelő fajták, hanem a pirosas lampionokat hozó, inkább dekorációs célra neveltek.

Éretlenül mérgező!

Éretlenül viszont még az ehető fajták is mérgezők, ami nem véletlen, ez minden Solanaceae fajra igaz, legyen az burgonya, paradicsom, padlizsán vagy akár a földicseresznye. A solanintartalom az éréskor elkezd lebomlani és mértéke csökken.

Sok C-vitamint tartalmaz, hatásos a reuma ellen, vízhajtó hatású, napi 3-7 gyümölccsel csökkenthető a vér húgysavtartalma.

Fagyérzékenysége miatt nálunk egyéves

Mivel egy fagyérzékeny növényről van szó, a legtöbb esetben nálunk egyévesként ismert. Áprilisban érdemes elkezdeni vetni cserepekbe meleg helyen és később, májusi fagyok után kiültetni szabadföldbe.

Olyan helyre ültessük, ahol nem zavaró a tarackolóhoz hasonló terjedése a talajban, mert nemcsak nagy lombtömeget ad, de erősen terjed, ha jó talajba kerül.

Jó derékmagasságot eléri, ha tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt kap.

Vetni is porhanyós talajba, tőzeges közegbe, kókuszrostosba érdemes, mert így hamarabb csírázik és életerős növényeket nevelhetünk belőle.

Vízigényes az aszályosabb időszakokban, melyet jelez is kókadó leveleivel. Így ha például homoktalajra ültetjük, akkor rendszeresen érdemes locsolni is. Gazdagabb talajoknál, ahol jobb a talajélet és a víztárolási lehetőség, ott elegendő a ritkább öntözés is.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

2024. augusztus 12. 05:40

Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.