30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Házikert

Miért sárgul el télen a vízipálma?

Agrofórum Online

Nyáron nem győzzük csodálni, télen meg mintha rá sem ismernénk? Miért sárgul télen a vízipálma levele?

Az egyike vagyok azoknak, akik amit csak lehet a lakásból kipaterolnak tavasszal a fagyok után a kertbe: minden növényemet a megfelelő helyre. Így a vízipálma azonnal megy egy átültetés után a kerti tóba, egyrészt a helyhiány miatt a házon belül, másfelől meg azért, mert ott érzi igazán jól magát.

Ekkor jön el az, hogy duplájára nő őszre és vihetjük vissza az addig sem kis cserépnyi, már-már dézsaméretű vízipálmát a lakásba. Ott viszont hamar elkezd sárgulni. De mi okozza?

A vízipálma igénye

A vizipálma, ahogy nevéből is adódik a vizet szereti. Nem is jó szó a szereti: igazából hidrokultúrában érezné a legjobban magát, tehát víz, víz és még több víz a kulcs.

Ezt egy nyáron a kerti tóban megkapja, mi több természetes vízként kapja meg.

Emellett fényigényes és melegigényes is, nem véletlen találkozunk vele a botanikus kertekben is a vizes helyeken vagy a melegházakban.

Vízipálma
Vízipálma (fotó: Pexels)

Jön a tél és mi lesz a vízipálmával?

Miután tavasszal egy kis szoktatás után kivisszük a vízipálmát a kertbe, onnantól elkezd kizöldülni és új hajtásokat növeszteni. Viszont ősszel egyre kevesebb lesz a fény számára, a hőmérséklet is esik. Ez a vízipálma szempontjából hátrányos, ezért is visszük be a lakásba.

Viszont a lakásban még ha az állandó öntözésre oda is figyelünk, addig a fénymennyiségre nehezebb. Így, ha nem tudjuk napfényes ablakba tenni, ahol ráadásul még meleg is van szinte állandóan (mert a szobai fikuszhoz hasonlóan az ingadozó hőmérsékletet sem kedveli), akkor rendre száradni és sárgulni fog a növényünk.

Sokan betegségre gyanakodnak

A jó hír viszont az, hogy a vízipálmának nincs jellegzetesen betegsége. Viszont a talaja hamar penészedhet, ha nem megfelelő a szellőzés (ez nem huzatot jelent). Illetve a pajzstetvek is előszeretettel károsítják, de volt, hogy gyapjastetvektől kellett megvédenem nekem is, melyek átcsalinkáztak a vízipálmára egyenesen a nyíllevélről és lepkeorchideáról, illetve a szintén kertből behozott majomkenyérfáról.

Viszont pont emiatt, hogy lakásban vannak, a növényvédelem is nehezebbnek tűnhet, mert “komoly” szerekkel nem dolgozhatunk zárt térben. Ilyenkor jönnek előtérbe az olyan SoftGuard megoldások, amik nekem is a nagy kedvenceim egy ideje már. A kitozán (a rovarok kitinjeként ismert lehet a hatóanyag alapja) erre lesz egy ideális megoldás, mint növényvédelem, hiszen nemcsak bio megoldás a kitozán használata, de még a növény számára egy bőrszövet erősödést is eredményez, így ellenállóbb lesz a kártevőkkel szemben.

Kisgyermekes anyukaként nekem ez egy alapszempont, hogy a növényvédelemnél is odafigyelünk a vegyszerekre, és amennyire lehet elkerüljük. Így, ha szelíd védelmet keresünk, akkor arra is van már szerencsére megoldás.

Kiemelt kép: Pexels

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Megmaradna télen a lakásban a kinti paprikatő átültetés után?

2024. október 14. 04:40

Még élnek, teremnek kinn a kertben a paprikatövek. Megmaradna-e, ha átültetném a kinti paprikatövet és lakásban nevelném tovább télen? Érdemes-e próbálkozni vele?

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Hogyan teleltessük a cserépben nevelt szamócát?

2023. november 1. 11:40

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: hogyan teleltessem a cserépben nevelt szamócát?

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?