Szerintem a legtöbb kertbarát vágyik egy igazán kellemes, meleg és napsütötte télikertre, ahol teleltetni is tud, télen élvezheti a “nyarat”, és valamelyest egy kertészkuckóként is funkcionál.
A télikert annyiban nehéz kérdés, hogy nagyon sok házhoz nem lehet hozzáépíteni, de rengeteg ház esetében kisebb átalakítással megoldható. Nem kell aggódni, ha vágyunk egy télikertre, akkor többféle opció is működőképes lehet.
Egy jó télikert több szempontból is kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen egyszerre kell funkcionálisnak, esztétikusnak és tartósnak lennie. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb jellemzőket, amelyek egy jó télikert kialakításához szükségesek.
Hőszigetelés az első szempont
Hatékony hőszigetelésnél fontos, hogy a télikert télen melegen, nyáron pedig hűvösen tartsa a belső teret. Ehhez szükséges a megfelelő minőségű hőszigetelt üveg és keretrendszer. Hőhídmentes kialakítás: a szerkezet legyen olyan, hogy ne engedjen ki meleget, vagy ne vezesse be a hideget!
Szellőzés: hogyan szellőztetjük, hogy penészmentes legyen?
Nyitható ablakok, ajtók vagy szellőzőrendszer biztosítja a friss levegőt. A túlzott párásodás elkerülése érdekében figyelni kell a megfelelő szellőzésre, különösen, ha növényeket is tartanak a télikertben.
Anyagminőség: felelős döntés
- Tartós alapanyagok: A szerkezet alumíniumból, műanyagból vagy fából készüljön, attól függően, hogy melyik illeszkedik legjobban az épülethez és az igényekhez!
- UV-álló üvegezés: Az üveg legyen tartós és ellenálló az időjárási körülményekkel szemben!
Mire használjuk a télikertet?
A télikert lehet pihenőtér, növények számára fenntartott hely, étkező, vagy akár dolgozószoba. Ha a télikert déli fekvésű, az üvegfelületek révén passzív hőnyereséget érhetünk el, amely csökkentheti a fűtési költségeket.
Illeszkedjen az épület stílusához, színvilágához és formájához! A nagy üvegfelületek biztosítják, hogy a télikert világos és barátságos legyen. Fontos a bútorozás és a növények elhelyezésének tervezése.
Időjárásállóság: ne féljünk a jégveréstől, készüljünk inkább fel ellene!
Az eső és hó elleni védelem érdekében megfelelő tetőszigetelésre van szükség. Bár manapság nagy havak nincsenek, de a hónyomás és az üvegfelületek mindig megfontoltságra intenek.
Stabil szerkezet szükséges, amely ellenáll az erős széllökéseknek és viharos időjárásnak.
Az üvegfelületek és a szerkezet legyenek könnyen karbantarthatók. A felhasznált anyagok hosszú élettartamot biztosítsanak minimális karbantartási igénnyel!
Kiemelt kép: Pixabay