Házikert

Mitől sárgul a leander levele?

Agrofórum Online

Nyáron könnyen előfordul, hogy elkezd a leander levele sárgulni és lepotyog. Erre érkezett több olvasói kérdés is hozzám az elmúlt időszakban. Mi lehet a gond? Nézzük sorra a lehetséges okokat!

A legnagyobb odafigyelés ellenére is gyakran előfordul, hogy elkezd a leander levele potyogni, vagy először sárgulni és utána lepotyogni. Ennek több oka is lehet, és a legtöbb esetben nem a lustaságunkon múlik.

A túlöntözés vagy hirtelen vízhiány

A leander levele gyakran azért sárgul, mert gond jelentkezett a növény vízháztartásában. Ez lehet hirtelen túlöntözés és lehet váratlan vízhiány is. A leandert legjobban úgy lehet ideális körülmények között tartani, ha reggel és este is megöntözzük, de legalább reggel. Így fogja bírni a nagy meleget. De ettől még az időjárás, mint tényező nagy szerepet játszik abban, hogy a leander hogyan hasznosítja a vizet.

Ha a megszokott nyári meleghez képest hidegebb a nap, vagy az éjjel hideg és nappal forróság van, akkor a vízháztartása a leandernek ugyanúgy megborulhat.

Nyáron könnyen előfordul, hogy elkezd a leander levele sárgulni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-viragzas-virag-novenyvilag-10201573/)

Ha már víz, az is problémát okozhat, ha túl hideg vízzel öntözzük az amúgy forró dézsában lévő növényt. Ilyenkor a gyökér sokkot kap és „megfázik”, amivel a növény levélsárgulással válaszol. Ugyanígy az sem ideális, ha a növény a vízben áll.

Levélperzselődés is okozhatja

A leander leggyakoribb levélbetegsége a Xylella fastidiosa nevű rovarok által terjesztett kórokozó. A fertőzés először egy vesszőt támad meg, majd onnan elterjed az egész növényben, ha nem vesszük észre. Gyakran úgy vesszük már csak észre, ha az egész növényről potyogni kezdenek a levelek és egyre több hajtás hal el perzselődéses tünetekkel.

Növényvédelmileg léteznek vegyszeres megoldások, de több helyen olvasni a csalánlevet ellene. Az biztos, hogy a beteg növényi részeket minden esetben vágjuk le, mert ez a leggyorsabb megoldás a kórokozó továbbterjedésének megfékezésére.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.

Mitől száradnak a juharfa leveleinek szélei?

2022. július 23. 04:38

Juharfámon érdekes levéltüneteket vettem észre, a levelek szélei száradnak. Mi okozhatja a jelenséget?

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

2023. október 11. 14:10

Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!

Kertünk életben tartása a nyaralásunk alatt

2024. július 25. 09:10

Amikor távol vagyunk, különösen fontos gondoskodni kertünk öntözéséről annak érdekében, hogy növényeink egészségesek maradjanak.