21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Most érik a bodzabogyó: mit készíthetünk belőle?

Agrofórum Online

Értékes festőnövény, csordultig antioxidánsokkal és értékes vitaminokkal. Ez a bodzabogyó, amit most érdemes szedni!

A termesztett bodza nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, makro- és mikroelemeket, cukrokat, savakat, cseranyagokat és pektint. Magyarországon elsősorban a fekete bodza (Sambucus nigra) egyes fajtáit a bogyó színanyagtartalma (hét antocianin-komponensből áll) miatt termesztik, de jó élelmiszer-alapanyag lekvároknál, cukrászati termékeknél.

C-vitamint, B1-, B2- és B6-vitamint is tartalmaz jelentős mennyiségben, így a gyógyszeriparban az étrendkiegészítőkben is gyakori összetevő.

Flavonoidtartalma is igen jelentős, duplája a fekete berkenyének (antocianin tartalma 760 mg/100 g). De még a fekete szederhez és áfonyához képest is másfélszerese a flavonoidtartalom a bodzabogyóban.

Természetes színezőanyag

Elképesztő színanyagai miatt az élelmiszeripar hamar megtalálta, mint természetes ételszínezéket. A fekete, mélybordó szín jól pótolható vele krémeknél, haboknál, a joghurtoktól egészen a cukrászati mázakig.

Így ha lekvárunkat otthon természetesen színezni akarnánk, akkor az egyik legizgalmasabb színanyagként a fekete bodza bogyójából való lé kiváló lehet. Mivel ízében viszonylag semlegesnek mondható, így karakteres gyümölcsök mellett, mint a meggy vagy cseresznye, akár el is veszik, mivel nem is kell sok a lekvárba a jó szín eléréséhez.

A bodzabogyó nyersen enyhén mérgező, így hőkezelés után lehet használni!

Elképesztő színanyagai miatt az élelmiszeripar hamar megtalálta (fotó: Pexels)

Immunerősítő házi szörpnek, leveknek alkotója lehet

Rengeteg olyan gyógykészítményt lehetne felsorolni, melyben az egyik fontos összetevő pont a fentebb említett flavonoidok miatt a bodzabogyó lett.

Igazán jó immunerősítő szörpkeverékeket és ivóleveket lehet házilag is készíteni belőle, ha más, akár ízletesebb gyümölccsel keverjük.

Egy kis bioalma, fekete szeder, citromlé, áfonya, sárgarépalé és a bodzabogyó nemcsak egészséges, de finom is!

Ugyanígy jól harmonizál vegyes bogyós gyümölcsökkel is!

Ha van otthon gyümölcscentrifugánk, akkor a magozás sem probléma: tegyük a vegyes bogyós gyümölcsöket a gyümölcscentrifugába és nyerjük ki a levet belőle. Egy kevés pektinnel kifőzve még “gyógyító” zselét vagy gumicukrot is készíthetünk belőle, amit a gyerekek is szívesebben esznek meg tabletták helyett. Ez a kis kreativitás már csak rajtunk múlik.

Mivel színanyagaiban rejlik a bodzabogyó fő értéke, így tortáknál a zseléhez is hozzáadhatjuk és máris tettünk valami plusz egészségeset a desszerthez.

Kiemelt kép forrása: Pexels

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Hogyan tároljuk be a diót?

2022. november 1. 10:37

Gyakori kérdések listáján szerepel ez a kérdés: hogyan jobb a diót tárolni? Évekig eláll a dió, ha jól tároljuk: valódi tippeket mutatunk be a sikeres diótárolásért.

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.

Különleges klematiszfajták, amiket érdemes a kertbe ültetni

2022. július 2. 05:37

A klematisz rendkívül változatos virágszínnel örvendeztet meg minket és számos különlegesebb fajta található a kertészetek kínálatában.

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.