Házikert

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

Agrofórum Online

Mindenkivel előfordul időnként, hogy ajándékba kap egy-egy különlegesebb, szép küllemű szobanövényt, amit ugyanúgy gondozni kezd, mint a többi szobanövényt, de az mégis elpusztul. Hogy miért? Mert vannak olyan növények, amelyek nem valók nekünk, „átlagembereknek”.

A profiknak való szobanövények nevelése sem lehetetlen, de sokkal több odafigyelést, tapasztalatot, időt és energiát igényel.

Ez a legtöbb embernek nyűgöt jelent, vagy egyszerűen nincs annyi ideje, hogy a napi teendői mellett ilyesmivel bíbelődjön. Mert ilyen esetekben igenis figyelni kell a megfelelő páratartalomra, az ideális hőmérsékletre, tápanyag-utánpótlásra, és arra is, hogy milyenek a fényviszonyok, mi a legjobb az adott növényfajtának. Ezek a növények azonban mindezek híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, hogy ezeket a szépséges és igen különleges növényeket csak azok vásárolják meg, akik kellő fáradságot, időt hajlandók áldozni a nevelésükre.

Lássuk, milyen szobanövényekről is van szó!

  • Bostoni páfrány / Szobapáfrány (Nephrolepsis exalta)

Ez a meseszép, dús levelű növény a trópusi esőerdőkből származik. Éppen ezért az áttört/szűrt fényt kedveli. Mint sok más, odafigyelést igénylő szobanövény, a páfrány sem szereti a hideget. Éppen ezért ügyelni kell rá, hogy mindig 15-25 °C közötti hőmérsékleten nevelkedhessen. A téli hónapok során célszerű egy párásító berendezést tenni a közelébe, hogy igazán jól érezze magát.

  • Mini rózsák / Szobarózsák

Hazánkban nagy divat, ahogy közeledik a Bálint-nap, vagy az anyák napja, hogy ezek a mini rózsák kikerülnek a virágboltok polcaira. Szépséges, a nevelése is egyszerűnek tűnik – de nem az. Hogy miért nem? Mert a hiedelmekkel ellentétben nem arra szánták őket, hogy beltéri növényként éljenek.

Ideális időben (tavasztól őszig) 1-2 héten belül ki kell ültetni a rózsákat a kertbe. Ha mégis megpróbáljuk szobanövényként nevelni őket, napi 6 órás napsütést kell biztosítani a számukra, a földjüket folyamatosan nedvesen kell tartani és biztosítani kell a jó légáramlást, hogy ne kapjon a növény gombás betegségeket.

  • Ráncos sárkányfüzér (Aphelandra squarrosa)

Ez a különleges növény sötétzöld, fehér erezetű levelekkel büszkélkedhet. Ahhoz, hogy jól érezze magát a lakásban, világos, szűrt napfényben kell tartanunk és gondoskodnunk kell arról, hogy a szoba hőmérséklete egész évben legalább 20 °C legyen. A növény földjét folyamatosan nyirkosan kell tartani, de nem szabad, hogy álljon alatta a víz, különben elrothadnak a gyökerei és megsárgulnak a levelei. Hetente, kéthetente célszerű tápoldatozni is.

  • Kehelyvirág (Calathea makoyana)

Ez a növény az elegáns levélformáiról kapta a nevét, mivel azok valóban úgy festenek, mint a katedrálisok hatalmas rózsaablakai. Nehezen nevelhető, mivel meleg, párás környezetet és mérsékelt vagy kevés fényt igényelnek.

Ha erre nem fordítunk elég gondot, a növény mesés mélyzöld színei kifakulnak, elhalványulnak, ami nem csak esztétikai, de komoly egészségügyi problémát is jelez nála. A csapvíz túl kemény ennek a növénynek és a benne lévő fluorid károsítja a leveleit, így érdemesebb esővízzel öntözni.

  • Lándzsadísz (Ctenanthe lubbersiana)

Ez a közép- és dél-amerikai trópusi esőerdőkben őshonos növény nem bírja a lehűlést, a klímát, a hűvös hőmérsékletű lakásokat és a huzatot. Rendkívül egyedi és szép megjelenésű, ám élénk színe abból fakad, hogy kevés fényt kap. Ha túl sok napfény éri, elhalványul, elveszíti a jellegzetes mintázatát és rosszul érzi magát. Ez a növény szintén nem kedveli a csapvizet, érdemes esővízzel öntözni.

  • Pompás dárdalevél (Stromanthe sanguinea)

Vastag, fényes levelei krém, zöld és rózsaszín színekben pompáznak, a fajtától függően bordó vagy rózsaszín fonákkal. Ez a növény a „legproblémásabb” szobanövények közé tartozik: kevés fényt igényel, viszont magas páratartalomra (és rendszeres párásításra) van szüksége, ahhoz, hogy a színei szépek maradjanak. A fürdőszoba jó hely lehet a számára, ha megfelel a fenti követelményeknek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Mire ügyeljünk a szobanövények átültetésénél?

2024. január 26. 04:37

Mire ügyeljek a szobanövények átültetésénél, milyen „szabályokat” hasznos betartani? Számos új növényem van, ezek tavaszi átültetését tervezem.

Lehetséges, hogy a bent teleltetett leanderen takácsatkák vannak?

2022. december 26. 04:38

Lehetséges, hogy a hűvösben bent teleltetett leanderemen takácsatkák vannak? Kérem segítségüket ezzel kapcsolatban!

Mi lehet a baja a viaszvirágnak? Hogyan gyógyíthatom meg?

2023. február 2. 04:37

Most került hozzám egy viaszvirág (Hoya), de a levelein valamilyen betegség vagy kártevő okozta tünetek láthatók. Mit tudok tenni, hogy meggyógyuljon? A többi növény veszélyben lesz a közelében?

Léteznek szerencsehozó szobanövények?

2024. március 17. 05:40

Nemrégiben megrendeltem egy varázsnövényekről szóló és bármilyen meglepő, de szakkönyvet. Vajon léteznek szerencsehozó szobanövények?