Egyes szobanövények tökéletesen viríthatnak az íróasztalokon, az ablakpárkányokon. Sőt, a padlóra téve, vagy akár a lépcsőn is jól mutatnak.
A ház nem lehet elég otthonos zöldellő szobanövények nélkül. A hatás fokozása érdekében gondolkodjunk függőleges irányban! Vertikálisan futó szobanövényekkel dzsungelhangulatot teremthet otthonában!
A beltéri csüngő növények nagyszerűen kitöltik az üres tereket és az eltakarásra szoruló szobasarkokat. Hiba lenne azonban figyelmen kívül hagyni a vertikális irányba való növénynevelés lehetőségét.
Sok növényfajta ugyanis boldogan kúszik felfelé, ha támasztékot biztosítunk neki (és a körülmények is megfelelőek). Az eredmény pedig lenyűgöző látványt nyújthat. Lássuk, melyik az az 5 növény, amely alkalmas arra, hogy az otthonunkban erre a célra használjunk fel!
1. Könnyezőpálma
A könnyezőpálma (Monstera deliciosa) mindig feltűnést kelt, mivel magasra növő (és igen terebélyes) alakjával lenyűgöző magasságot érhet el. Hogy a növényünk igencsak szép magasra nőjön, ennek érdekében használhatunk fapóznát, moharudat vagy rácsot is.
A támasztékokat az átültetéskor általában könnyebb beépíteni. Óvatosan fektessük a szárat (ahol a léggyökerek nőnek) a támasztékhoz, amelyet növénykötegelővel vagy tépőzáras növényszalaggal rögzítsünk.
Ügyeljünk arra, hogy ne sérüljön meg a szár, és a kötegelő megfelelően szoros legyen. Világos helyre helyezzük a növényt, és rendszeresen forgassuk, hogy minden oldalát egyenletesen érje a fény.
Az öntözések között hagyjuk, hogy a növény talajának felső néhány centimétere kiszáradjon. Ez segít megelőzni a túlöntözést és a gyökérrothadást. A könnyezőpálma meleg, párás körülmények között lesz igazán szép és terebélyes.
2. Szobai futóka
A szobai futókai (Photos) gyorsan növő, szív alakú leveleket hozó növény. A Photost növényrácsra vagy moharúdra is fel lehet futtatni.
A bokrosabb növekedés elősegítése és a kívánt forma fenntartása érdekében rendszeresen vágjuk vissza a hosszúkás indákat.
Gondoskodjunk a jó vízelvezető képességű talajról. Akkor öntözzük meg a növényt, ha a talaj legfelső rétegét száraznak találjuk.
3. Ablakoslevél
Az ablakoslevél (Monstera adansonii) a könnyezőpálma rokona. Azonban kisebb levelei vannak és tömörebb is.
Egy moharúd ez esetben is jól használható támasztékként, illetve szép látványt is nyújt a cserépben. A növény szárát úgy rögzítsük a rúdhoz, hogy a léggyökerei vagy csomópontjai érintsék a mohát vagy a kókuszrostot.
Jól megvilágított, de közvetlen tűző naptól védett helyet válasszunk neki. Gondoskodjunk a magas páratartalomról, öntözését tekintve óvatosan járjunk el. Akkor öntözzük meg, ha a talaj felső rétege szárazzá válik.
4. Philodendron
A szívlevelű filodendron (Philodendron hederaceum), „Micans” fajtája alkalmas leginkább a felfuttatásra. A világos, de kellemesen szórt fényt kedveli, akárcsak a fentebb említett társaik.
Árnyékban megnyúlik, a levelei pedig elvékonyodnak. Nyáron kétnaponta, télen ritkábban permetezzük. Minél hidegebb van, annál ritkábban. Ez esetben is kerüljük a túlöntözést, mert gyökérrothadáshoz vezethet.
5. Angol borostyán
Az angol borostyán (Hedera helix) igencsak szemrevaló növény. Ha ezt a növényt egy rúdra vagy nagyobb támaszra futtatjuk fel, akkor élő falat hozhatunk létre.
Stabil támasztékra van szüksége ahhoz, hogy felfuthasson. Kifejezetten világos, illetve közvetett fényviszonyok között érzi jól magát. A reggeli közvetlen napfény nem okoz gondot, azonban a déli, erős, tűző nap megégetheti a leveleit.
Néhány jó tanács:
A függőleges termesztéshez elengedhetetlen a megfelelő stabilitás biztosítása. Ugyanis a kis méretű cserepek felborulhatnak, ha nem rendelkeznek megfelelő súllyal.
Időnként ültessük át a növényeket, és szükség szerint a metszésről is gondoskodjunk. Ez azért is fontos, hogy a megfelelő szellőzés folyamatosan biztosítva legyen.
Ha vannak négylábú barátaink, akkor ne feledjük ellenőrizni, hogy növényeink biztonságosak-e a számukra. Különösen macskák mellett válik még fontosabbá a megfelelő rögzítés.