Házikert

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

Agrofórum Online

A nyári metszés elsődleges célja nem a formaalakítás, hanem a növények egészségének megőrzése, a terméshozam javítása, valamint a felesleges hajtások eltávolítása.

Emellett segít a lombozat ritkításával elősegíteni a jobb légáramlást, ami mérsékli a gombás fertőzések kockázatát is.

Gyümölcsfák: ritkítás és ifjítás még időben

Alma- és körtefák esetében júliusban még elvégezhető a nyári ritkítás. Távolítsuk el az erős, felfelé törő vízhajtásokat, amelyek elvonják az energiát a termésfejlődéstől. Ügyeljünk arra is, hogy ne ritkítsuk meg túlzottan a lombkoronát – a túl nagy mértékű metszés napégést okozhat a gyümölcsökön.

Szőlő: a hajtások kordában tartása

A szőlőben ilyenkor a kacsozás, illetve a felesleges hajtások eltávolítása a legfontosabb teendő. Ezzel biztosítható a megfelelő fényellátás és légmozgás a fürtök körül, csökkentve a gombás betegségek és a rothadás veszélyét. A vékonyabb hajtásokat kézzel is eltávolíthatjuk, míg az erősebbekhez metszőollót használjunk.

A felesleges hajtások eltávolítása a legfontosabb teendő

Cserjék és sövények: nyírás virágzás után

Az elvirágzott díszcserjék, például az orgona vagy a jázmin ilyenkor visszavághatók, ezzel elősegítve a következő évi virágzást. A sövényeket – legyen szó tujáról, fagyalról vagy más fajokról – júliusban formázhatjuk utoljára a szezonban. Éles szerszámokkal dolgozzunk, és kerüljük a túl radikális visszavágást, nehogy a növények kimerüljenek a nyári melegben!

Kerüljük a túl radikális visszavágást!

Fűszernövények: minél többször vágjuk, annál jobb

A bazsalikom, menta és kakukkfű rendszeres visszavágással tovább marad friss, és gazdagabb hajtásokat hoz. A metszést még virágzás előtt végezzük el, így megőrizhetjük a növények aromáját és intenzív illatát. A levágott részeket frissen vagy szárítva is felhasználhatjuk a konyhában.

Hasznos tanács a metszéshez

A visszavágást mindig a hűvösebb napszakokban – kora reggel vagy borongós időben – végezzük, így a metszési sebek gyorsabban gyógyulnak. A munkálatok után néhány napig figyeljük a növényeket: ha a levelek lankadnak, elszíneződnek, az a túlzott beavatkozás jele lehet, amelyre érdemes reagálni – például árnyékolással vagy célzott öntözéssel.

Képek: Pixabay.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

2024. október 5. 16:10

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat.