Házikert

Őszi faültetési tippek a sikeres gyökeresedésért

Agrofórum Online

Ha ősz, akkor faültetés, és ha faültetés, akkor pár jó tanács a sikeres begyökeresedésért, hiszen a kertészen is múlik, hogy mennyire lesz eredményes a folyamat.

Ősszel mindenki nekilát vagányan fákat ültetni, és aztán jön a tavasz és rájövünk, hogy hoppá, valami gond van. Ez egy gyakori olvasói kérdéslista is lehetne, amin most végigmegyek, mint az őszi faültetési tippek sora.

Így vásároljunk fákat

A sikeres faültetés mindig egy sikeres favásárlással kezdődik. Talán nagyon közhelyesnek tűnik, de sokszor megakad a szemem olyan facsemetén vagy többször átiskolázott fán, amit nem az ára miatt nem veszek meg.

A jó minőségű fa akár földlabdás, akár konténeres: legyen egészséges. Legyen a gyökere egészséges, a hajtásai is egészségesek. Ha nem foltos kérgű fajta, akkor a kéreg legyen tiszta, egyöntetű erezetű. A foltok a kérgen már baktériumos vagy gombás fertőzéseket takarnak.

Az ültetési mélység is fontos

Gyakori hiba a faültetésnél, hogy nem elég mélyre kerül a földlabda és egy része kilátszik a talajfelszínből. Itt eltér a gyökérnyakba oltott fák és a koronába oltottak esete, mert a gyökérnyaknál oltottaknál a gyökérnyak mindig a talajfelszín felett legyen!

A legtöbb díszfa a saját gyökerén és törzsén “van”, tehát itt egy ültetési mélységet kell megnézni: a földlabda méreténél másfélszer nagyobb gödör az ideális.

A gödör aljába tegyünk komposztot vagy érett szarvasmarhatrágyát.

A közös faültetés nagy öröm lehet
A közös faültetés nagy öröm lehet (fotó: Pixabay)

A szakmán belül két irány van: van aki szerint tilos leszedni a jutazsákot a gyökerekről, van aki szerint le kell szedni. Én ez utóbbit erősítem, hiszen a gyökerek akkor tudnak kellően fejlődni, ha van elég terük.

Sok évvel ezelőtt a Kertészeti Egyetem Arborétumában az egyik örökzöldnél figyelték meg, hogy a gyökerek képesek emlékezni a növekedés irányára, és bár nem gátolta a gyökereket semmi a szétterülésben, mégis körkörösen nőttek tovább a gyökerek és nem volt stabil a fa emiatt.

Öntözés, kitányérozás

A friss ültetéseket akár naponta is öntözni kell. Esős időben is meg kell nézni, hogy a talaj kellően átnedvesedett-e már, mert a gyökeresedés csak nedvesebb talajban tud létrejönni. Mivel a friss gyökerek nagyon érzékenyek, így egy pár nap szárazság is véget vethet a begyökeresedésnek.

Nagyon fontos az is, hogy lehetőleg még ősszel megtörténjen a gyökeresedés az új helyen, mert úgy a télállósága is jobb lesz a fának.

A fa körül érdemes egy tányért kialakítani, ami a gyökér körül tartja a vizet, és így öntözni is egyszerűbb, mert a tányérból szépen leszivárog a víz.

Kiemelt kép: Pixabay

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

Miért torzul és csavarodik a sárgarépa?

2022. október 26. 04:37

Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?

Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

2020. március 12. 04:36

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

"Mindig a Vízügy kapja az első pofont" - Lábdy Jenő az ágazatok összefogásáról

2023. január 31. 14:24

Minden gazdálkodó a bőrén és a területein érezte, hogy a 2022-es év jelentős részében sokkal kevesebb csapadék hullott az átlagosnál, miközben a hőmérséklet is magasabb volt a megszokottnál.