35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Házikert

Otthon nevelt kávécserje igényei és ápolása

Agrofórum Online

A különleges növények listából mára a kávécserjével készültem, méghozzá azért, mert kaptam nemrégiben egy pár csíráztatható kávécserje-magot és szép eredménnyel növények is lettek belőle. Elmesélem a trükkömet, ahogy sikerre vittem az otthoni kávétermesztést!

Azért kezdtem neki pár éve a kávécserje nevelésének, mert Szumátrától Brazílián át a legkülönfélébb helyekről kaptam csíráztatható kávészemeket, és egy lehetőségem volt “nem” elrontani. A kávécserje amúgy is egy nagyszerű szobanövényként jelent meg kis bögrébe ültetve az utóbbi években a kertészetek polcain, gondoltam, akkor nekem is sikerülhet. Szakmai kíváncsiságomnak és kitartásomnak hála egészen szép növények cseperedtek majdnem az összes területről érkező kávészemekből.

Milyen igényei vannak a kávécserjének?

A kávécserje, vagyis Coffea arabica a fényes helyet kedveli, de a tűző naptól védeni kell. Emellett melegigényes is, ami miatt már a csíráztatásnál fontos szempont a folyamatos és egyenletes talpmeleg. Ehhez én a chilipalánták miatt készített csíráztatót használom, melyben fűtőfilm van a szaporítótálcák alatt. A kávécserjékhez az eltérő térségből érkező magokat külön cserépbe vetettem el, és így kerültek egy talpmeleg csíráztatóba.

Vízigény tekintetében mindig nyirkosan kell tartani a talaját, de nem kell elárasztani sem vízzel, ne álljon a drénvízben a cserepe. Talán emiatt lehet problémás a kávéscsészébe ültetett kávécserjének a megtartása, mert ott a felesleges víz nem tud kifolyni alul.

Ha a felnőtt növényt nem tudjuk melegben tartani, akkor is minimum 15 Celsius-fok feletti hőmérsékleten helyezzük el, különben ledobálja a leveleit és tartós hidegben nem is regenerálódik.

A kávécserje, vagyis Coffea arabica a fényes helyet kedveli (fotó: Pexels)

Tápanyagigénye viszont viszonylag nagy, havi 1-2 tápanyagozást minimum végezzünk el ahhoz, hogy szépen fejlődjön. Talajban nekem a kókuszrostos-tőzeges keverék vált be a leginkább.

Mivel a tapasztalatom szerint az átültetésre is érzékeny, így érdemes már az elején olyan cserépméretbe ültetni, ahonnan akár 2-3 évig nem kell mozgatni.

Hogyan szaporítjuk a kávécserjét?

Az első pár csíráztatásom sikertelen volt: a legtöbb helyen a 15-18 Celsius-fok közötti hőmérsékletet javasolják, ahol 2-3 hét alatt meg kell jelenjen a csírázás. Közben folyamatosan nedves közegre van szükség, ami szintén egy alacsonyabb hőmérsékletnél problémás lehet. Így nekem a 2 héten belüli stabil csírázást a 20-22 Celsius-fok között hozták inkább a magvak, palántadőléstől kezdve mindenféle megbetegedés nélkül. Alacsonyabb hőmérsékleten nemcsak vontatott lett a kelés nálam, de sok mag nem is csírázott ki.

Milyen betegségekkel kell szembenézni a kávécserjénél

Ha túl sok a tűző nap, akkor az a levélszélek barnulásával jár. Ha viszont túl magas hőmérsékleten tartjuk, akkor a levélszélek száradásával válaszol rá a kávécserje. Mivel a levelei alapesetben élénk viaszosak, így ha kifakulnak, fénytelenek lesznek, akkor az általában a tápanyagok hiányára utal.

Ha viszont nem kap elegendő fényt, akkor az a levelek hullását okozza.

Pajzstetvek és a takácsatkák támadhatják meg, melyek ellen rengeteg bio és konvencionális védekezési mód is rendelkezésre áll már.

Kiemelt kép: Pexels

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

HEKTÁR: Aszály a vizek országában - Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

2022. október 6. 17:36

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

"Mindig a Vízügy kapja az első pofont" - Lábdy Jenő az ágazatok összefogásáról

2023. január 31. 14:24

Minden gazdálkodó a bőrén és a területein érezte, hogy a 2022-es év jelentős részében sokkal kevesebb csapadék hullott az átlagosnál, miközben a hőmérséklet is magasabb volt a megszokottnál.