Házikert

Otthon nevelt kávécserje igényei és ápolása

Agrofórum Online

A különleges növények listából mára a kávécserjével készültem, méghozzá azért, mert kaptam nemrégiben egy pár csíráztatható kávécserje-magot és szép eredménnyel növények is lettek belőle. Elmesélem a trükkömet, ahogy sikerre vittem az otthoni kávétermesztést!

Azért kezdtem neki pár éve a kávécserje nevelésének, mert Szumátrától Brazílián át a legkülönfélébb helyekről kaptam csíráztatható kávészemeket, és egy lehetőségem volt “nem” elrontani. A kávécserje amúgy is egy nagyszerű szobanövényként jelent meg kis bögrébe ültetve az utóbbi években a kertészetek polcain, gondoltam, akkor nekem is sikerülhet. Szakmai kíváncsiságomnak és kitartásomnak hála egészen szép növények cseperedtek majdnem az összes területről érkező kávészemekből.

Milyen igényei vannak a kávécserjének?

A kávécserje, vagyis Coffea arabica a fényes helyet kedveli, de a tűző naptól védeni kell. Emellett melegigényes is, ami miatt már a csíráztatásnál fontos szempont a folyamatos és egyenletes talpmeleg. Ehhez én a chilipalánták miatt készített csíráztatót használom, melyben fűtőfilm van a szaporítótálcák alatt. A kávécserjékhez az eltérő térségből érkező magokat külön cserépbe vetettem el, és így kerültek egy talpmeleg csíráztatóba.

Vízigény tekintetében mindig nyirkosan kell tartani a talaját, de nem kell elárasztani sem vízzel, ne álljon a drénvízben a cserepe. Talán emiatt lehet problémás a kávéscsészébe ültetett kávécserjének a megtartása, mert ott a felesleges víz nem tud kifolyni alul.

Ha a felnőtt növényt nem tudjuk melegben tartani, akkor is minimum 15 Celsius-fok feletti hőmérsékleten helyezzük el, különben ledobálja a leveleit és tartós hidegben nem is regenerálódik.

A kávécserje, vagyis Coffea arabica a fényes helyet kedveli (fotó: Pexels)

Tápanyagigénye viszont viszonylag nagy, havi 1-2 tápanyagozást minimum végezzünk el ahhoz, hogy szépen fejlődjön. Talajban nekem a kókuszrostos-tőzeges keverék vált be a leginkább.

Mivel a tapasztalatom szerint az átültetésre is érzékeny, így érdemes már az elején olyan cserépméretbe ültetni, ahonnan akár 2-3 évig nem kell mozgatni.

Hogyan szaporítjuk a kávécserjét?

Az első pár csíráztatásom sikertelen volt: a legtöbb helyen a 15-18 Celsius-fok közötti hőmérsékletet javasolják, ahol 2-3 hét alatt meg kell jelenjen a csírázás. Közben folyamatosan nedves közegre van szükség, ami szintén egy alacsonyabb hőmérsékletnél problémás lehet. Így nekem a 2 héten belüli stabil csírázást a 20-22 Celsius-fok között hozták inkább a magvak, palántadőléstől kezdve mindenféle megbetegedés nélkül. Alacsonyabb hőmérsékleten nemcsak vontatott lett a kelés nálam, de sok mag nem is csírázott ki.

Milyen betegségekkel kell szembenézni a kávécserjénél

Ha túl sok a tűző nap, akkor az a levélszélek barnulásával jár. Ha viszont túl magas hőmérsékleten tartjuk, akkor a levélszélek száradásával válaszol rá a kávécserje. Mivel a levelei alapesetben élénk viaszosak, így ha kifakulnak, fénytelenek lesznek, akkor az általában a tápanyagok hiányára utal.

Ha viszont nem kap elegendő fényt, akkor az a levelek hullását okozza.

Pajzstetvek és a takácsatkák támadhatják meg, melyek ellen rengeteg bio és konvencionális védekezési mód is rendelkezésre áll már.

Kiemelt kép: Pexels

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Medencevíz: hogyan hasznosítsuk az elhasznált vizet?

2021. július 18. 06:19

Ha már medencézős időszak, akkor nem árt tudni, mennyi mindenre jó a medence vize is. Ne csak úgy kiengedjük a kertbe, netán a szikkasztóba, mert hasznos is lehet számunkra.

Öntözésfejlesztés: hol és hogyan érdemes?

2018. december 10. 10:38

Örvendetes, hogy az öntözésfejlesztésben konkrét lépéseket alapozott meg a kormány, de ügyelni kell arra, hogy maradjunk a realitásoknál – figyelmeztetnek elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.