Házikert

Retro szobanövények, melyek most is divatosak

Agrofórum Online

A retro szobanövények még ma is hódítanak, sőt újabb fajtáik még látványosabbak, mint eddig. A retro stílus kedvelőinek lakását is feldobhatjuk ezekkel a növényekkel, ráadásul nagy előnyük, hogy szinte kipusztíthatatlanok!

Abban az időben, amikor még divat volt a lakásban is dohányozni és igen menőnek számított mindenki, aki dohányzott és harapni lehetett a füstöt beltérben, elterjedt jó pár olyan szobanövény a lakásokban, mely ezt a kiképzést is képes volt túlélni. A retro növények listájába is ezekből válogattunk össze.

Sansaveria fajták

Az egyik nagy kedvenc a Sansaveria vagy más néven anyósnyelv. Igen strapabíró, igénytelen fajta, így irodaházakban is jól érezheti magát. A fényigénye is csak akkora, hogy még egy sötétebb helységben is kiválóan érzi magát. Egyedül a színes, tarkalevelű fajtáknál érdemes a fény kérdése, mert ezek a fajták árnyékban vagy fényszegény helyen visszazöldülnek.

A növénynemesítésnek hála már igen trendi arculatú fajták is kaphatók belőle, mint a Sansaveria cylindrica, mely leveleiben is egy legyezőre hasonlít, hengeresen csúcsos leveleit főleg a modern tértervezéseknél használják ki a lakberendezők.

Dieffenbachiák világa

Az utóbbi időkbe kezdtek újra megjelenni igazán a dieffenbachiák a lakásokban, mert egy időben a mérgezősége végett sokan veszélyesnek látták és így keresettsége is csökkent.

Legismertebb fajtája a sárga levélközepű ’Camilla’ fajta.

Mivel a buzogányvirágnak szüksége van a stabil melegre, így csak olyan lakásba válasszuk, ahol az állandó 19-23 fok közötti hőmérsékletet biztosítani tudjuk. Télen főleg a talpmelegre figyeljünk, ha ablakpárkányon neveljük növényeinket.

Kukoricalevél – kedvelt struktúranövény

Egy időben nagyon nagy divatja volt, majd elkezdett kikopni a köztudatból és főleg a virágkötőknél jelent meg alapanyagként, majd most, hogy a modern lakásokban a struktúranövények elterjedtek, így a kukoricalevél is szépen visszakúszott a köztudatba.

Ha jól érzi magát, akkor akár méteres leveleket is nevel, így különösen szép szoliterként, nagy padlóvázában vagy kőedényben önállóan is. Legpraktikusabb önöntözős dézsában nevelni, mert vízigényét így a legegyszerűbb pótolni.

Ha kiültetjük a kertbe a nyári időszakba, akkor félárnyékos helyről gondoskodjunk számára. Talajra nem érzékeny, de az agyagosabb talajokban fejlődik a legszebben.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Pénzlevelű pilea – a gazdagság reményében

2025. január 3. 08:10

A pénzlevelű pileát (Pilea peperomioides) UFO-növénynek, kínai pénzfának, szerencsepénzt hozó fának és elefántfülnek is nevezik.

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során I.

2021. július 25. 07:29

Milyen hibákat követhetünk el a növény helyének megválasztása során? Mikor nem megfelelő minőségű a helyiség levegője a növénynek? Milyen hibákat véthetünk a nem megfelelő minőségű és mennyiségű öntözővízzel, és vajon milyen virágtartóval lőhetünk mellé?

Mik lehetnek az apró, muslicaszerű rovarok a szobanövényeken?

2019. december 7. 07:38

Zs. Ibolya kérdése: Szobai virágaimon egy ideje apró, muslicaszerű repkedő rovarokat látok, terjednek. Mik ezek, hogyan szabadulhatok meg tőlük?

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.