A kerti sarkantyúka élénk virágaival gyorsan a kert egyik ékkövévé válhat, ráadásul gondozása sem igényel különösebb szakértelmet.
A vetés idejétől kezdve a megfelelő öntözésen át a támrendszer kialakításáig minden fontos lépésre érdemes odafigyelni, hogy a növény hosszú ideig egészséges és dekoratív maradjon.
Napos helyet keres? A sarkantyúka ezt szereti
A kerti sarkantyúka (Tropaeolum majus) meleg- és fényigényes növény, ezért olyan napos, széltől védett helyet válasszon számára, ahol legalább napi 6 óra közvetlen napfény éri. Mivel érzékeny a fagyra, vetését csak akkor kezdje el, amikor már tartósan 10 °C fölé emelkedett a hőmérséklet, és nem várható éjszakai lehűlés. A fagymentes időszak kezdete ideális a szabadföldi vetéshez, ez általában április vége vagy május eleje.
Ha korábbi virágzásra törekszik, érdemes beltérben, világos ablakpárkányon már márciusban megkezdeni az előnevelést, és a megerősödött palántákat májusban kiültetni. A növény nem igényel különösen tápanyagdús talajt; sőt, a túl sok tápanyag inkább a levelek növekedését ösztönzi a virágzás rovására. Ezért laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű talajba ültesse, amely nem túl gazdag humuszban.
Így vesse el: a gyors csírázás titkai!
A kerti sarkantyúka vetését mindig laza, jól levegőző talajba kezdje, amelyet előtte ásással vagy kapálással fellazított. Ez azért fontos, mert a könnyű szerkezetű talaj elősegíti a gyors csírázást és az egészséges gyökérfejlődést.

A vetés előtt ne használjon nagy mennyiségű trágyát vagy tápanyagot, mivel a túlzott nitrogéntartalom hatására a növény dús lombot fejleszt, de kevesebb virágot hoz! A magokat körülbelül 2 cm mélyen helyezze a földbe, mivel a túl sekély vetés a kiszáradás veszélyét rejti, míg a túl mély vetés gátolhatja a csírázást!
Ügyeljen arra, hogy a sor- vagy a tőtávolság legalább 25-30 cm legyen, így a növényeknek elegendő helyük lesz a fejlődéshez, és a lombozatok nem árnyékolják egymást! A vetés után finoman takarja be a magokat földdel, majd alaposan öntözze meg a területet, hogy elindulhasson a csírázás!
Ne csak nőjön, virágozzon is: így gondozza helyesen!
Gondozása során ügyeljen arra, hogy a növény folyamatosan megkapja a számára szükséges vízmennyiséget, ugyanakkor ne öntözze túl! A rendszeres, de mérsékelt öntözés biztosítja, hogy a gyökerek megfelelően fejlődjenek, miközben elkerülhető a pangó víz okozta gyökérrothadás. Különösen fontos ez forró, száraz időszakokban, amikor a gyorsan párolgó nedvesség miatt a növény vízigénye is megnő.
A futó fajták esetében mindenképp érdemes egy egyszerű támrendszert, például rácsot vagy lugast biztosítani, hogy a hajtások megfelelően kúszhassanak és ne terüljenek szét rendezetlenül a talajon. Ha bokros növekedésű fajtát választ, akkor nincs szükség támasztékra, ezek a típusok természetes módon kompakt formát tartanak.
A hosszabb virágzási időszak és a dekoratív megjelenés érdekében rendszeresen távolítsa el az elnyílt virágokat. Ezzel ösztönözheti a növényt újabb bimbók nevelésére, és megelőzheti, hogy energiáit a magfejlesztésre fordítsa.
Képek: Pixabay