Házikert

Szabad nyáron növényeket ültetni?

Agrofórum Online

Klasszikus olvasói és kertépítős kérdés, hogy szabad-e nyáron növényeket ültetni? Itt is a józan ítélőképességünket kell elővegyük egy kis szakmai segítséggel.

Mivel sok kertet és nem mellesleg közterületet is nyáron építenek, így a válasz alapvetően egyértelműen igen. De miért is kérdés akkor ez? Mert még egy közterületi növényesítésnél is van olyan, hogy kicsit várni kell, hiszen a nagy kánikula, a forró szél azért nem segíti a növények begyökeresedését. Ilyenkor még a nagy beruházásoknál is jó indok ez a csúszásra.

Hogyan ültessünk nyáron?

Az egyik aduász a letermett gombakomposzt! Nagyon sokszor javaslom a friss kertbarátoknak, hogy ha tudnak, szerezzenek nagyobb mennyiségben letermett gombakomposztott, hiszen ez egy nagyon tápanyagdús talajkeverék, ami a gombatermesztésnél a termés után már “felesleges”, és ezt a letermett gombakomposztot értékesítik.

Minél több szerves anyagot juttatunk ki a növény gyökere köré (nem töményen, hanem már komposztálva, mert kiégetné a gyökereket), annál jobb lesz az eredés is.

Léteznek gélképző anyagok is már

A fóliaházainkban masszív homoktalaj van, és mint tudjuk jól, az nem a legideálisabb a termesztésre. Bár évek óta trágyázunk (nyúltrágya átkomposztálva és a paprikák, chilik imádják), mégis a homoktalaj csak egy homoktalaj. Ilyenkor ültetésnél egy ideje teszteljük a talajkolloidokat, melyek kocsonyás anyagként vonják be a szabadgyökerű palánták gyökerét. A kristályos kolloidszemcséket feloldjuk, a géles anyagba belemártjuk a gyökereket és már mehet is a földbe a növény. Így a kolloid fokozatosan engedi el a vizet és ellátja nedvességgel a gyökereket.

Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény
Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-gyar-uzem-noveny-4503273/)

Magas UV-sugárzás a növényeknek is gond lehet!

Nem minden növény van felkészülve szövetileg a kánikulára és a magas UV-sugárzásra, így akár az is előfordulhat, hogy először félárnyékba kell tenni szoktatásképp az új növényeket és majd utána az új helyre. Addig is öntözni, öntözni és öntözni, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény.

Mivel a nyári ültetés egyfajta sokkhatás a növénynek, az sem hiba, főleg, ha új kertet telepítünk be, hogy eleinte óvatosan tápanyagozunk, és ha tudjuk, hogy előtte mivel “etették” a növényeket, akkor ugyanazzal segítjük őket. Állattenyésztésben is ismert a tápváltás problematikája, hogy az állatnak is idő kell, mire átszokik másra. Bármilyen meglepő ez a növényeknél is így van, és gyakran betegségként látják a gyakorlatlanabb kertbarátok, pedig csak időleges tápanyaghiány lép fel.

Vagy lehet relatív tápanyaghiány, hiszen még nincs begyökeresedve a növény és a talajból még nem tudja felvenni a tápanyagokat új helyén. Ilyenkor a lombtrágyázással segíthetjük a növényünket!

Kiemelt kép: Pexels

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Lombtrágyázásról általánosságban és konkrétan!

2019. február 19. 08:31

A cikk elején egy pár olyan általános dolgot szeretnénk kiemelni, amelyeket hajlamosak vagyunk elfelejteni. Ezeknek a tulajdonságoknak egy része minden lombtrágyáról elmondható, mások elsősorban a Yara termékeire jellemzőek:

15 év tapasztalat a gyümölcstermesztésben

2019. január 29. 08:47

A Malagrow Kft. sok éve meghatározó szereplő a kertészeti kultúrák területén, ezért Deme Jánost, a cég gyümölcstermesztési szakmai vezetőjét kérdezem az elmúlt évek során felhalmozódott tapasztalatairól.

Élettani problémák a repcében

2023. április 20. 05:38

Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.