Házikert

Tapasztalatok: kiskerti tanulságok a sikeresebb jövő évért

Agrofórum Online

Minden évben ugyanazok a problémák lépnek fel a kiskertben? Mi lenne, ha jövőre másképp lenne? Elmondom trükkjeinket, hogy évről-évre egyre sikeresebben tudjunk termelni és csökkenthessük akár még a növényvédőszerek használatát is!

Sokan várják azt a csodát, hogy ha ugyanúgy csinálnak valamit éveken keresztül, egyszer csak teljesen más lesz a végeredmény. Ez most nem egy coach tanácsadás, de akár az is lehetne. Ha ugyanazt csináljuk, mint eddig, miért várunk tőle más végeredményt, ugye?

A kutya is itt van elásva a kerti ténykedéseknél. Van amikor a tápanyagozáson kell változtatni, van, amikor a fajtaösszetételen, van amikor az öntözési időkön vagy akár gyümölcsfák esetében lehet a változást egy szakszerű metszés fogja meghozni. De honnan tudjuk meg, mire lesz szükség?

Amikor valami mindig tetves

Van a kertnek sokszor olyan szeglete, amikor valamiért állandó levéltetű, netán más kártevővel állunk ott szembe, növényvédelmi munkák sokaságát próbáljuk, mégsincs változás. Ilyenkor az egyik hiba az szokott lenni, hogy folyamatosan belenyúlunk a tápnövényekbe, vagyis olyanokat ültetünk, melyek fogékonyak vagy szinte vonzzák pl. a levéltetveket. Ilyen esetben egy növényfaj csere lesz a megoldás.

Olyan eset is előfordulhat, hogy a dísz- vagy haszonnövény azért kíván sokkal több törődést növényvédelmileg, mert rossz helyen van. Ha nem az igényeinek megfelelő helyre ültetjük, akkor legyengül igen gyorsan és így a kártevők és kórokozók is hamarabb megtámadják. Ebben az esetben is arra van szükség, hogy másik növényt kell ültetni adott helyre, ami például jobban bírja a napos, kitett helyet vagy a teljes árnyékot.

Káposztafélék és problémájuk

Pár évig kísérleteztünk a káposztafélékkel és sokszor igen jó termésünk is lett, de az a tapasztalatunk, hogy ahova káposztaféle beteszi a lábát, ott megnő a kártevők mennyisége is, legyen az levéltetű, gyapjastetű, kabóca, lepkefélék és a lista sajnos hosszú. Ugyanígy ha intenzív krizantém ültetvény mellé ültetünk, ahonnan minden fóliaház nyitásnál csapatostul reppennek ki a liszteskék, akkor ne is csodálkozzunk azon, ha a biokertészkedés komoly nehézségekbe ütközik.

Innen következtetve a környezeti hatásoknak is nagyon nagy szerepük van a mi sikerünkbe és szükség esetén a koncepciónkat kell átalakítani, ha nem is teljesen, inkább ésszel.

Szelektáljunk!

Gyakorló kertészként mondom, hogy a bőség zavara a legizgalmasabb fajták esetén egy olyan végeláthatatlan folyamattá tud válni, amikor már akkor is veszünk növényeket, amikor már semmi helyünk nincs. Ilyenkor összepréseljük őket kis helyre, tekintet nélkül a későbbi habitusukra, igényeikre és jön a meglepetés: kipusztul, nem szép a fejlődése…

Persze azt gondoljuk, hogy mindig a szaporítóanyag a gond, pedig nem. Sokszor érdemes szelektálni. Akár fűszerféle, akár zöldségnövény: azokat ültessük, amit valójában fel is fogunk használni. Így nem csak térben lesz elegendő helyünk az ültetésre, de sokkal áttekinthetőbb lesz a veteményes és a kert is.

A szelektálás a fenntarthatóság szempontjából is fontos. Ha úgy látjuk, hoy valamelyik fajta igényeit nem tudjuk kielégíteni, akkor következő évtől váljunk meg tőle és nem feltétlen kell éveken át tartó kísérletezésekbe belekezdeni. Sok zöldségféle kifejezetten az intenzív termesztéshez van nemesítve, így nem elvárás fajtaként tőle, hogy arid körülmények között, vegyszermentesen, tápanyagutánpótlás nélkül csodaméretű terméseket hozzon.

Vízgazdálkodás

Amivel viszont érdemes kísérletezni, az a kertünk vízgazdálkodása. A komposztálás és az érett komposzt visszahordása a kerten nagyon jó vízgazdálkodású talajt fog eredményezni. Próbáljuk ki az önöntözős magaságyásokban rejlő lehetőségeket, a házi aquapóniát vagy más víztakarékos megoldásokat. Hosszútávon és a fenntarthatóság kedvéért ezek a kísérletezések mind megtérülnek. Sok tájegységen a permakultúra vagy más notill technológiák is működőképesek, bátran vágjunk bele ember- és környezetkímélő megoldások használatába, ezzel is gazdagítva a talaj és a közvetlen környezetünk biológiai sokféleségét.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Hogyan gyűjtsünk esővizet?

2022. november 4. 15:24

Az esővízgyűjtés módszereiről sokan szinte semmit sem tudnak, pedig egyre szélesebb körben használják az erre a módszerre épülő rendszereket. De vajon hogyan lehet felfogni és begyűjteni az esővizet? Miként kerül a víz a tárolókba? Hogyan lehet leszűrni és mire lehet használni ezt a vizet?

Ássunk vagy sem: miért jó a no-till módszer?

2022. június 12. 06:36

Bár az ásás lazítja a talajt, de a no-till módszereknél ismert az ásóvilla, amivel a lazítás a forgatás nélkül is elvégezhető, így védve a talaj belsejében kialakult ökoszisztémát.

Téli lemosó permetezés: Mikor és mivel végezzük?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.

Mitől lesz ezüstös elváltozás a fagyalsövényen?

2018. május 23. 04:00

V. Lászlóné kérdése: Fagyalsövényemen idén újból megjelent a leveleken a szokásos ezüstös színű elváltozás. Mitől van, mi okozhatja, védekezhetek ellene?