25℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Házikert

Tavaszi gyepápolás

Agrofórum Online

Éled a kert és ezzel együtt egyre több a munka. A tavaszi gyepápolás az egyik alappillére az egész nyáron át tartó szép gyep látványának. Nézzük sorra mi tartozik bele a tavaszi gyepápolás munkálatai közé.

Fűnyírók karbantartása

Ez lehetne a nulladik pont, mint tennivaló, mert a gyepápoló eszközök és gépek karbantartási munkái nélkül kár lenne nekilátni a feladatoknak. A fűnyírónál nézzük meg, elég éles-e a penge, kell-e élezni. A motorrészeket takarítsuk ki magasnyomású levegővel, hogy a szennyeződések miatt a motor ne mehessen tönkre és jobb legyen a hatásfoka a fűnyírónknak is.

A fűkaszáknál is nézzük végig a műszaki részeket, munkaképes állapotban vannak-e és amit kell még most javítsunk ki rajta.

Gyepszellőztető hengerek és más eszközök is igénylik az ápolást, a forgó, mozgó alkatrészeket zsírozzuk át szükség esetén, tisztítsuk ki.

Kora tavaszi munkák

Ha még az őszi levelek fedik a gyepet ilyenkor, akkor most már biztosan érdemes összegereblyézni lombgereblyével. Április végére a talaj is felmelegedett már annyira, hogy a gyep is új életre kel ilyenkor.

A tavaszi első munkálatok ez után a növényvédelmi átvizsgálással kezdődnek. A nedves gyepben a gombabetegségek hamar megjelennek és nem lehet pikk-pakk megoldani őket. A gyepen hagyott lomb is ennek egy melegágya lehet, mert a nedves lomb alatt a gyep sem tud felszáradni és a gombák is hamar megtelepednek közötte.

Ha az összegereblyézett lomb alatt betegségtüneteket látunk, akkor érdemes óvatosan bánni a lombgereblyével, hogy a fertőzést ne gereblyézzük át a többi felületre és ne is szántsuk fel a gereblyével a talajt.

Mikor legyen az első nyírás?

Az első nyírás mindenképpen legyen száraz napon és ilyenkor csak keveset szabad nyírni a szálak hosszából. Az első nyírásnál nem az a lényeg, hogy azonnal prémium minőségű golfpályát varázsoljunk a gyepfelületből.

Ha a fű beteg, akkor nem érdemes a komposztra tenni a nyiradékot, inkább tegyük külön. Ugyanez igaz a gyeplazításkor felszedett felesleges rétegre is.

Áprilisban és májusban teendők

Az első nyírás idejében van idő a felülszórásokra is. Ez lehet homokszórás, biohumusz, kevéske átszitált komposztos szórás, vagy akár a tápsók kijuttatása is.

A nagy növekedési időszak előtt végezzük el ezeket a munkálatokat, de erre pontos dátumot nehéz mondani. Inkább az legyen a mérvadó, hogy a már nem fagyos talajban még a nagy melegek beérkezése előtt végezzünk vele.

Április végén, májusban van először idő arra, hogy a kopottabb részeket újravessük. Tehát a legfontosabb munkálatok sorban a következők:

  • Gyeplazítás,
  • seprés,
  • gereblyézés,
  • takarítás,
  • hengerelés,
  • visszapótlás,
  • egyengetés,
  • felülszórás, 
  • vetés, 
  • felülvetés, 
  • tápoldatozás, 
  • nyírás, 
  • mohairtás, 
  • gyomirtás, 
  • kártevő-mentesítés

A gyep nyírási sűrűségét is ilyenkor kezdjük el fokozatosan beállítani. Ideális esetben a heti egy nyírást szoktam javasolni, de ez mind tájegység és talaj függvénye is a meglévő ápolási rutin mellett.

Ha nem tudjuk rendszeresen öntözni, mint például a nyaralókban, vikendházakban, akkor ne szoktassuk rá a gyepet sem a heti vágásra, mert akkor intenzív öntözésre lesz szükség.

Ne egyszerre vágjuk le a teljes hosszt! Nagyon fontos továbbá, hogy ne egymenetben vágjuk ilyenkor a füvet. Fontos, hogy a gyepünk is hozzászokjon a trendszeres nyíráshoz. Ideális esetben egy magasabb vagy közepes vágási magassággal indulunk, majd onnan csökkentjük a fűfajta ismeretében a vágási magasságot.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

A nyári gyepápolás 7+1 aranyszabálya

2020. július 22. 10:40

A nyári időszakban mutatja legszebb arcát a gyep, feltéve akkor, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, milyen napszakban locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre.

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.

Hogyan távolítsam el a gyepből a mohát?  

2024. március 17. 04:39

A tavaly telepített gyepem tele lett mohával. Hogyan távolíthatom el a mohát a területről a fű megkímélésével?