Házikert

Tavaszi kertitó ápolás

Agrofórum Online

Itt a tavasz és a kerti tavunkra is kell pár órát szánni ilyenkor. A legtöbbször mi tavasszal állunk neki az átültetéseknek, esetlegesen a tófólia javításának vagy épp más szükséges munkának.

Tófólia javítása

Aki tófóliával dolgozik és netán költséghatékonyság miatt nem a legstrapabíróbb fóliát választotta, az gyakran küzd azzal a problémával, hogy időközben pár helyen kilyukadt a fólia. A gyomzárást érdemes megoldani, főleg erősen tarackos helyen. A másik tényező, amikor a cicák a körmükkel megtisztelik a fóliát, ez tavaszra általában jobban látszik, mint év közben. Gyakori hibaforrás még a vakondgazdag kertekben, hogy az oldalfalat a vakondtúrások megomlasztják. Ezeket a javításokat tavasszal a legjobb elvégezni, mert ilyenkor a növényeket könnyebb kiszedni, főleg ha nagyobb tavirózsákkal van tele a tó.

Növényeink átültetése

A praktikusság szempontjából szintén a tavaszi időszak az, amikor érdemes a növényeinket átültetni. Ekkor a tönkrement részek is könnyebben levághatók. Évről-évre egyre több helyet foglalnak el a tóban a növények, emiatt a szétültetéssel és továbbszaporítással is ekkor tudunk hatékonyan foglalkozni. A gyökereket tisztítsuk meg az elhalt, netán megfagyott részektől. A tavi növényekhez kapható talajkeverékkel, homokkal vagy netán kavicsos zúzalékkal töltsük meg az új cserepeket, ládákat.

A nagy növényeknek praktikusabb 10-es mandarinos rekeszeket használni, melyek zöldséges boltokból ingyen is elhozhatók. Később a növények mozgatása is könnyebb, illetve a manapság nagy viharok esetében is sokkal stabilabban tartják a növényeket.

Tavasszal megindul az élet a tóban

Ha jól tudunk időzíteni, akkor a békák násza és a tavi halak szaporodása előtt végezzük el legtöbb munkát, mert a tavi növények leveleire is sok petét raknak le, így akkor ezt sem veszélyeztetjük.

Vízértékek ellenőrzése

A gyakori algásodást többek között a víz értékeinek elcsúszása okozza. Vegyünk olyan tesztert, mely az alábbi értékeket képes kimutatni:

  • ammónia
  • nitrit
  • pH
  • nitrát
  • foszfát

Ha az ammónia és a nitrit szint meghaladja a határértéket, akkor fontos, hogy minél gyorsabban megoldjuk a problémát.  Ekkor a gyors részleges vízcsere, aljzat tisztítás, nitrifikáló baktériumok hozzáadása a vízhez segítség lehet. Ezt követően pár nappal később újból ellenőrizzük le a vízértékeket és ha mindent jól csináltuk, akkor értékhatárokon belül kell mozogjon.

Ha a pH-szint az alacsonyabb és esőt várunk, akkor igazából nincs dolgunk, az általában helyre szokta tenni a problémát. Ha nem várunk esőt, akkor itt is a vízcsere lesz a megoldás (részlegesen), de ugyanezt tehetjük meg foszfát és nitrát-túlsúly esetében is.

Tisztítsuk ki a tavi berendezéseket

A szivattyúkban idővel a szivacsbélés elhasználódik, ezt vagy cseréljük, vagy takarítsuk ki. Ugyanígy nézzük át a többi eszközt is. Ha helyesen teletettük őket, akkor a fagykártól nem kell tartani, de ha szükséges, tegyünk próbaüzemet, hogy már ne a szezonban legyen meglepetés. A levegőztetőrendszer karbantartása a kisebb tavakban a legfontosabb, de a nagyobbakban is szükség van a helyes működésre. Ugyanígy a szökőkutas eszközöknél is a gépezet tisztítása elengedhetetlen.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Citrusok nyomában: a petitgraintől az édesnarancsig

2023. február 6. 05:37

Most a citrusfélékről lesz szó, hogy melyik elnevezés mit is takar, és honnan ismerhetjük fel a különböző növényeket?

Amit a palástfűről tudni érdemes

2023. március 2. 13:12

A közönséges palástfű (Alchemilla monticola) a rózsafélék családjába tartozó évelő növény, amelyet a középkor óta gyógynövényként hasznosítanak.

Hogyan védekezzünk hatékonyan a házikertben a parlagfűvel szemben?

2021. május 31. 08:58

Ismerjük meg a parlagfű életciklusát és a lehetséges védekezési módokat! Tartsuk szem előtt a védekezés fontosságát és kötelezőségét, és tegyünk együtt azért, hogy már idén kevesebb parlagfű keserítse meg a növénytermesztéssel foglalkozók és az allergiások életét!

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.