4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Térhatárolás biodiverz módon

Agrofórum Online

Egyidőben rendkívül divatos volt az egyfajta növényből készült sövény, de hála az égnek egyre többen fedezik fel a térhatárolás biodiverz módjait: tehát amikor többféle, sövénynek való, akár örökzöld növénnyel is szuper térhatároló készülhet.

A vegyes sövénynek rengeteg előnye van, és ez nem csak a biodiverzitás, vagy más néven leegyszerűsítve a biológiai sokféleség. A sokféleség magában hordozza azt is, hogy elporlasztjuk a problémák jó részét.

Emlékezzünk a tuják esetére

Itt van a tuják egy részének pusztulása – nem minden tujafaj van kitéve ennek a jelentős problémának -, és akár a babérmeggyet is idesorolhatjuk, mert a legtöbb sövényt jelenleg ezekből telepítik. Régebben ugyanígy jártak a kertbarátok a puszpánggal, mikor a puszpángmoly úgy gondolta, hogy igencsak kedvére való ez a sok csemege.

Elporlasztott növényvédelem

Ha nem egyfajta növénnyel dolgozunk, tehát egy sövény nem monokultúrás, akkor növényvédelmi szempontból is egyszerűbb a dolgunk, mert nem annyira vonzza a kártevőket, és ha vonzza is egy-egy faj, mégsem a sövény összes növényét érinti a probléma. Így nem fordul elő az, hogy egyszerre kipusztul az összes sövénynek ültetett növényünk.

Csodálatos színes sövény
Csodálatos színes sövény (fotó: Pixabay)

A szépség sem utolsó szempont

A biodiverz módon telepített térhatároló sövény ráadásul nagyon szép tud lenni, mert ha például örökzöld borbolyákból, örökzöld bangitákból, japán babérsomból áll mondjuk a sövény, akkor az télen is egy változatos képet mutat. Ezt még pluszba beültethetjük alacsonyabb színes lombú vagy színes vesszőjű cserjével, mint egy tarkalevelű rózsalonc vagy egy vörösvesszejű som bokra. Így nemcsak nyáron élvezhetjük a kert színeit, hanem télen is örömmel tekinthetünk rá.

Minél többféle növényből áll a sövény, annál gazdagabb a kert élővilága

A sövény igen kardinális része egy kertnek, hiszen akár egy 200 méteres sövénysávról is beszélhetünk. Ez azt is jelenti, hogy ha madárbarát kertre vágyunk, akkor egy biodiverz sövény a madaraknak is kiváló fészkelőhely lesz. Ugyanígy, ha ültetünk az örökzöldek közé – melyek tűlevelűek és lomblevelűek is lehetnek – például nyáriorgonát, boglárkacserjét, akkor a pillangók is vidáman látogatni fogják a kertünket.

Kiemelt kép: Pixabay

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

120 éve a hazai méhészet szolgálatában

2022. június 2. 13:21

A Gödöllői Arborétum szomszédságában fekvő, saját méhállománnyal is rendelkező osztály pontosan 120 éve, hogy a hazai méhészet szolgálatában áll.

Biodiverzitás hírek - agrárszemmel az AÖP indulása előtt

2023. február 25. 09:06

Az utóbbi hetekben több olyan hír is napvilágot látott, ami különösen fontos a biodiverzitás és az agrárium kapcsolatát illetően.

Mi az a Miyawaki erdő és hogyan került Budapestre?

2024. április 4. 16:40

A városban ballagva egyre több helyen bukkanhatunk úgynevezett Miyawaki minierdőkre, amelyek gombamód szaporodnak a panelek és a belvárosi épületek között.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.