Házikert

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

Agrofórum Online

Most, hogy itt van az igazi nyári kánikula, a kertben is másképp kell dolgozni, és kicsit át kell formáljuk a kertről alkotott gondolatunkat. Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

A kertről sokáig azt gondoltuk, hogy csak a dizájn a fontos és egyfajta presztízskérdés a kertünk. De ezek mind az egó játékai és az utóbbi években már kezd megfordulni a kocka: elkezdett végre fontos lenni az ökológia is a dizájn mellett. A kánikula idejére vonatkozó tippek között is inkább a fenntartható kert és az ember kapcsolata a fő vezérszál, így nyitott szívvel és nyitott elmével kell(ene) olvasni most ezt az írásomat.

Fásítsunk, de ne ész nélkül!

Mindig csak azt halljuk, hogy fásítsunk, fásítsunk. Ezzel nem is lenne baj, csak a hogyan egy nagyon fontos kérdés. Ha megfelelő fafajokkal állunk neki, amik a mi kertünkhöz, kertünk talajához, helyi mikroklímához igazodnak, akkor nagyszerűen járunk el. De ha a dizájn oldalról fogjuk csak meg és pálmafáktól kezdve a hazai klímához egyáltalán nem illeszkedő fafajokkal dolgozunk, akkor tévúton járunk. Hosszútávon biztosan.

Cserjékre ugyanúgy szükség van

Mérges tudok lenni, amikor azt olvasom, hogy csak a fák adják meg a megoldást, mert ez messze nem igaz. A kerti élőlények nagy része nem a lombkoronában húzza meg magát, hanem a cserjeszintben és egyéb búvóhelyeken (pl. rőzsekupacok alatt). Így, ha egy kertben csak a fák és évelők dominálnak, akkor a cserjeszintre is oda kell figyelni. A cserjék szelet is fognak egyébként, és mivel létrejön a klasszikus gyepszint – cserjeszint – lombkoronaszint, így a kerti pára is jobban megmarad, a helyi mikroklíma is javulni fog. 

Tippek kánikula idejére
Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/locsolas-ontozes-viztomlo-kozelkep-4207906/)

Öntözni csak okosan

Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is, mert ilyenkor felfrissülnek, a por lejön a levelekről és olyan, mint nekünk egy kis wellness. De alapesetben nagy kánikulában a legjobb, ha helyileg öntözünk, pl. csepegtető öntözőrendszerrel, hiszen így csökken a feleslegesen elpárolgott víz is, kevesebb a vízveszteség öntözéskor. 

Mulcsozzunk és mulcsozzunk!

Tudom, a kavicstenger is divatos, de tegyük félre most ezt az irányzatot, mert ennyiből le is betonozhatnánk a kertet. Ha jól mulcsozunk és megfelelő térállásba ültetjük a növényeket, akkor egy nagyon jól működő rendszert hozunk létre. Erre való a komposzthagyó mulcs is például, ahol mindent nyugodtan az ágyásba lehet szecskázni, ott helyileg fog komposztálódni. A mulcs egy időben csak dekorációs céllal került a kertekbe, majd elkezdték az emberek megismerni a gyomelnyomó képességét is, de mára már ismert a víztartó képessége is. Elegendő vastagságban, egy jó 5-10 cm vastagságnál már szépen megtartja a talajban a vizet, ami nagy aszálykor a növényeknek egy stabil és kiszámítható vízfelvételi lehetőséget fog biztosítani.

Kiemelt kép: Pexels

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Az öntözésfejlesztés gátjai Magyarországon II. rész

2018. március 29. 09:47

Az eddig beadott pályázatokkal kapcsolatosan elmondható, hogy voltak páran azon szerencsések, akik már saját kockázatukra megvalósították a beruházást. Ők jártak jól!

Öntözésfejlesztés: hol és hogyan érdemes?

2018. december 10. 10:38

Örvendetes, hogy az öntözésfejlesztésben konkrét lépéseket alapozott meg a kormány, de ügyelni kell arra, hogy maradjunk a realitásoknál – figyelmeztetnek elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Így lehet nagyobb áfonyákat termeszteni egy magyar fejlesztésnek köszönhetően

2023. augusztus 29. 12:10

Egy mexikói üvegház az újonnan telepített – magyar fejlesztésű – Trutina üvegházi felügyeleti rendszernek köszönhetően optimalizálta az öntözést, ami nagyobb gyümölcs átmérőt és kisebb növényveszteséget eredményezett. A 300 hektáros jaliscói gazdaságban áfonyát és szamócát termesztenek.