Házikert

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

Agrofórum Online

Most, hogy itt van az igazi nyári kánikula, a kertben is másképp kell dolgozni, és kicsit át kell formáljuk a kertről alkotott gondolatunkat. Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

A kertről sokáig azt gondoltuk, hogy csak a dizájn a fontos és egyfajta presztízskérdés a kertünk. De ezek mind az egó játékai és az utóbbi években már kezd megfordulni a kocka: elkezdett végre fontos lenni az ökológia is a dizájn mellett. A kánikula idejére vonatkozó tippek között is inkább a fenntartható kert és az ember kapcsolata a fő vezérszál, így nyitott szívvel és nyitott elmével kell(ene) olvasni most ezt az írásomat.

Fásítsunk, de ne ész nélkül!

Mindig csak azt halljuk, hogy fásítsunk, fásítsunk. Ezzel nem is lenne baj, csak a hogyan egy nagyon fontos kérdés. Ha megfelelő fafajokkal állunk neki, amik a mi kertünkhöz, kertünk talajához, helyi mikroklímához igazodnak, akkor nagyszerűen járunk el. De ha a dizájn oldalról fogjuk csak meg és pálmafáktól kezdve a hazai klímához egyáltalán nem illeszkedő fafajokkal dolgozunk, akkor tévúton járunk. Hosszútávon biztosan.

Cserjékre ugyanúgy szükség van

Mérges tudok lenni, amikor azt olvasom, hogy csak a fák adják meg a megoldást, mert ez messze nem igaz. A kerti élőlények nagy része nem a lombkoronában húzza meg magát, hanem a cserjeszintben és egyéb búvóhelyeken (pl. rőzsekupacok alatt). Így, ha egy kertben csak a fák és évelők dominálnak, akkor a cserjeszintre is oda kell figyelni. A cserjék szelet is fognak egyébként, és mivel létrejön a klasszikus gyepszint – cserjeszint – lombkoronaszint, így a kerti pára is jobban megmarad, a helyi mikroklíma is javulni fog. 

Tippek kánikula idejére
Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/locsolas-ontozes-viztomlo-kozelkep-4207906/)

Öntözni csak okosan

Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is, mert ilyenkor felfrissülnek, a por lejön a levelekről és olyan, mint nekünk egy kis wellness. De alapesetben nagy kánikulában a legjobb, ha helyileg öntözünk, pl. csepegtető öntözőrendszerrel, hiszen így csökken a feleslegesen elpárolgott víz is, kevesebb a vízveszteség öntözéskor. 

Mulcsozzunk és mulcsozzunk!

Tudom, a kavicstenger is divatos, de tegyük félre most ezt az irányzatot, mert ennyiből le is betonozhatnánk a kertet. Ha jól mulcsozunk és megfelelő térállásba ültetjük a növényeket, akkor egy nagyon jól működő rendszert hozunk létre. Erre való a komposzthagyó mulcs is például, ahol mindent nyugodtan az ágyásba lehet szecskázni, ott helyileg fog komposztálódni. A mulcs egy időben csak dekorációs céllal került a kertekbe, majd elkezdték az emberek megismerni a gyomelnyomó képességét is, de mára már ismert a víztartó képessége is. Elegendő vastagságban, egy jó 5-10 cm vastagságnál már szépen megtartja a talajban a vizet, ami nagy aszálykor a növényeknek egy stabil és kiszámítható vízfelvételi lehetőséget fog biztosítani.

Kiemelt kép: Pexels

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

2023. december 6. 04:40

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?

Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

2022. november 28. 04:39

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?