Házikert

Vadon gyűjthető augusztusi kincsek erdőn-mezőn

Agrofórum Online

Régen sokkal elfogadottabb volt, hogy az erdőt-mezőt járva az ehető vadnövényeket gyűjtöttük. Manapság meg a társadalom csak egy szűk köre ismeri az ehető vadnövényeket és meri gyűjteni és beilleszteni a mindennapi étkezésbe.

A vadon gyűjthető növények nagy előnye, hogy az érintetlen környezetben sokszor sokkal több rejtett tápanyagot is adnak, amit a háztájiban termelt növényünk nem tud. Miért? Mert az érintetlen talajokon az ökológiai egyensúlynak köszönhetően az enzimek, mikro- és makrotápanyagok is kiegyensúlyozottabbak és sokszor ez már pont elég a jobb tápanyagösszetételhez.

Papsajt

Régen a házikertekben a természetes gyepekben is rengetegszer volt vendég a papsajtmályva és gyerekként előszeretettel szedegettük le róla és ettük meg. A levelek, a fiatal hajtások és a magvak is fogyaszthatók. A leveleket akár nagyobb mennyiségben is felhasználhatjuk salátákba, vagy meg is főzhetők. Az éretlen magvak nyersen és főzve is ehetők. A termésnek egészen sajtíze van. Szárított leveleiből tea főzhető, de a levelek C-vitamint is tartalmaznak, ami természetesen forrázáskor le is bomlik. Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki. Egyébként az erdei mályva felhasználásával megegyezik. Érdekessége, hogy egy laboratóriumi vizsgálatban gyomorfekély ellen hatásosnak bizonyult.

Mirabella

Bár ez a szebbik neve, mert népnyelven fosóka szilvának nevezik, azért a mirabella egy rendkívül finom vadon termő gyümölcs. Elhagyatott tanyavilág megmaradt kertjeben látni főleg, de út mentén is gyakori. Mindig tiszta helyről szedjük, az utak mentén inkább hagyjuk a fákon. Cseresznyeszilva, mirabella, mirabolán, ónabóna, potyóka nevekre is hallgat, lombhullató faként a rózsafélékhez tartozik. Európában még a rómaiak honosították meg, eredeti élőhelye a Kaukázus.

Kiváló lekvárnak, szörpnek is akár, de ehetjük frissen, gyümölcssalátákba, kompótoka vagy gyümölcslevesbe is téve.

Újra hajt: kövér porcsin

Az egyik kedvenc vadnövény, ami sokaknak csak gyomnövény a kövér porcsin, az egyik legmagasabb Omega-3 zsírsavtartalmú növényünk. Augusztusban újra erőre kap és elkezd dúsan hajtani, érdemes lehet salátába begyűjteni. Sokan lefagyasztva tárolják el télire, nagyon más opciója talán nincs is, ha a téli időszakban is a tápanyagaira vágynánk.

A nem ehető: díszszamóca

Sokan keverik össze a vadon is szedhető szamócával, pedig mérgezőnek tekintjük. Legnagyobb ismertetőjele az, hogy az ehető fajokkal szemben ennek sárga a virága és nem fehér vagy rózsaszínesben mosott fehér. Parkokban és gyepekben elszaporodik, így gyakran találkozhatunk vele. Másik ismertetőjele, hogy termése nem csüng a töveken, hanem többnyire felfelé álló.

Erdei szeder

Ha szerencsénk van és jó a szemünk, akkor kirándulás közben erdei szederre is bukkanhatunk. Fekete, apró gyümölcsi méretükben jóval elmaradnak a nemesített szederfajtáktól.

Gombákkal legyünk óvatosak!

Bár kevés volt sokfelé az eső, azért találkozhatunk mindenfelé gombákkal az erdőben. Csak mielőtt a lábosban végezné, mindenképpen kérjük ki gomba-szakellenőr véleményét. Általában viszont akkor szedjük le őket, ha tudjuk legalább nagyjából, hogy mit szedünk, mert egyrészt feleslegesen is dolgozunk a nem ehető gombák szedegetésével, másfelől mert a természetben a számunkra mérgező fajoknak is van ökológiai szerepük és „hagyjuk dolgozni őket”.

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

A piros árvacsalán kincset ér a kertben!

2025. május 11. 05:40

Bár szerény növény, de nagyobb tömegben a piros árvacsalán lilás virágszőnyege kifejezetten dekoratív látványt nyújt, különösen kora tavasszal, amikor a kert még ébredezik.

Árnyéktűrő balkoncsodák: virágok és díszlevelek

2025. május 10. 13:10

Árnyékos erkélye van? Ezek a növények nemcsak túlélnek, de színes virágokkal vagy dekoratív levelekkel díszítenek egész nyáron.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Támogatják az erdészeti facsemeték termelését

2019. október 18. 13:18

Az erdészeti szaporítóanyag-termelés fontosságát mutatja, hogy az erdők fenntartása érdekében csak az állami erdőgazdaságok az elmúlt tíz évben mintegy 450 millió facsemetét ültettek el.

16. Continental Erdőtisztító Túranap és Terepfutás

2023. október 12. 15:12

A szemetelés felszámolásáért hirdet erdei túrázást és terepfutást a Continental a Pilisben.

Február 1-től újra igényelhető a fiatal erdők ápolásának támogatása

2020. február 4. 13:02

A felhívás célja az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozásokkal, amelyek által nagyobb mértékben képesek ellátni gazdasági értékteremtő funkciójukat.

Közel 700 madárodút helyeztek ki az erdőkben

2019. május 11. 08:32

Az odútelepek sokszor madárbarát tanösvények vagy kertek kialakításához kapcsolódnak, és így ismeretterjesztési célokat is szolgálnak, de vannak rejtetten elhelyezett, például a baglyok fészkelését segítő odúk is.